"המגה עשירים": כך נראים 400 האנשים הכי עשירים בישראל

הכלכלן הראשי: "400 המגה-עשירים הישראלים משתכרים פי 290 מהממוצע, רק 8.2% מהכנסתם נובעים מיגיעה אישית, בעוד 92% מקורם בדיבידנד, רווח הון וריבית"

  • עשירים
גלובס
(צילום: shutterstock)

הכלכלן הראשי במשרד האוצר מתמקד היום (א') בסקירתו השבועית במה שהוא מכנה "מועדון 400 המגה-עשירים בישראל".

טוב לדעת (תוכן מקודם)

איסטנבול פתוחה - זה הזמן לפתרון טבעי וקבוע להתקרחות גברית

חברת איילת גייר
לכתבה המלאה

לפי הסקירה, רוב 400 בעלי ההכנסות הגבוהות בישראל הם גברים, תל-אביביים, בני 56 בממוצע ובעלי הכנסה שנתית ממוצעת של 36 מיליון שקל.

בנוסף להכנסה זו, ל"מגה-עשיר" הישראלי יש הכנסה של חברות בבעלותו שטרם חולקה לבעל החברה, העשויה להביא את הכנסתו הכוללת ל-60 מיליון שקל בשנה.

ה"מגה-עשיר" הישראלי משתכר פי 290 מהממוצע במשק, והכנסתו שונה מאד גם בהרכבה. בעוד שהכנסות מיגיעה אישית (שכר, עסק ופנסיה) של נישום ממוצע מהוות כ-93.2% מסך ההכנסה החייבת, משקל ההכנסות מיגיעה אישית של "מגה-עשיר" מהוות בממוצע רק 8.2% מכלל ההכנסה, בעוד שההכנסות הפסיביות (דיבידנד, רווח הון וריבית) מהוות 91.8% מסך ההכנסה.

בממוצע, "מגה-עשיר" משלם 10.2 מיליון שקל מסים ישירים בשנה, פי 400 מהנישום הממוצע, והם נושאים לבדם בכ-4% מכלל המסים הישירים המוטלים על יחידים.

כמצופה ממס הכנסה פרוגרסיבי, שיעור מס הכנסה שמשלם "מגה-עשיר" גבוה יותר מהשיעור הממוצע בכלל האוכלוסייה. עם זאת, לפי הכלכלן הראשי באוצר, ה"מגה-עשיר" משלם יחסית פחות מס מעשיר "רגיל" המשתייך למאיון העליון. הפער נובע מכך שרוב הכנסתו של ה"מגה-עשיר" מקורה בהכנסות הוניות שחל עליהן שיעור מס מוגבל, בעוד שלעשיר של המאיון העליון הרכב הכנסות המוטה הכנסות מיגיעה אישית, שחל עליהן שיעור מס פרוגרסיבי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully