וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בנק הפועלים ובנק לאומי מתנגדים להסדר החוב של פישמן

עירית אבישר

5.6.2017 / 14:58

בנק הפועלים: "ההסדר אינו מבטא מאמץ ראוי להחזיר את החוב לבנק". בנק לאומי: "הבנק לא היה שותף למו"מ מול פישמן, נדרשים נתונים נוספים"

אליעזר פישמן. ניב אהרונסון
אליעזר פישמן/ניב אהרונסון

האם בנק הפועלים ובנק לאומי מתכוונים לפוצץ את הסדר החוב של אליעזר פישמן או רק לשפר עמדות? שני הבנקים הודיעו היום (שני) כי הם מתנגדים למתווה הסדר החוב הנוכחי שהוגש אתמול לבית המשפט.

מבנק הפועלים נמסר היום כי "הבנק הודיע כי בחן את הסדר החוב המוצע על ידי המנהל המיוחד שמונה על ידי בית המשפט, ונראה כי ההסדר אינו מבטא מאמץ ראוי להחזיר את החוב לבנק".

בנוסף שלחו היום עורכי הדין של בנק לאומי מכתב לעו"ד יוסי בנקל, המנהל המיוחד של התיק, שגיבש את ההסדר, ובו הם מביעים הסתייגויות ממנו. עורכי הדין של לאומי, רונן מטרי ואיל רוזובסקי, מתנערים מההסדר המוצע, ואומרים כי הבנק אינו שותף לו: "הבנק לא היה שותף למגעים שהתנהלו בין המנהל המיוחד לבין מר פישמן ובני משפחתו. רק אתמול בשעות הצהריים קיבלנו את הודעת המנהל המיוחד לבית המשפט בהליך שבנדון".

עוד בוואלה! עסקים:
פנסיה בקליק: כך תוכלו לשלוט בכספכם - ללא מתווכים. המדריך המלא
עגבניות אש ופרי שוקולדי: לקראת הקיץ - הפירות והירקות החדשים נחשפים
בלחיצת כפתור: לראשונה - סופר פארם משיקה אתר קניות מקוון

בלאומי אומרים כי פרטי הסדר החוב אינם ברורים, ובעיקר לא ברור מדוע הסדר זה עדיף על הליך של פשיטת רגל. "נדרש תסקיר באשר לסכומים שניתן לגבות ממשפחת פישמן במסגרת הליכי פשיטת רגל, אל מול סכומי הגבייה הצפויים במסגרת הסכם העקרונות", לשון המכתב.

עוד דורשים בלאומי התייחסות לבדיקות שנערכו על ידי המנהל המיוחד או מי מטעמו לשם קבלת תמונת מצב מלאה ומבוססת באשר למצבת נכסי החייב ובני משפחתו, לרבות התרומה של פישמן ובני משפחתו להסדר.

בלאומי גם דורשים לקבל פרטים ומידע נוסף בטרם יגבשו דעה באשר להסדר. "מעיון ראשוני בהסכם העקרונות עולה כי הוא מסתמך על נתונים רבים ומהותיים לצורך בחינה - ולו ראשונית - אשר לא פורטו לנושי החייב".

בין היתר דורשים בבנק לאומי כי יוגש פירוט של המקורות מתוכם פישמן ישלם את הסכום של השלב הראשון בהסדר העומד על 140 מיליון שקל. "נדרש פירוט הנכסים והמקורות וכן הערכת השווי עליהם מתבסס סכום זה".

אליעזר פישמן. ניב אהרונסון
אליעזר פישמן בבית המשפט/ניב אהרונסון

בלאומי דורשים לדחות את אסיפת הנושים

לאור בקשת הפרטים של הבנק, לאומי מבקש לדחות את אסיפת הנושים בסוגיה שתוכננה למחר בערב. "מדובר בנתונים ראשוניים בלבד, עוד בטרם בחינת עקרונות ההסדר עצמם. הבנק יוכל לגבש עמדה בנושא הסכם העקרונות, לאחר שיתקבלו כל הנתונים הרלוונטיים לשם גיבוש עמדה. למותר לציין כי דבר זה אינו אפשרי בלוח הזמנים הנוכחי, בו אסיפת נושים קבועה למחר בשעות הערב, וקודם שהתקבלו הנתונים הנדרשים", כותבים מטרי ורוזובסקי.

נזכיר כי אתמול הוגש הסדר חוב באשר לחוב הפרטי של פישמן העומד על 1.7 מיליארד שקל. לפי ההסדר, משפחת פישמן תשלם כ-400 מיליון שקל מתוך חוב של 1.7 מיליארד שקל, כלומר מדובר בתספורת של מעל 70% מהחוב. זאת ועוד 260 מיליון שקל מהסכום ישולמו רק בעוד חמש שנים. במסגרת ההסדר יעבירו גם בני משפחתו של אליעזר פישמן את מניותיהם בחלק מהחברות בקבוצה.

גורמים במערכת הבנקאית ציינו כבר אתמול כי מסתייגים מההסדר, שגם מגלם תספורת משמעותית לבעלי החוב וגם מסתמך על שווי חברות הנמצאות בשרשור, ובנוסף כולל גם ויתור של הבנקים על חלק מסוים מהנכסים המשועבדים להם.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully