"להעלות מסי נדל"ן כדי לעצור מחירי הדירות"

בנק ישראל מודאג מקצב עליית מחירי הדיור ומודה: הגבלות המשכנתאות לא יכולות לרסן את הביקושים לבדן. קורא לממשלה החדשה לנקוט צעדים פיסקאליים להרחבת היצע הדירות

עדי בן ישראל

בנק ישראל מציע לראשונה לממשלה להעלות מסים בשוק הנדל"ן על מנת לרסן את הביקושים לדירות ולעצור את עליות המחירים. כך עולה מהפרוטוקולים מישיבת הריבית האחרונה, שפורסמו היום (א').

"קצב עליית מחירי הדירות בחודשים האחרונים ממשיך להיות גבוה", נכתב בפרוטוקולים. "לא ניתן לזהות סימנים להתמתנות הפעילות בשוק הדירות על סמך הנתונים העדכניים, הגם שאלה טרם הושפעו בצורה מלאה מהצעד האחרון של המפקח על הבנקים הדורש מהבנקים הגדלת כריות ההון בגין משכנתאות".

מחירי הדירות זינקו ב-1.7% בחודש ינואר - העלייה החדה ביותר מאז יוני 2010. עפ"י נתונים מעודכנים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, ינואר היה החודש ה-7 ברציפות של עליות מחירים בשיעור מצטבר של 6.8%. מחירי הדירות עלו ב-8.5% ב-12 החודשים שהסתיימו בינואר והשלימו זינוק של 77.4% מתחילת גל העליות הגדול שהחל במאי 2007.

בשל כך, חברי הוועדה המוניטרית בבנק ישראל הדגישו כי המדיניות המוניטרית "מוגבלת ביכולתה להשפיע לבדה על שוק זה דרך השפעתה על הביקוש לדירות". במילים אחרות, בנק ישראל מודה כי הגבלות המשכנתא לא יצליחו לבדן לרסן את הביקושים ולעצור את המחירים.

לפיכך, בבנק ממליצים לממשלה להטיל מסים בשוק הנדל"ן: "הממשלה החדשה תידרש לנקוט במקביל צעדים פיסקאליים להרחבת ההיצע (זירוז הליכי התכנון והגברת שיווק הקרקעות בעיקר באזורי הביקוש) ואולי גם לריסון הביקוש (כגון צעדי מיסוי)". בבנק לא מפרטים אילו מסים ניתן להטיל, אך בין האפשרויות העומדות על הפרק ניתן למנות הגדלת מס רכישה, מס שבח, מס על השכרת דירות ועוד.

עוד קוראים בבנק לממשלה להעלות מסים ולקצץ בתקציב על מנת להתמודד עם הגירעון: "הממשלה החדשה תידרש לנקוט בקיצוץ משמעותי בהוצאותיה ביחס להתחייבויות הממשלה העודפות (בסך כ-13 מיליארד שקל בשנת 2013) וכן להעלות מיסים. גם אם ייושם הקיצוץ הנ"ל, לא תהיה המדיניות הפיסקאלית מרסנת שכן מגולמת בה עלייה ריאלית של כ-4.5% בהוצאה ביחס לתקציב 2012".

ומה באשר לדולר הנחלש מול השקל? ובכן, בבנק ישראל לא מספקים שום רמז להתערבות קרובה בשוק המט"ח, חרף הציפיות בשוק. במקום זאת, בבנק ישראל טוענים כי ייסוף השקל הביא אותו לרמה "הגבוהה במקצת מרמתו טרם הפיחות שחל בו בחודשי הקיץ בעקבות המתח הביטחוני... לא ניתן למצוא בנתונים עדות לתנועות הון חריגות שעלולות להשפיע בטווח הקצר על שער החליפין".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully