וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לקראת פורים: מה לעשות אם הילד נפצע בתאונה?

עו"ד יראון פסטינגר,

18.3.2019 / 15:16

תחפושות דליקות, נפצים וזיקוקים - פורים הוא חג שמח אבל מסוכן לעיתים. מה אפשר לעשות כדי לקבל פיצוי אם הילד נפגע?

חוגגים במסיבת פורים, תל אביב, 2 במרץ 2018. ראובן קסטרו
פורים/ראובן קסטרו

מדי שנה בפורים נרשמת במרכזיים הרפואיים פי 2.5 פניות של ילדים שנפגעו בתאונות - רובן נגרמות על ידי כל אותם האביזרים שאינם בטיחותיים, דוגמת נפצים, תחפושות דליקות ועוד. לא מעט הורים לילדים שנפגעים במהלך הפורים אינם יודעים כי הם יכולים לתבוע בשל רשלנות את המוסד בו אירעה התאונה או את היבואן של האביזר הלא בטיחותי.

הכנו מדריך קצר להורה המודאג לקראת החג:

הילדה נפצעה במהלך חגיגות בית הספר?

במקרה של פציעה בכל מסגרת חינוכית, חשוב לדעת שכל ילד בגילאים 3-18, מבוטח בביטוח תאונות אישיות מטעם משרד החינוך. פוליסת ביטוח זו תקפה לאורך כל השנה, 365 ימים, 24 שעות ביממה - לרבות חגים, שבתות וחופשת קיץ. בהתאם לכך, הילדה תקבל פיצוי לפי הפוליסה, ללא צורך בהוכחת אחריות או רשלנות, אלא רק הוכחת הנזק בלבד.

אילו תאונות נכללות בפוליסת הביטוח?

התאונות אשר מכוסות בפוליסה מוגדרות כליקוי פיזי - אירוע בלתי מתוכנן גלוי שבו נגרם לילד לנזק גופני, בכל פעילות שהיא, לרבות נופש, פעילות פנאי, יצירה, ספורט ובילוי.

הילד נפצע במהלך החגיגות בעיר - האם ניתן לתבוע את הרשות המקומית?

על מנת לתבוע את הרשות המקומית, יש להוכיח כי הפציעה נגרמה כתוצאה ממפגע הקשור לרשות המקומית - שילוט לא נכון, בור באמצע המדרכה, העדר הכנה ראויה לאירוע בו היא נפצעה וכדומה. אם אכן יש קשר ניתן להגיש תביעת נזיקין כנגד הרשות המקומית.

התחפושת של הילד התלקחה במהלך פעילות בית הספר - יש אפשרות לכפל תביעות?

פוליסת הביטוח אינה מונעת מהורים הגשת תביעות נוספות כלפי גורמים נוספים הנושאים באחריות. אם התחפושת התלקחה או הילד נפגע מנפצים - ניתן להגיש תביעה לחברת הביטוח במסגרת פוליסת הביטוח הבית ספרית וגם כנגד יצרן התחפושות/המשווק/היבואן בגין נזק שנגרם מתחפושת ללא תו תקן או צעצוע מסוכן בהגדרתו בחוק. אלו יחויבו לפצות אדם אשר שנגרם לו נזקי גוף כתוצאה מהמוצר עצמו או מפגם במוצר. שימו לב, אם התחפושות הוזמנו מחו"ל זה מסבך את התביעה ולמחייב אישור המצאה.

צעצוע מסוכן מוגדר בחוק (סעיף 1 לצו הפיקוח על מצרכים ושירותים) כצעצוע שהשימוש המקובל בו עלול לגרום למשתמש בו, או לבני אדם אחרים, נזק גופני, או לסכן את בריאותם, או לגרום להם הטרדה, לרבות צעצוע הפולט אש, צעצוע נפיץ הגורם להתפוצצות, צעצוע שנועד לגרום לגירוי, דימוע או עיטוש וצעצוע אשר הוא חיקוי של כלי ירייה או הנראה ככלי ירייה כמשמעותו בחוק כלי הירייה, התש"ט - 1949.

במידה וילדכם נפצע, מה מומלץ לעשות?

• לאחר כל הטיפולים הרפואיים הדחופים, לתעד את האירוע, ככל שניתן, בכל דרך אפשרית ולשמר ראיות שאחר כך יהיה קשה להשיגן.

• בכל מסמך רפואי יש לציין כי מדובר באותו אירוע או בהמשך אליו.

• לשמור קבלות על הוצאות כספיות, צילומים, תכתובות, לרבות ימי החופשה שההורים לקחו בשל הפציעה.

• לצלם את מקום התאונה, במיוחד אם מדובר במקום בעל ליקוי בטיחות חמור, או במקרה של תחפושת לתעד את מקום ההתלקחות בכל דרך אפשרית.

בנוסף, מומלץ להתייעץ עם עורך דין כדי להתנהל באופן מושכל ונכון.

עוד באותו נושא

לחסוך כסף ולדאוג שהמשלוח יגיע: המדריך המלא להזמנת תחפושות מהאינטרנט

לכתבה המלאה

הכותב הוא עו"ד ממשרד רון-פסטינגר המתמחה ברשלנות רפואית

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully