נושאים חמים

תביעה: נהגים של GETT סירבו לשרת אדם עיוור

שני נהגי מונית שהוזמנו באמצעות אפליקציית GETT (גט טקסי לשעבר) סירבו להסיע אדם עם מוגבלות ראייה המסתייע בכלב נחייה. נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות הגישה לבית המשפט תביעה על סך 125 אלף שקל כנגד החברה ושני הנהגים

עיוור חוצה מעבר חציה עם כלב נחייה (AP)
כלב נחייה (צילום: AP)

בתו של הרצל כהן, אדם עם מוגבלות ראייה המסתייע בכלב נחייה, הזמינה עבורו מונית באמצעות אפליקציית GETT, שתחזירו מתל אביב לביתו ברמת גן. המונית הגיעה תוך מספר דקות, אך כשהנהג הבחין כי כהן מלווה בכלב נחייה, הוא סרב להעלות אותו למונית. הרצל כהן ובתו הסבירו לנהג שוב ושוב כי הוא מחויב להסיע אותו על פי חוק, אך הנהג המשיך בסירובו לתת שירות לכהן, ועזב את המקום, תוך שהוא מותיר אותו ואת בתו המומים ופגועים. השניים הזמינו מונית נוספת דרך האפליקציה, אך לתדהמתם גם הנהג השני סירב לתת לכהן שירות, למרות הדרישה החוקית.

לקריאה נוספת:

סטודנטים, השוק מוצף: פשוט אין מי שיעסיק את עורכי הדין
האם הגיע הזמן להגיד שלום לכנרת כמקור למי שתייה?
שוחט פרוקטולוג ופתולוג - איך הם בחרו את המקצוע?

הסיפור המקומם הזה מתואר בכתב תביעה, בסך 125 אלף שקל, שהגישה נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות לבית משפט השלום בתל אביב תביעה נגד חברת המוניות "גט טקסי" ושני נהגי המונית העובדים עמה, בשל סירובם לתת שירות לכהן.

חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות קובע, כי אנשים עם מוגבלות זכאים להשתתף באופן שוויוני ופעיל בכל תחומי החיים. כן, מגדיר החוק את החובה במתן מענה הולם לצרכיהם המיוחדים באופן שיאפשר להם לחיות את חייהם בעצמאות מרבית. על מנת להגן על זכויותיהם של אנשים עם מוגבלות, נקבע בחוק השוויון כי חל איסור מפורש על כל מי שעיסוקו במתן שירות ציבורי ובהפעלת מקום ציבורי, להפלות אדם בגין מוגבלותו. בנוסף, חוק איסור הפליית עיוורים המלווים בכלב נחייה, קובע מפורשות כי אין להגביל את זכותו של אדם המלווה בכלב נחייה להשתמש בשירות ציבורי.

לפי כתב התביעה, שהוגש באמצעות עוה"ד אינאס חג' יחיא, במענה לפניית נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, טענה חברת גט טקסי כי היא "משמשת כמתווך בלבד בין הנהגים לבין הנוסעים" וכי "אין החברה אחראית לכל נזק, אי נוחות, אובדן או עוגמת נפש הנגרמים, במישרין או בעקיפין, מהתנהגות הנהגים." ואולם, הסבר זה לא התקבל על ידי נציבות שיוויון הזכויות. בכתב התביעה נטען, כי החברה התרשלה בכך שלא הנחתה את הנהגים כיצד לנהוג כלפי אנשים עם מוגבלות בכלל, וכלפי עיוורים המלווים בכלבי נחיה בפרט, ולא פיקחה על עבודתם כראוי.

עוד נטען בתביעה, כי התנהלות הנהגים והחברה מהווה אפליה על רקע מוגבלות. הנתבעים, נכתב, "הפרו ברגל גסה את הוראות חוק השוויון, ופגעו פגיעה חמורה בזכויות אנשים עם מוגבלות".

נציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, אברמי טורם, אמר על רקע הגשת התביעה, כי "אנשים עיוורים המסתייעים בכלב נחייה משתמשים באופן תדיר במוניות כדי להגיע ממקום למקום. אחת החוויות הלא נעימות החוזרות לצערי על עצמם היא שגם לאחר חקיקת חוק השיוויון, נהגי מונית מסרבים להעלותם למונית, או חולפים על פניהם ואינם עוצרים. חקיקת השוויון נועדה למנוע מצבים אלה של הפליה בוטה של אנשים עם מוגבלות וסירוב להעניק להם שירות. אנו, בנציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלת פועלים ונמשיך לפעול על מנת למגר תופעות פסולות אלה".

מחברת גט נמסר בתגובה: "חברת Gett פועלת וזמינה, מיום הקמתה, לכל סוגי האוכלוסיות בישראל, ובכלל זה לאנשים בעלי עיוורון. החברה אף השקיעה משאבים רבים לטובת הנגשת האפליקציה לאוכלוסייה זו. במקביל, בימים אלה נמצאת גט בשיתוף פעולה צמוד עם המרכז לעיוור. כתב התביעה התקבל אצל החברה והיא תגיב לגופו של עניין בבית המשפט. גט פועלת בהתאם להוראות הדין ומגנה כל התנהלות בניגוד לדין, ובפרט התנהלות מפלה, מצד נהגים העושים שימוש בשירותיה. גט תמשיך להעניק לכלל לקוחותיה שירות אמין, מתקדם ומוביל, כפי שעשתה ועושה מיום היווסדה".