וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

רשות המסים: 300 מוסכים העלימו מס בעשרות מיליוני שקלים

אלה לוי-וינריב

19.3.2017 / 10:24

משרדי מע"מ ברחבי הארץ ערכו בשבוע שעבר ביקורות בענף המוסכים. הביקורות התמקדו ב-300 מוסכים, שנבחרו בהתבסס על עיבוד נתונים מקדים שהצביע על חשד לאי דיווח על כלל העסקאות, ובמרבית המקרים - מסתבר - קלעה רשות המסים למטרה

טיפול רכב מוסך. ShutterStock
טיפול רכב מוסך/ShutterStock

"במזומן או באשראי?" - השאלה הזו נפוצה בלא מעט מוסכים ברחבי הארץ, ומגלמת עבור הלקוח הנחה בשווי המע"מ בד"כ, כאשר הוא משלם במזומן; ועבור המוסך - "הנחת מס", כאשר הוא לא מדווח על מלוא ההכנסה למדינה.

על הרקע הזה הציבה לעצמה רשות המסים את המוסכניקים מעלימי המס כמטרה - וכל משרדי מע"מ ברחבי הארץ ערכו בשבוע שעבר ביקורות בענף המוסכים.

הביקורות התמקדו ב-300 מוסכים, שנבחרו בהתבסס על עיבוד נתונים מקדים שהצביע על חשד לאי דיווח על כלל העסקאות ולניכוי תשומות שלא כדין, ובמרבית המקרים - מסתבר - קלעה רשות המסים למטרה.

ממצאים ראשוניים של הביקורת שנערכו מראים, כי כ-120 מוסכים לא מילאו אחר הוראות החוק בנוגע לתשלום מס.

כך, בין היתר, בביקורת בעסק לחלקי חילוף לרכב בירושלים התברר, כי בעל העסק קיזז חשבוניות פיקטיביות. ניסיון להתחקות אחר מקור החשבוניות העלה, כי עובד מאחד העסקים שקוזזו חשבוניות על שמו, הדפיס ביוזמתו חשבוניות פיקטיביות על שם המעסיק שלו והפיץ אותן תמורת עמלה בגובה 3%; במוסך באזור מישור החוף הצפוני הפועל בסמוך למגרשי מכירת רכב ומבצע בדיקות טרם קניית רכבים גילו המבקרים, כי בעל העסק לא מנהל יומן עבודה והבדיקות לא מתועדות. כשנשאל לגבי תוכנת הרישום טען, כי תוצאות הבדיקות נמסרות בעל פה ללא פלטי בדיקה, אך כשנמצאו פלטי בדיקות שינה את גרסתו וטען כי התוכנה נמחקה. בהמשך, שוב שינה בעל העסק את גרסתו וטען שהמחשב נשרף. עוד נמצא, כי על שלטי המכירה במגרשים מתנוססים פרטיו של בעל המוסך. גם בעניין זה בעל העסק דבק בשיטת שינוי גרסאות - תחילה טען שלא מדובר בכלי רכב שהוא מוכר ואז בחר שלא להשיב.

בביקורת נוספת שנערכה במוסך באזור הצפון מצאו המבקרים, כי רכבים שנצפו לא נרשמו ביומן העבודה, כנדרש. עוד מצאו המבקרים, כי בעל המוסך מפעיל שירותי מוניות, ללא כל רישום או ניהול ספרים. עוד בצפון - ספירת מלאי מדגמית בפנצ'ריה בירכא חשפה חריגות בין המלאי המצוי למדווח, בעל הפנצ'ריה תירץ ואמר: "רכשתי את המלאי, אבל הוא עדיין אצל הספק"; בעל מוסך בחדרה שלא רשם רכבים שצולמו על הליפט טען כי החבר'ה באים לשתות אצלו קפה. ובעל מוסך אחר, גם הוא בחדרה, שנתפס כשהוא לא מנהל יומן עבודה מאז פתיחת העסק תירץ ואמר, כי הוא נמצא בהליכי גירושים.

גם במרכז הארץ נשמעו תירוצים מעניינים בקרב בעלי המוסכים. בין היתר, אצל בעל מוסך מלוד מצאו המבקרים כי כל כלי הרכב שתועדו בימי שישי שלפני המבצע לא נרשמו ביומן העבודה. לדברי בעל העסק, הוא רושם רק פעם אחת, ואם הרכב חוזר לטיפול נוסף הוא לא נרשם. התירוץ נהיה מעניין יותר, כאשר אותו בעל מוסך טען, כי במקרים בהם הוא לא גובה תשלום, הוא לא רושם את הרכב ביומן. כן, במוסך ברמלה מצאו המבקרים, כי 15 רכבים שתוצפתו לא נרשמו בספרי הרכב, בעל העסק טען: "אני בפשיטת רגל ועובד ללא אישור בית המשפט.

משרדי מע"מ בחרו בשליש הראשון של השנה לערוך ביקורת בענף המוסכים, המעסיק כ-35,000 עובדים. לקראת המבצע בוצעו תצפיות ועובדו דיווחי המע"מ של המוסכים. ביום המבצע הגיעו מבקרי החשבונות למוסכים, בדקו את ספרי העסק ויומני העבודה למול התצפיות והדיווחים. עם השלמת עבודת הביקורת יערכו שומות למוסכים בהם נמצאו ליקויים, הנאמדות, כאמור, בעשרות מיליוני שקלים.

יום לפני מבצע הביקורת נערכה פעילות אכיפה וגבייה בקרב עסקים מכל התחומים (לאו דווקא מוסכים), במסגרתה נגבו כ-86 מיליון שקלים מכ-1,400 חייבי מס. בין היתר, הגיעו עובדי מע"מ טבריה למסעדה בראש פינה, שבעליה מתחמק מתשלום חובותיו למע"מ, הם תפסו בקופת המסעדה 700 שקל, ומיד לאחר מכן הגיע בעל המסעדה למשרדים ושילם את חובותיו בסך 380,000 שקל. כן, עובדי מע"מ חדרה פקדו שלושה בתי עסק בתחום ההסעדה, המופעלים ע"י אב ובנו, שהתחמקו מהגשת דוחות מע"מ. מניתוח התיקים וחקירה התברר כי לא דווחו הכנסות מהעסקים בהיקף של 1.6 מיליון שקל. המקרה הועבר למחלקה המשפטית לצורך הגשת כתבי אישום. כתבי אישום יוגשו גם נגד 6 בעלי עסקים באזור נצרת, שניתקו במשך תקופה כל קשר עם משרד מע"מ. בעלי העסקים הללו נחקרו והתברר כי לא דיווחו על הכנסות בהיקף של כ-9 מיליון שקל.

  • עוד באותו נושא:
  • מוסכים

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully