וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

טסים לחו"ל פעם בשנה, מבלים במסעדות: הרגלי הצריכה של הגיל השלישי

3.12.2017 / 13:00

סקר חדש מגלה כי מרבית האזרחים הוותיקים חשים תחושת שפע במשק הבית, בתחום הקניות והמזון, יוצאים לפעילות פנאי לפחות אחת לחודש וממש לא דואגים לדור ההמשך

צילום: יותם רונן,

(בווידאו: כתבת הצרכנות יעל געתון מדווחת מתערוכת המזון)

רובנו מתייחסים אל בני 60 פלוס כקשישים, אזרחים ותיקים בגיל הפנסיה, אוכלוסייה שכוחה מאחוריה. אולם סקר חדש מגלה שמדובר בכוח קנייה לא מבוטל, בצרכני תרבות ובמעמד חדש בעל אמצעים והרגלי צריכה רחבים. הסקר, שנערך על ידי סי איי מידע שיווקי לקראת כנס 'העולם כבר לא שייך לצעירים', שנערך ביוזמת seniormarket ואיגוד השיווק הישראלי, דגם 324 משיבים בטווח הגילאים 60-75 ובדק את רמת החיים שלהם בהשוואה להוריהם בפרמטרים השונים.

הנתון המרכזי שעולה מהסקר נוגע לתחושת השפע בבית והמצב הכלכלי. כך, למשל, 63% מהנשאלים ענו שמצבם הכלכלי טוב משל הוריהם כשהיו בגילם. 60% דיווחו על תחושת שפע במשק הבית שלהם, בתחום הקניות ומזון. לעומתם, אחוז דומה דיווח שבבית ההורים היה קיים מחסור. הנתון מתייחס לגבי אנשים החיים בזוגיות. מי שחי לבד העיד כי דווקא בית הוריו היה במצב כלכלי טוב משלו.

ומה לגבי טיסות לחול? הרוב המכריע, 90%, מדווח שאחת לשנה בממוצע הם טסים לחו"ל, מחצית העונים טסים אפילו יותר מפעם אחת. 75% ענו שהוריהם יצאו לפחות נופשים מהם. גם כאן מי שחי בזוג נהנה יותר, ונופש פעמים רבות יותר. תוצאות הסקר התייחסו בהקשר זה גם למצב הכלכלי - בעלי הכנסה גבוהה והשכלה גבוהה נוהגים לנפוש יותר. הנתון המפתיע בהקשר זה הוא דווקא גיאוגרפי - באזור השפלה והדרום ובאזור השרון והשומרון נופשים יותר בהשוואה לאזור ירושלים ואזור המרכז.

אנשים מבוגרים נוסעים במכונית. ShutterStock
בגיל השלישי של היום נהנים הרבה יותר/ShutterStock

קשישות יוצאות יותר לבלות מקשישים

"הקהלים המבוגרים של היום נהנים משפע רב יותר של מזון בביתם, הם יוצאים יותר לנופשים בארץ ובחו"ל מהוריהם, הם מבלים יותר מחוץ לבית בבתי קפה, מסעדות ומוסדות תרבות"

גם בתחום התרבות עושה רושם שמדובר בכוח שוק לא מבוטל: 94% ענו שהם יוצאים לפעילות פנאי אחת לחודש, 76% יוצאים לשתי פעילויות או יותר. גם כאן בעלי כנסה נמוכה יוצאים לפחות פעילויות, והחיים לבד מדווחים שהוריהם יצאו יותר מהם. הנתון המפתיע נוגע דווקא למגדר - נשים יוצאות יותר מגברים.

ומה לגבי דור ההמשך? לא מעט תחזיות סוקרות בדאגה את דור הביניים - אלה שמתקשים לרכוש דירה ולהתפרנס בנחת. אולם הוריהם, מסתבר, אינם דואגים. יותר ממחצית מעריכים את שמצבם הכלכלי של ילדיהם יהיה טוב משלהם בגיל מבוגר. גם כאן יש שונות גיאוגרפית מפתיעה: העונים מאזור המרכז, הצפון והדרום מאמינים שמצבם הכלכלי של ילדיהם יהיה טוב יותר, לעומת עונים המתגוררים באזור ירושלים.

אריק אופיר, מנכ"ל משותף בחברת SeniorMarket, מיוזמי הכנס, מסביר שמדובר בשיפור כללי באיכות החיים ושינוי עמוק בחברה הישראלית. "הקהלים המבוגרים של היום נהנים משפע רב יותר של מזון בביתם, הם יוצאים יותר לנופשים בארץ ובחו"ל מהוריהם, הם מבלים יותר מחוץ לבית בבתי קפה, מסעדות ומוסדות תרבות, והם עוסקים הרבה יותר בפעילויות פנאי", הוא אומר.

לדבריו, ההסבר טמון בכך שמדובר בדור שברובו הגדול נולד בארץ, רכש השכלה ובעיקר לא חווה את המחסור במזון או בכסף שחוו הוריו בתקופת הקמת המדינה ולאחריה. "לכן לא מרגיש צורך לשמור בצד לשעת צרה כמו הוריו". עוד הוא מציין כי זהו דור אמיד יותר, משכיל יותר וטכנולוגי יותר ביחס להוריו. "הם מאמינים שלילדיהם יהיה עתיד הרבה יותר טוב מבחינה כלכלית, ולכן הם מרשים לעצמם יותר בנוחות להוציא כסף על עצמם ולא לשמור לילדים".

"ממצאי הסקר מפריכים את התפיסה החברתית שמרנית כלפי הקהלים המבוגרים בישראל" הוסיף נעם רז, מנכ"ל משותף של חברת המחקר סי איי מידע שיווקי. "זהו דור חדש, סגמנט שיווקי גדול, אוהב את החיים וצורך אותם כמו צעיר. אבל הוא לא צעיר וזה אתגר למשווקים והיצרנים".

נעם רז מנכ"ל משותף סי איי מידע שיווקי. צילום: שרונה גיא,
"ממצאי הסקר מפריכים את התפיסה כלפי הקהלים המבוגרים בישראל". נעם רז, מנכ"ל משותף, סי איי מידע שיווקי/צילום: שרונה גיא

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully