וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מעמד הביניים ימשיך לשלם? קבלו את מס הבריאות החדש

עודכן לאחרונה: 1.8.2021 / 14:57

המס החדש שהסתתר בתקציב המדינה: היטל של 40% על תשלומים לרופאים פרטיים, שכמוהו כמס בריאות לכל דבר. הרופאים העצמאיים לשר האוצר: "אין מדובר ברפורמה שתביא ל'חיזוק מערכת הבריאות הציבורית', אלא בגזירה קשה וחריגה שתגרום להתייקרות משמעותית של שירותי הבריאות"

האם שר האוצר אביגדור ליברמן, יזם צעד שלפחות על פניו פוגע במעמד הבינוני, הפרה החולבת של המסים בישראל? הכוונה היא לאחד הסעיפים הבעייתיים ביותר בחוק ההסדרים שנמצא היום בדיוני הממשלה הוא היטל בגובה 40% על תשלומים לרופאים פרטיים, עליו דווח בוואלה מיד עם חשיפת טיוטת חוק ההסדרים: https://finance.walla.co.il/item/3450639.

אמנם אין מדובר ב"מס" במובן הקלאסי של המילה, כזה שיושת באופן גורף על הציבור, אבל ברור שהרופאים הפרטיים לא יוותרו לחברות הביטוח על התשלום שמתקבל ממבוטחיהם - ואלה מצידן לא יספגו את התשלום החדש - וישיתו אותו על המבוטחים, כלומר על רוב אזרחי ישראל.

לכאורה כוונת האוצת טובה, כפי שפירט גורם במשרד את השיקול המרכזי מאחורי ההצעה: "לצורך חיזוק מערכת הבריאות הציבורית ונוכח ההשפעות החיצוניות של המערכת הפרטית על מערכת הבריאות הציבורית האוצר מציע החל מ-1 בינואר 2022 להטיס מס בגובה של 40% על כל תשלום שישלמו חברות הביטוח או קופות החולים לרופא או למוסד הרפואי, בגין פעילות פרטית של ניתוחים וייעוציים".

צעד זה זכה עד כה לחשיפה מועטה - וכפועל יוצא מכך - גם למעט ביקורת, אך סביר להניח שהוא עתיד לעורר התנגדות עזה, הן בציבור והן במערכת הבריאות. באוצר מעריכים כי צעד זה יגדיל את הכנסות המדינה ב-940 מיליון שקל בשנה.

לכאורה לא מדובר במס שיחול באופן ישיר על הפציינטים, אך כאמור לא מן הנמנע כי אם המהלך יאושר הוא יגולגל גם לצרכן הסופי, דרך הקטנת ההחזרים או הגדלת פרמיות הביטוח.

וכך מסבירים באוצר את ההיגיון שמאחורי המס על רפואה הפרטית: "למערכת הבריאות הפרטית השפעות חיצונית שליליות על המערכת הציבורית. ראשית, המערכת הציבורית מממנת עלויות משמעותיות אשר לא חלות על המערכת הפרטית - כגון הכשרת רופאים, החזקת תשתיות חירום ואספקת שירותי בריאות לכלל המבוטחים.

בנוסף, על המערכת הציבורית חלות הגבלות רבות אשר לא חלות על המערכת הפרטית כגון פיקוח על השכר, פיקוח מחירים וכללי התחשבנות בין בתי החולים וקופות החולים".

רופאת ילדים בודקת תינוק. ShutterStock
בעלי ביטוחי הבריאות הפרטיים, תתכוננו לשלם - והרבה, אם הצעת האוצר תעבור/ShutterStock

"מדובר למעשה בהטלת מס קיצוני בשיעור של 40%"

ארגון הרפואים העצמאיים "ארצ"י", פנה באמצעות מכתב ששיגר יו"ר הארגון, ד"ר אייל שפירא אל שר האוצר אביגדור ליברמן, תחת הכותרת: "עמדת הרופאים העצמאיים נגד הטלת מס קיצוני בגין הפעלת ביטוח לטיפול רפואי".

כך כותבים הרופאים העצמאיים: "מכובדנו השר, שלום רב. לקראת אישור תקציב המדינה וחוק ההסדרים בממשלה, אנו מבקשים להאיר זרקור על גזירה חריגה וחסרת תקדים אשר אישורה יביא לפגיעה אנושה במערכת הבריאות בישראל ובראש ובראשונה, בציבור המטופלים.

מדובר למעשה בהטלת מס קיצוני בשיעור של 40%, על כל הליך או ייעוץ רפואי המבוצעים במסגרת פוליסת ביטוח פרטי או שירותי שב"ן".

ד"ר שפירא מציין מדוע לדעתו המס, שהוא כעין "מס בריאות" חדש, לא ישיג את מטרתו:

ביטוח בריאות פרטי הוא כבר מזמן אינו בגדר מותרות, אלא נחלתם של מרבית אזרחי המדינה, בכל שכבות האוכלוסייה ובכל רמות שכר. מימוש הזכויות הרפואיות של מטופלים באמצעות ביטוח הבריאות הפרטי, מתקיים לרוב בעת מצוקה ומשבר רפואי לא צפוי.

ברגעים קשים אלה, ציבור המבוטחים מצפה לקבל בקלות את הזכויות והזכאויות עליהן שילם במסגרת הפרמיה ולאורך שנים ומבלי שייגרר להוצאות כספיות ודאגות כלכליות מיותרות.

אנו קובעים זאת, לא מהנחות תיאורטיות, אלא מעצם העובדה שאנו חיים, באופן יומיומי את המטופלים שלנו ומייצגים אלפי רופאים עצמאיים הפועלים בשליחות ובמקצועיות, במערכת הציבורית ובמערכת הפרטית.

על אף המטרה המוצהרת של הטלת המס החריג (חיזוק מערכת הבריאות), אנו משוכנעים כי אישור ההסדר יביא לתוצאה ההפוכה. ההיטל הקיצוני המדובר לא יושת על חברות הביטוח בלבד.

ההיטל הקיצוני, אשר לפי הערכות משרד האוצר, יגיע לסכומים אסטרונומיים, יושת במקצתו על חברות הביטוח ובעיקרו על הרופאים (באמצעות צמצום התגמול והגבלת אפשרויות הטיפול) ועל ציבור המטופלים (באמצעות ייקור דרמטי של פרמיות הביטוח וצמצום הכיסוי הביטוחי). כל זאת, על מנת שהכספים יגיעו לקופת האוצר ובוודאי שלא למערכת הבריאות, כפי שמתואר בנוסח ההחלטה:
"ההיטל ייגבה מחברות הביטוח וקופות החולים... שב"ן או תכניות השב"ן... ויועבר להכנסות המדינה".

רופאים מנתחים בחדר ניתוח. ShutterStock
"אנו מבקשים להאיר זרקור על גזירה חריגה וחסרת תקדים אשר אישורה יביא לפגיעה אנושה במערכת הבריאות" כותבים הרפואים לשר האוצר/ShutterStock

"להסיר את הגזירה"

הרופאים חותמים את פנייתם לליברמן בקביעה: "אין מדובר ברפורמה שתביא ל"חיזוק מערכת הבריאות הציבורית", אלא בגזירה קשה וחריגה שתגרום להתייקרות משמעותית של שירותי הבריאות ולפגיעה בציבור המטופלים בדמות מס ישיר שערורייתי.

בנוסף, יש בהסדר משום פגיעה חמורה ברופאי המערכת הפרטית והציבורית כאחת, העושים לילות כימים למען בריאות אזרחי ישראל.

אני קורא לך לפעול בשם ההיגיון הבריא והאינטרס הציבורי ולדרוש את הסרת הגזירה מהצעת חוק ההסדרים".

כזכור "התגלתה" הכוונה להטיל מס על שירותי רפואה בטיוטת חוק ההסדרים. הנימוק הרשמי הוא חיזוק מערכת הרפואה הציבורית (במילים אחרות: הגדלת תקציב הבריאות על חשבון רוב הציבור), אך מאחר שרוב אזרחי ישראל, בוודאי מהמעמד הבינוני הנושא בנטל, ששר האוצר אוהב לדבר בשמו, הרי שמדובר במעין מס בריאות חדש לכל דבר ועניין.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully