כמה מס יצטרך לשלם שחקן הפוקר המיליונר מחולון?

האם השתתפות במשחקי פוקר יכולה להיחשב למשלח יד – או שמדובר בהימורים? המקרה של שחקן הפוקר רפי אמית מול רשויות המס הישראלים, מדגים כמה מיליונים שווה ההגדרה הזו

מייקל גולדברג
(צילום: ShutterStock)

האם שחקני פוקר שמבלים את מרבית זמנם ב-cash games ובטורנירים בחו"ל, חייבים לשלם מס על ההכנסות שלהם – בדומה לכל עובד אחר, או שמא מדובר בכלל בהימורים – ולא במשלח יד – כך שחבות המס שלהם היא בשיעור נמוך יותר, על רווחים בהימורים? שאלה זו הגיעה נדונה באחרונה אצל השופט הרי קירש בבית המשפט המחוזי בתל אביב סביב עניינו של שחקן הפוקר הישראלי רפי אמית (אמשיקשוילי).

לא מגיע לכם לסבול

כך תנסו בבית את המכשיר שמנצח את הכאבים ומומלץ ע"י רופאים

לכתבה המלאה

רפי אמית נולד בחולון בשנת 1979 והקדיש את מרבית זמנו לאימוני ומשחקי כדורסל. במקביל נחשף בתיכון לעולם ההימורים. כשהגיע לגיל צבא גויס, אבל גם שם לא מצא את מקומו ושירותו קוצר. לאחר שגם בשוק העבודה לא הצליח להשתלב הוא נסע בשנת 2002 לבירת ההימורים לאס ואגס. שבועות ספורים לאחר שהגיע לעיר נחשף למשחק הפוקר, ולפי עדותו במשך ארבעה חודשים היה שקוע כל כולו בהכרת המשחק. "ביום ממוצע היתי הולך לישון אחרי 20, 30 שעות. במהלך הזמן היתה תקופה של חודש שלא ראיתי אור יום", אמר בעדות שמסר בבית המשפט.

הביקור של אמית בווגאס היה יריית הפתיחה לקריירה שפיתח כשחקן פוקר וכחלק מכך השתתף במשחקי פוקר ובטורנירים באנגליה, אוסטרליה, פנמה תאילנד וארה"ב, הן בבתי קזינו והן באינטרנט. משחקים אלה הובילו אותו לרשום רווחים של כ-20 מיליון שקל שהועברו לחשבון הבנק שלו בישראל. מאחר שבין השנים 2002-2010 שהה במשך תקופות ארוכות בחו"ל, ובשנת 2007 שהה בישראל במשך 30 ימים בלבד, עוד לפני הדיון על חבות המס שלו, דן בית המשפט בשאלה האם הוא נחשב לתושב ישראל.

בדיון שהתקיים בבית המשפט טענה רשות המסים כי אמית נותר תושב ישראל למרות היעדרויותיו הרבות מישראל, וכי השתתפותו במשחקי פוקר היה בבחינת עסק או משלח יד - ולא מהימורים. לפי פקודת מס הכנסה המס חל "על הכנסתו של אדם תושב ישראל שהופקה או נצמחה בישראל או מחוץ לישראל ועל הכנסתו של אדם תושב חוץ שהופקה או נצמחה בישראל...". כלומר, לגבי הכנסה שהופקה מחוץ לישראל חלה החובה לשלם מס בישראל רק אם מפיק ההכנסה נחשב לתושב ישראל. ומיהו תושב ישראל? יחיד שמרכז חייו בישראל. העמימות סביב היכולת להגדיר
"מה מרכז החיים" פותחת פתח רחב לשאלה האם הכנסותיו של מי שרוב השנה לא נמצא בישראל חייבת במס?

מיהו תושב ישראל?

מקרה זה יצר תקדים בפסיקה מאחר שנוסף על השאלה האם הכנסות מפוקר נחשבות להכנסה מעסק או מהימורים, דן השופט קירש בשאלה מתי יחיד נחשב תושב ישראל, לפי בית המשפט. במקרה של אמית קבע השופט כי מרכז חייו נמצא בישראל, מאחר שהוא לא "היכה שורשים" במקום אחר, אלא השאיר את "הבסיס הכלכלי" בישראל, לרבות חשבון בנק שאליו הועברו כספי החסכונות. כמו כן, הדגיש השופט כי אמית "חסר תושבות", כלומר אינו נחשב לתושב של ארה"ב או כל מדינה אחרת ולא דיווח בחו"ל על הכנסותיו, ולכן הוא נחשב "תושב ישראל".

לעניין אופן מיסוי הכנסות מפוקר, נפסק כי נסיבות המקרה מצביעות על כך שהוא היה שחקן פוקר מקצועי וכי הכנסותיו חייבות בשיעורי מס שוליים (10%-50%) ולא כהכנסות מהימורים לפי שיעור מס של 25%. יצוין כי במקרה דנן חיוב במס לפי שיעורי מס שוליים מביא דווקא לחבות מס קטנה יותר בישראל בשל מנגנון הזיכוי ממיסי חוץ שלא חל על הכנסות מהימורים והגרלות, ששיעור המס עליהן הוא של 25% ללא אפשרות זיכוי מיסי חוץ. בפועל שילם אמית רק 320 אלף שקל מס לעומת 2.5 מיליון שקל שדרשה רשות המיסים.

הכותב הוא רו"ח במחלקת מיסוי בינלאומי של BDO , זיו האפט

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully