בעלי עסקים נגד חברת החשמל פשוט זרקנו סחורה

לא מעט בעלי עסקים מרגישים שהפכו ללקוחות שבויים בידי חברת חשמל, שעובדיה החליטו לשבות אמש בעיצומה של הסופה. "אם מביאים בחשבון את אובדן הסחורה, התשלום לעובדים, ואי כניסת לקוחות לחנות מגיעים לנזק באלפי שקלים"

דנה נחום
בעל סופרמרקט בכפר סבא (תצלום: יותם רונן)

מזג האוויר הסוער והגשום הותיר רבים מבתי האב בישראל ללא זרם חשמל למשך שעות ארוכות. אך מי שסבלו יותר מכל היו אלה בעלי העסקים הקטנים, בעיקר באזור השרון, שלא יכלו לצפות את מזג האוויר הקיצוני ולהיערך אליו בהתאם.
בעלי עסקים ששוחחנו איתם אומדים את נזקי מזג האוויר ב-24 השעות האחרונות בעשרות אלפי שקלים, בעיקר בשל סחורות שנזרקו לפח, היעדר לקוחות בחנויות ונזקים שנגרמו למכשירי החשמל.

לילך פופ, הבעלים של מכולת "מאי מרקט" שפועלת בכפר סבא, מספרת כי 24 שעות האחרונות היו בגדר טירוף עבורה: "אתמול בסביבות 9:30 בבוקר, איך שהתחיל המבול, קפץ לי החשמל בחנות, לדעתי הייתי הראשונה ברחוב שסבלה מזה". לדבריה, ההפסקה נמשכה במשך כל היום והחשמל חזר רק ב-12 בלילה. "גם אם נכנסו לקוחות בודדים לחנות אתמול, לא יכולתי לקבל מהם תשלום באשראי בשל קריסה של המערכת, ומאחר שרוב הלקוחות קונים כיום עם אשראי, זה לא איפשר ביצוע רכישות".

כמו כן היא מספרת כי נאלצה לסגור את החנות בשעה מוקדמת יחסית, שכן כבר בשעה 16:30 היה חשוך בחוץ ובהיעדר חשמל לא היתה לה כל אפשרות להחזיק את החנות פתוחה.

מלבד הדלילות במספר הלקוחות מספרת לילך על נזק שייאמד להערכתה באלפי שקלים, בשל סחורה שנאלצה לזרוק הבוקר, לאחר שהמקררים בחנות הפסיקו לעבוד לאורך כל היום. "נאלצתי לזרוק כמויות גדולות של סחורה בעיקר גלידות, קפואים וסלטים. הכל פשוט נזרק לפח. החנות שלי נמצאת בכאוס הבוקר כך שבכלל לא התפניתי לבדוק עם סוכן הביטוח שלי מה יכסה הביטוח מתוך הנזק שנגרם לי".

עוד בוואלה! NEWS

ביס של החיים: כיסונים ממולאים קורנביף בציפוי פריך

אינס שילת ינאי בשיתוף עוף טוב
לכתבה המלאה

"לא דמיינתי שיום שלם לא יהיה חשמל בחנות"

גם יוסי דוברת, בעלי רשת החנויות "אתיכל מרקט" שפועלת בכפר סבא כבר קרוב ל-15 שנה, מספר על הנזק שנגרם בעקבות מפגעי הטבע. מתוך ארבע החנויות שהוא מפעיל בעיר, היה עליו להשבית שתיים שפועלות ברחובות ויצמן וגאולה, שנפגעו מנזקי הסערה בשל ניתוקים של חוטי חשמל בהם. "אני לא יכול לתאר אפילו את הפגיעה העצומה בסחורה בכל חנויות הרשת. גם בחנויות שהחשמל הפסיק וחזר לאורך כל היום, נאלצנו להיפטר ממוצרי מזון קפואים, שזקוקים לקירור קבוע כמו גלידות,וארטיקים".

דוברת הוסיף שאחת החנויות הוצפה לחלוטין, והעובדים נאלצו לגרוף את המים לרחוב במשך כל היום. לדבריו, הנזק שנגרם לו ב-24 השעות האחרונות נאמד ב-30-40 אלף שקל. "אם מביאים בחשבון את אובדן הסחורה, תשלום השכר לעובדים, אי כניסת הלקוחות לחנות והעובדה שאפילו משלוחים לא יכולנו לבצע אתמול בגלל שבמרבית הבניינים המעליות פשוט לא עבדו, אנחנו מגיעים לנזק כספי כבד מאוד עבור העסק שלי".

לדבריו, זו הפעם ראשונה שנגרם לו נזק בסדר גודל כזה בעקבות מזג אוויר סוער. "מדי פעם יש הפסקות חשמל, אבל הן אף פעם לא נמשכות יום עבודה שלם. אני מפעיל בחנות אלפסק שממשיך להפעיל את הקופות במקרה של היעדר חשמל, אבל לצערי הוא מספיק רק לשעה. לא דמיינתי שנגיע למצב שיום שלם לא יהיה חשמל בחנות".

"לא משתלם להפעיל את הביטוח"

לא מעט בעלי עסקים החליטו שלא להיות נתונים לחסדם של אנשי חברת החשמל, והחליטו להצטייד בגנרטור ובספקי כוח שיעניקו להם גיבוי בעת הצורך. כך למשל עשה גבריאל ספיר מ"סופר עמנואל" שברמת השרון, שלטענתו הקדים תרופה למכה ולאחר 3 שעות של הפסקת חשמל החליט לרכוש באלפי שקלים גנרטור, ובכך להתגבר על הנזק שעשוי להיגרם לחנות. "אנחנו חנות ותיקה שעובדת כבר קרוב ל-20 שנה וסובלים כבר כמה שנים ברציפות מהפסקות חשמל בתקופת החורף. הפעם החלטנו לשים לזה סוף, ולהיערך מראש, ורכשנו גנרטור שיספק לנו שקט נפשי".

לדבריו, רק בשלוש השעות שבהן הופסק זרם החשמל בחנות, נהרסו להם שלושה מחשבים ובסוף היום הם חישבו שהפגיעה הכלכלית מסתכמת בכ-50% מהמכר היומי. "בגלל שאנחנו כבר מנוסים, אנחנו יודעים שלא משתלם לנו אפילו להפעיל את הביטוח בשביל סכומי נזק כאלה, כי רק ההשתתפות העצמית מסתכמת בכ-8,000 שקל", אמר.

מהשיחות שערכנו עם בעלי עסקים עולה התחושה כי רבים מהם מרגישים שהפכו ללקוחות שבויים בידי חברת חשמל, שעובדיה החליטו לשבות אמש ממש בעיצומה של הסופה. את נזקי הסופה עוד קשה לחלקם לאמוד, אך אין ספק שללא סכסוך העבודה שהתגלע אמש, היקפי הנזק יכלו להיות קטנים בהרבה.

מה כוללת פוליסת הביטוח?

עו"ד ערן יעקובוביץ', מומחה לדיני ביטוח ונזיקין ממשרד צבי יעקובוביץ' ושות', מציין כי פוליסת העסק אינה מכסה סיכונים בגין נזקי סערה, סופה, גשם ושלג באופן אוטומטי, אלא רק במקרה שבו המבוטח רכש הרחבה מיוחדת לכך. משכך, מוטב לבעלי עסקים לדאוג שפוליסת העסק אכן כלולה הרחבה זו.

במקרים שבהם העסק הוצף בשל תקלה במערכת הביוב העירוני שעלתה על גדותיה, בדומה למקרה של יוסי דוברת מכפר סבא, אומר יעקובוביץ' כי תושבים שנכסיהם הוצפו בשל כשל במערכת הניקוז והתיעול של הביוב השכונתי, יכולים להגיש דרישה כספית לרשות המקומית בבקשה לקבלת פיצוי עבור הנזקים. עם זאת, חשוב לדעת כי הרשויות המקומיות בדרך כלל מפעילות צוותי כוננות במשך 24 שעות ביממה שאמורים להגיע למקום הנזק, בתוך שעות בודדות בלבד.
כיצד תפעלו במקרה שתיאלצו לתבוע את חברת הביטוח?

1. התייעצות עם בעלי מקצוע: ניהול תביעה "ביטוחית" הוא מלאכה הכרוכה בניסיון ומומחיות רבים. ככל שהנזק המדובר גדול יותר כך עולה הצורך להתייעץ באנשי מקצוע המתמחים בתחום הביטוח וניהול התביעות. להלן רשימת פעולות לביצוע ככל שהנזק שנגרם איננו מצריך הסתייעות בגורמים כאמור.

2. מסירת הודעה עם תחילת האירוע: מיד עם תחילת התקלה יש לעדכן את חברת הביטוח או את סוכן הביטוח. פעולה זו תמנע מחברת הביטוח את האפשרות לטעון כי המבוטח השתהה ויכול היה למנוע או למזער את הנזק.

3. חובת הקטנת הנזק: על המבוטח חלה חובה לפעול באופן מיידי לאחר קרות הנזק כדי להקטין את נזקיו, להציל את הרכוש ולצמצם ככל הניתן את הנזק. חברת הביטוח אינה חייבת לשלם עבור נזק שניתן היה למנוע או להקטין באמצעים סבירים. כך למשל, גם בעת הצפה, על המבוטח להרים חפצים מהרצפה כדי להקטין את חשיפתם למים.

4. תיעוד הנזק: לא פעם נוצרת מחלוקת בין המבוטח למבטח על סוג ומהות האירוע, היתכנותו ואף על גובה הנזק. ההבנה כי "תמונה שווה יותר מאלף מילים" , בהחלט מתאימה למצב זה, ולכן מוטב למבוטח לצלם את הנזקים והממצאים בסדרת תמונות, כולל תצלומים מרחוק, כדי שיוכל לספק עדויות כלליות על האירוע.

5. קבלו החזר מלא עבור ההוצאות: המבוטח זכאי לקבל החזר כספי עבור כל הוצאה שהוציא לצורך הקטנת הנזק – גם אם אלה חרגו מגבולות האחריות של חברת הביטוח הנקובות בפוליסה. זכות זו מעוגנת בחוק חוזה הביטוח, בסעיף 61. יש לזכור כי אין זה משנה אם בסופו של דבר הפעולות לא הצליחו להקטין את הנזק, וחברת הביטוח תחויב להשיב את הכספים למבוטח.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully