וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אל על: הוצאנו מעל 8 מיליון דולר על פיצוי וסיוע לטסים

28.2.2017 / 15:49

ועדת הכלכלה של הכנסת החלה להכין תיקון לחוק שירותי התעופה שאמור להגן על הצרכנים מפני כרטוס מאוחר שמונע מהם הגשת תלונה בזמן. חברות התעופה טענו כי תיקון החוק ימנע מהם להתחרות עם חברות תעופה זרות. ישראייר מדווחת על 3 מיליון שקלים ששולמו כפיצוי לנוסעים

מטוס דרימליינר בואינג 787 אל על. צילום: יח"צ בואינג,
מטוס אל על/צילום: יח"צ בואינג

"מאז שנכנס לתוקף החוק לפיצוי בביטול טיסה ב-2012, שילמה חברת אל על פיצויים וסיוע לנוסעים בסכום העולה על 8 מיליון דולר", כך טענה היום (שלישי) סמנכ"לית השירות באל על, יהודית גריסרו, בדיון של ועדת הכלכלה של הכנסת, שהחלה להכין לקריאה ראשונה הצעה לסגור פרצות בחוק שירותי התעופה. מדובר בהצעה של חברי הכנסת אחמד טיבי ואוסאמה סעדי, שלטענתם חברות התעופה מנצלות פרצות בחוק, מנפיקות כרטיסים 24 שעות לפני הטיסה ובכך פוגעות ביכולת של הצרכנים לתבוע פיצוי.

נציגי חברות התעופה התנגדו להצעה. נציגת אל על טענה כי התיקון לא יאפשר לחברה להתחרות מול ענקיות התעופה בתנאים שווים. "אי אפשר להשוות בין חברות תעופה ישראליות, שלא מסוגלות להצטרף לבריתות תעופה, לבין החברות האירופאיות שמסוגלות להציע לטסים הרבה יותר פתרונות", אמרה.

גם סמנכ"ל השיווק של ישראייר גיל סתיו הביע את התנגדותו והעריך כי החברה שילמה קרוב ל-3 מיליון שקל לנוסעים כפיצוי וסיוע. הוא הוסיף כי לא ניתן לכרטס תוך פחות מ-24 שעות, שכן לעיתים הלקוח משלם לסוכן וחברת התעופה עדיין לא קיבלה את הכסף.

נציגי חברות התעופה אף התנגדו להצעה לאפשר לנוסעים היוצאים מחו"ל לבחור האם לתבוע פיצוי בהתאם לדין הישראלי או לדין האירופי. גריסרו אמרה כי הדבר ייתר את החוק הישראלי. סמנכ"ל ארקיע, עו"ד אהוד שבתאי, אמר כי לפי הדין האירופי, עיכוב של 3 שעות כמוהו כביטול טיסה, בעוד שלפי החוק בישראל מדובר בעיכוב של 8 שעות והדבר יפגע בחברות הישראליות. עו"ד רון חלפון ממשרד התחבורה אמר כי כבר כיום החוק מאפשר לנוסעים היוצאים מחו"ל לבחור לפי איזה דין לתבוע את הפיצוי. לדבריו, "שום אמירה בדין הישראלי לא יכולה לשלול את חולת הדין האירופי של נוסע מאירופה לישראל, והוא לא צריך לשאול אף אחד לפי איזה דין לתבוע פיצוי". חלפון הוסיף כי עמדת משרד התחבורה היא שהכרטוס יכול להתבצע תוך 72 שעות.

נציגת הרשות להגנת הצרכן, עו"ד אגם דניאל, התייחסה לחברות הלואו קוסט הפועלות בישראל ואמרה כי יש בעיה לאכוף עליהן את החוק. עם זאת, נציג רשות התעופה האזרחית, ישי דון יחיא, הבהיר כי הרשות דורשת מכל חברה זרה למנות נציג בישראל גם לצורך אכיפה ותביעות. לדבריו, "חוק טיבי נאכף על ידנו במלואו וחברות הלואו קוסט עומדות בו". בעקבות זאת ביקש ח"כ פרי מרת"א את הרשימה המלאה של החברות הזרות עם פירוט מלא למי מהן יש נציג בישראל, ואף דרש מהרשות להגנת הצרכן התייחסות באשר לאכיפה על החברות הזרות.

ח"כ יעקב פרי, שמילא את מקומו של היו"ר, סיכם את הדיון בכך הוועדה לא תצביע היום על ההצעה. הוא דרש לקבל את כל הנתונים הן מחברות התעופה, באשר לפיצוי ששילמו, והן מרת"א ומהרשות להגנת הצרכן באשר לאכיפת החוק על החברות הזרות, כדי שחברי הוועדה יוכלו לקבל את ההחלטה הנכונה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully