וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אז איזה ציון מגיע לשר האוצר משה כחלון? תלוי את מי שואלים

20.12.2019 / 0:00

משה כחלון מסתבר זוכה לציון גבוה בסקרים במדד הפופולריות - אבל האם זה אומר שהציבור מרוצה מתפקודו? לא בטוח

צילום: רוני כנפו, עריכה: אסף דרורי

(בווידאו: בנימין נתניהו ומשה כחלון על מחירי הדירות)

איזה ציון הייתם נותנים לשר שהשיג מעט מאד מפרויקט דגל שעלה מיליארדים, השאיר אחריו בור בתקציב, ובחודשים האחרונים, במקום לנהל, השאיר את המשרד לשני פקידים בכירים שעסוקים בלהוציא הוראות סותרות? אני הייתי חושב שהציון אמור להיות די נמוך, אבל השבוע קראתי שהסקרים שראש הממשלה קורא, מראים ששר האוצר הוא השר הכי פופולרי מבין שרי הממשלה.

לפי הדיווח בעיתונות, שר האוצר זוכה לשבחים בעיקר בזכות פעילותו להורדת יוקר המחיה ומחירי הדיור. זה שהמלחמה ביוקר המחייה נזקפת לזכותו זה מאד מעניין, כי עד כמה שאני זוכר, כשכחלון נכנס לתפקיד, האינפלציה היתה שלילית, כלומר המחיר הממוצע של מוצרים שצרכנים רוכשים היה בירידה. בשנה שעברה, אבל, האינפלציה עברה לחיובי, ונשארה שם גם השנה. נכון, האינפלציה עדיין מאד איטית, אבל מעבר של האינפלציה ממינוס לפלוס לא מעיד על הישגים גדולים בתחום המלחמה ביוקר המחיה. גם בכל מה שקשור למזון, התחום שהכי מקושר ליוקר מחייה (מלבד נושא הדיור), לא נרשמות הצלחות גדולות - מחירי המזון עלו בשנתיים האחרונות בקצב ממוצע של כ- 2.2%, קצב שבהחלט מספק את יצרניות המזון.

לגבי מחירי הדירות, כחלון השקיע סכומים אדירים כדי להוריד את אותם, בעיקר באמצעות תוכנית מחיר למשתכן. אבל בשורה התחתונה, מחיר למשתכן אומנם סיפקה לכמות די גדולה של אנשים דירות במחירים מסובסדים, אבל היא לא תרמה לגידול במספר התחלות הבנייה. וכל עוד מספר התחלות הבנייה לא גדל, מחירי הדירות לא ירדו. ואכן, השנה המחירים ממשיכים לעלות, וזה למרות העובדה שמספר הדירות שנמכרות במחיר למשתכן נמצא בשיא.

מדד מחירי הדירות החדש לא משקף

דרך אגב, מסביבתו של שר האוצר נשמעות טענות שלפיהן הוא דווקא מצליח להוריד את מחירי הדירות, בגלל שמדד מחירי הדירות החדשות נמצא בירידה. זאת טענה שלא תואמת את העובדות בגלל שלוש סיבות. הסיבה ראשונה היא שדירות חדשות מהוות רק כשליש מכלל הדירות שנמכרות בישראל, כך שרוב השוק מורכב מדירות יד שנייה, ולא מדירות חדשות. הסיבה השנייה היא שדירות שנמכרות במחיר למשתכן כלולות גם במדד מחירי הדירות הכללי, אבל שם הן מקבלות משקל בהתאם לחלקן באוכלוסיית הדירות. לכן, מדד מחירי הדירות מחשב את ההשפעה של דירות מחיר למשתכן באופן נכון יותר ממדד מחירי הדירות החדשות.

הסיבה השלישית היא שמדד מחירי הדירות החדשות בנוי כך שהוא מאד מושפע ממספר הדירות במחיר למשתכן שנמכרות בחודש מסוים. מכיוון שבחודשים האחרונים, אחוז הדירות במחיר למשתכן מתוך כלל הדירות החדשות שנמכרות נמצא בעלייה, המדד הזה יורד. הבעיה תגיע כשיגיע חודש אחד שבו מספר הדירות במחיר למשתכן מתוך כלל הדירות החדשות שנמכרות יהיה בירידה. כשזה יקרה, וזה יהיה עוד מעט, מדד מחירי הדירות החדשות יקפוץ ישר למעלה. לכן אני ממש לא מתרגש ממדד מחירי הדירות החדשות, לא כשהוא יורד, וגם לא כשהוא יעלה. אבל שר האוצר לעומת זאת, מאד גאה להשוויץ כשמדד מחירי הדירות החדשות נמצא בירידה. אבל מה הוא יגיד כשהמדד יקפוץ כלפי מעלה?

אז אם שר האוצר הוא השר שמקבל את הציונים הגבוהים ביותר מהציבור, יש כנראה שלוש אפשרויות. אפשרות אחת היא שהציבור לא מודע לעובדות. אפשרות שנייה היא שהציבור מודע לעובדות ובכל זאת חושב שהשר עשה עבודה טובה. והאפשרות השלישית היא שהציבור מודע לעובדות, חושב שאלו ביצועים לא טובים, אבל שבהשוואה לשרים האחרים, זה בכל זאת נראה בכלל לא רע.

עוד בוואלה!

זו הירושה העגומה שמשאיר כחלון למחליפו בתפקיד

לכתבה המלאה

ד"ר אביחי שניר - המכללה האקדמית נתניה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully