וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תמיכה גורפת בכשרות גם למסעדות הפתוחות בשבת

20.2.2017 / 16:38

רוב האוכלוסייה היהודית רוצה מזון כשר - אבל מתנגדת להשארת המונופול על הכשרות בידי הרבנות הראשית: 55% מהציבור היהודי תומך במתן כשרות לבתי אוכל הפתוחים בשבת. חדו"ש: "המאבק על הכשרות משמעותי במאבק לקידום חופש הדת והשוויון בישראל"

צ'וראסקו ברזילאי. ShutterStock
צ'וראסקו ברזילאי/ShutterStock

סקר בנושא כשרות שערכה תנועת חדו"ש לחופש דת ושוויון בדצמבר האחרון, מצביע התנגדות בקרב הציבור בישראל למדיניות של הרבנות הראשית בנושאי כשרות. הדרישה להקלה באה לידי ביטוי בכך שרוב הציבור תומך במתן תעודות כשרות גם למסעדות הפתוחות בשבת.

הסקר פורסם לקראת דיון שיתקיים מחר (ג') בבג"ץ בעתירה נגד מונופול תעודות הכשרות של הרבנות הראשית. מסקרי חדו"ש עולה כי על אף שיש ביקוש נרחב באוכלוסיה היהודית למזון כשר, הרי רוב הציבור מתנגד להשארת המונופול על הכשרות בידי הרבנות הראשית. כמו כן מגלה הסקר כי רוב הציבור תומך בהפרדת כשרות המזון מנושאים אחרים שהרבנות מציגה כתנאי, דוגמת הסירוב לתת תעודות כשרות למסעדות הפתוחות בשבת, גם אם הן עומדות בתנאים ההלכתיים להבטחת כשרות המזון במשך השבוע.

עוד בוואלה!

לשלם זול על חבילת הסלולר! עכשיו גם אתם יכולים

לכתבה המלאה

מערכות כלים נפרדות לשבת ולימי חול

לאור הצעתו של ח"כ אלעזר שטרן ודרישות שהועלו בעבר, בדקה חדו"ש את תגובת הציבור היהודי לאפשרות כי יינתנו תעודות כשרות לימי חול גם למסעדות הפתוחות בשבת, שיקיימו את דרישות ההלכה בעניין כשרות המזון. השאלה שנשאלה בסקר הייתה: "האם את/ה תומך/ת או מתנגד/ת להצעת חוק לפיה, בין השאר, תידרש הרבנות להוציא תעודת כשרות "לימי חול" גם לבתי אוכל שבהשגחתה שפתוחים בשבת, בתנאי שיחזיקו במערכות כלים נפרדות לשבת ולימי חול"? ממצאי הסקר הצביעו על כך ש-55% מהציבור היהודי בישראל תומך במתן כשרות לבתי אוכל הפתוחים בשבת. מתוכם 78% מהמסורתיים ו-60% מהאוכלוסיה הלא חרדית. עוד נמצא כי בהצעה זו תמכו 70% ממצביעי הליכוד, 69% ממצביעי כולנו, 68% ממצביעי יש עתיד, ואף 46% מבין מצביעי הבית היהודי.

מעניינת במיוחד התמיכה הרחבה שנמצאה בקרב הציבור המסורתי ואלה שיש להם זיקה לכשרות: 78% מקרב אלה המגדירים עצמם כ"מסורתי קרוב לדת" ו-79% מקרב אלה המגדירים עצמם כ"מסורתי לא כל כך קרוב לדת" תומכים בכך, וכן 65% מאלה השומרים כשרות בבית או מחוץ לבית. ההתנגדות העיקרית לכך היתה בקרב החרדים עם שיעור של 83% ובקרב הדתיים עם 66% מהנשאלים.

"בג"ץ שב ומוצא עצמו נאלץ להתמודד עם הפירות הבאושים של הפוליטיקה הישראלית, ששבה ונכנעת לתכתיבי המפלגות הדתיות, בניגוד לרצונו של רוב הציבור בישראל", אומר הרב עו"ד אורי רגב, מנכ"ל עמותת חדו"ש, לחופש דת ושוויון."חבל שמחדלי הפוליטיקאים גורמים לבג"ץ להיכנס לזירה שאינה מועילה לו או לדמוקרטיה הישראלית, אך אין מנוס ממנה לנוכח הציניות של הפוליטיקה הממשלתית המזלזלת ברצון הציבור ובזכויותיו. המאבק על הכשרות הוא משמעותי במיוחד במאבק לקידום חופש הדת והשוויון בישראל, שכן הוא ממחיש עד כמה גוברת התמיכה בערכי יסוד אלה גם בקרב הציבור הדתי והמסורתי, שמבינים כי המונופול של הרבנות הראשית - רע למדינת ישראל, מושחת, פוגע ביהדות וגורם נזק עצום לקופה הציבורית".

%63 מהציבור היהודי בישראל שומר כשרות ברמה זו או אחרת. מתוכם, 48% שומרים גם בבית וגם בחוץ, 13% רק בבית ופחות בחוץ ו2% בעיקר בחוץ ולא בבית. 37% לא שומרים כשרות. כך עולה מסקר שערך מכון סמית עבור עמותת חדו"ש, לחופש דת ושוויון. הסקר נערך בתחילת חודש דצמבר 2016 בקרב 500 איש כמדגם מייצג של האוכלוסיה היהודית הבוגרת בישראל. ממצאים דומים באשר להיקף שמירת הכשרות בציבור היהודי בישראל התבררו גם בסקר של מכון פיו אשר התפרסם בשנה שעברה.

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה
אין תמונה/מערכת וואלה, צילום מסך

על פי מדד הדת והמדינה האחרון של חדו"ש, שהתפרסם בערב ראש השנה ובוצע על ידי מכון סמית, ניכר כי התמיכה בביטול המונופול של הרבנות הראשית הולכת והופכת להסכמה חברתית רחבה: 81% מהציבור היהודי בעד פתיחת שוק הכשרות לתחרות ורק 18% תומכים בשמירת המונופול של הרבנות הראשית. מתוך התומכים בביטול המונופול 52% בעד פתיחת השוק "לתחרות של כל גורם מקצועי מכל זרם ביהדות, כאשר המדינה תשמש כמפקחת" ו-29% בעד פתיחת השוק רק לגורמים אורתודוכסיים.

עוד תוצאה המלמדת עד כמה הרבנות אינה מייצגת עוד אף את ציבור שומרי המצוות בישראל: בין הדתיים 60% בעד פתיחת שוק הכשרות וביטול המונופול. אפילו בקרב החרד"לים 41% בעד ביטול מונופול הכשרות של הרבנות הראשית. גם בקרב מצביעי מפלגות הקואליציה החילוניות תומכים בביטול המונופול של הרבנות הראשית: 81% ממצביעי הליכוד, 94% ממצביעי כולנו, 68% ממצביעי הבית היהודי, 88% ממצביעי ישראל ביתנו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully