הממשלה אישרה את הרפורמה ההיסטורית במשק החשמל

אחרי 22 שנים של דיונים ולאחר חתימת משרדי האוצר והאנרגיה, חברת החשמל, ארגון העובדים, ההסתדרות ורשות החשמל על ההסכם לפיתוח משק החשמל - אישרה הממשלה את המתווה, שמבקש לחזק את התחרות לטובת הצרכן ולאפשר התייעלות בהוצאות החשמל

03/06/2018
סולקן להפחתת זיהום אויר בעת ייצור חשמל הופעל בהצלחה בחדרה. צ, צילום מסך
תחנת הכוח אורות רבין בחדרה(צילום: צילום מסך, צ)

הממשלה אישרה היום (ראשון) את הרפורמה במשק החשמל ובחברת החשמל. זאת לאחר אישור דירקטוריון חברת חשמל, קביעת עקרונות מדיניות של שר האנרגיה ואחרי החתימה על ההסכם הקיבוצי. הרפורמה צפויה לפתח את משק החשמל, לחזק את התחרות לטובת הצרכן ולאפשר התייעלות דרמטית בהוצאות החברה.

האישור הגיע לאחר דיון סוער במהלכו ביקש ראש הממשלה בנימין נתניהו לדחות את ההצבעה על הרפורמה פעם נוספת על מנת להתעמק בפרטיה. יצויין כי נותרו עדיין סוגיות להן לא נמצא פיתרון כגון סוגיית המיסוי של התוספות הפנסיוניות שיינתנו לעובדים במסגרת הרפורמה

במסגרת הרפורמה, תוגבר התחרות בתחום ייצור החשמל, באמצעות מכירת כמחצית מאתרי הייצור של החברה והפיכת יחידת ניהול מערכת החשמל לחברה ממשלתית נפרדת; תפתח תחרות בתחום האספקה; ותבצע שינוי מבני שישפר וייעל את פעילותה של חברת החשמל. הרפורמה תביא למיקוד החברה ואת השקעותיה במקטעי הרשת - ההולכה והחלוקה, באופן שיבטיח את אמינות אספקת החשמל לכלל הצרכנים בישראל; וכן יבטיח האצה בחיבור אנרגיות מתחדשות וייצור פרטי בכלל.

הרפורמה קובעת מתווה התייעלות, במסגרתו תקטן מצבת כוח האדם של חברת החשמל בכ-25% על ידי פרישה מרצון של כ-1,800 עובדים, בנוסף ל-1,000 שכבר פרשו לאחרונה. מעבר לזאת, ההסכמות יאפשרו עדכון משמעותי של יחסי העבודה בחברה, כולל מעבר של שכבת הניהול הבכירה לחוזים אישיים, בהתאם למקובל בחברות מובילות במשק.

על מנת לאפשר סגירה מהירה של היחידות הפחמיות 1-4 בחדרה, בהתאם להחלטת שרי האנרגיה והסביבה, ולאפשר ייצור נקי יותר ויעיל יותר, חברת חשמל תקים באתר אורות רבין 2 מחז"מים (תחנות כוח במחזור משולב) חדשים.

עוד באותו נושא

הרפורמה ההיסטורית במשק החשמל יוצאת לדרך

לכתבה המלאה

שר האוצר, משה כחלון אמר כי "לפני 22 שנים התקבלה החלטת ממשלה לעשות רפורמה בחברת החשמל. צריך להגיד את האמת - 7 ממשלות ישראל הקודמות כשלו באתגר אני יודע שכולם עסוקים במי ניצח ומי הפסיד אבל אני יכול כבר לגלות לכם מי המנצחים האמיתיים: אזרחי ישראל". לדבריו, "התעקשנו לאפשר ליצרנים הפרטיים למכור חשמל ישירות לאזרחים כי מגיע להם ליהנות מהתחרות וירידות המחירים שיבואו בעקבותיה לא פחות מלמגזר העסקי. אני מקווה שכבר בקרוב תושבי עוטף עזה ייהנו מחשמל מוזל. ההטבה של חשמל חינם לא מתאימה למציאות הציבורית של ימינו ודרשנו לבטל אותה במסגרת הרפורמה. הרפורמה הזו מביאה למדינת ישראל בשורה כלכלית-חברתית עם פתיחת התחרות והשלכותיה, בשורה סביבתית עם צמצום השימוש בפחם ובשורה לאומית-אסטרטגית בשכלול ופיתוח משק החשמל הישראלי".

שר האנרגיה, יובל שטייניץ אמר כי "לפני כשנה, לאחר 22 שנים של כישלונות חוזרים ונישנים, הודעתי על מאמץ אחרון לנסות ולקדם את הרפורמה במשק החשמל ובחברת חשמל. הרפורמה, שאנחנו מגישים היום לממשלה, היא רפורמה שטובה בהרבה ממה שגובש בעבר, והיא סוללת את הדרך ליצירתו של משק חשמל יעיל, תחרותי ומודרני בעתיד, ולזירוז המהלך שהתחלתי בו של סגירת התחנות הפחמיות ושל הפחתת זיהום האוויר בישראל. זו הרפורמה הגדולה, המקיפה והטובה ביותר שהושגה בחברות הממשלתיות".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully