וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פיטורי קיץ: יש עובדים שהדלת לא מסתובבת בכיוון שלהם

עו"ד יעל פורת קוצר

17.7.2016 / 14:14

15 אלף עובדים פוטרו ב-2014 בחודשי הקיץ וגויסו לעבודה מחדש עם תחילת שנת הלימודים. בשנים שחלפו מאז התופעה רק התרחבה. הכירו את הצד הפחות מלהיב של "ההתייעלות העסקית" ו"הגמישות הניהולית". דעה

אבטלה. ShutterStock
הנפגעים הן בעיקר נשים/ShutterStock

מדי שנה מציג שירות התעסוקה בתקופת הקיץ תמונת מצב המצביעה על עלייה במספר דורשי העבודה שמגיעים ללשכות התעסוקה ותובעים דמי אבטלה. שיטת ההעסקה הזו, כבר זכתה לכינוי "פיטורי קיץ", או "הדלת המסתובבת".

דו''ח שירות התעסוקה לשנים 2008-2014 מצביע על עלייה של 70% במספר מפוטרי הקיץ, כשהנפגעים העיקריים מתופעה הם אנשי חינוך ומאבטחים במוסדות החינוך, שרובם המוחלט מועסקים באמצעות חברות קבלני כוח אדם. בדו"ח שירות התעסוקה על מפוטרי הקיץ ל-2014 נאמד מספר המפוטרים ב-15,000 - 30% מהם היו מורים. אך בחינה לעומק מלמדת כי הנפגעים העיקריים מהתופעה הן נשים, בעיקר נשים במצב סוציו-אקונומי נמוך, מהמגזרים הערבי והחרדי.

sheen-shitof

עוד בוואלה!

פריצות הדרך, הטיפולים ומה צופן העתיד? כל מה שצריך לדעת על סוכרת

בשיתוף סאנופי

מהו המושג "פיטורי קיץ"?

מדובר בתופעה של פיטורים תקופתיים, בדרך כלל בחודשי הקיץ, שבהם העסק אינו פעיל או שקיימת ירידה עונתית בהיקפי העבודה בבתי העסק, למשל מורים זמניים, גננות, עובדים עונתיים במערכת החינוך מרצים מן החוץ במכללות ועוד. עובדים אלה מפוטרים בקיץ ונשכרים לעבודה מחדש בתחילת שנת הלימודים או בתחילת העונה הבאה, ובכך נמנע העסק מתשלום שכר העובדים בתקופה שבה אין פעילות במערכת החינוך או בעסק.

מה הנזק שנגרם לעובדים כתוצאה מפיטורי הקיץ?

נוסף על הפגיעה בביטחון התעסוקתי, מפוטרי הקיץ אינם יכולים לקבל תשלומים תלויי ותק, מאחר שהם לא מצליחים לצבור ותק במקום העבודה; ומאחר שהם לא עובדים ברציפות שנה שלמה, אין להם זכאות לתשלומים שונים כמו פיצויי פיטורים, דמי הבראה ועוד זכויות שמשולמות רק לאחר שנת עבודה מלאה.

אין ספק שצורת העסקה זו מקנה גמישות ניהולית מקסימלית וחסכון משמעותי בהוצאות למעסיקים, אך העובדים מצדם ניזוקים מכך. מדי קיץ, שנה אחר שנה אנו רואים עובדי הוראה זמניים שעסוקים בחיפוש אחר עבודות מזדמנות שיאפשרו להם להתפרנס עד תחילת שנת הלימודים - בתקווה שאז שוב תוצע להם עבודה.

מהו עובד עונתי?

עובד עונתי הוא עובד שמועסק רק בעונה מסוימת בשנה מסוימת. למשל, עובדי קטיף בחקלאות, עובדי ניקיון או מלצרים במסעדות או בבתי מלון.

האם לעובד עונתי מגיע תשלום פיצויים?

על פי חוק פיצויי פיטורים כדי שעובד עונתי יהיה זכאי לפיצויים עליו לעבוד שלושה חודשים ברציפות בשנה, שבהם עבד לפחות 60 יום. עוד קובע החוק כי עובד עונתי זכאי לפיצויי פיטורים לאחר שעבד לפחות 3 עונות רצופות באותו מקום עבודה. מאחר שלא הובטחה לו עבודה רצופה באותו מקום עבודה רואים אותו כאילו פוטר והוא זכאי לפיצויי פיטורים לכל התקופה שבה הועסק.

האם עובד עונתי זכאי לתשלום זכויות סוציאליות?

ככל עובד, גם עובד עונתי זכאי על פי חוק לימי חופשה ביחס לסך ימי עבודתו והוותק במקום העבודה שלו. הזכאות לקבלת דמי הבראה היא רק לעובד שהשלים שנת עבודה מלאה באותו מקום עבודה. ככל עובד, גם עובד עונתי זכאי להחזר דמי נסיעה בתחבורה ציבורית, אם המעסיק אינו מספק לו הסעה.

מה ניתן לעשות כדי לצמצם את פיטורי הקיץ בשיטת הדלת המסתובבת?

במטרה להרחיב את רשת הביטחון גם לעובדים העונתיים, נכנס לתוקפו תיקון לחוק פיצויי פיטורים בינואר 2010 ולפיו לעובד שפוטר ונשכר מחדש אצל אותו המעסיק בתוך 6 חודשים, נשמרת הזכות לשמור על זכויותיו הסוציאליות, כך שהוארכה תקופת הזכאות לפיצויים גם במקרים שבהם מסתיימת ההתקשרות בין העובד למעביד באופן עונתי. מדובר בזכות סוציאלית המוענקת לעובדים המועסקים לתקופה קצובה, שנה אחר שנה, ומאבדים את זכאותם בכל פעם מחדש לפיצויי פיטורים או לזכויות סוציאליות אחרות.

למרות הניסיונות לשינוי וצמצום התופעה, הנושא לא חדר לשיח הציבורי. ייתכן כי הסיבה לכך היא שהעלייה החדה במספר מפוטרי הקיץ לא נכללת עדיין בפרסומים החודשיים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ושירות התעסוקה.

הכותבת היא עו"ד שותפה ומנהלת מחלקת דיני עבודה במשרד עו"ד דורון טיקוצקי קנטור גוטמן צדרבוים

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully