וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מחיר הקפה עומד לעלות? זינוק של 25% במחיר פולי הקפה בשנה האחרונה

עודכן לאחרונה: 6.9.2022 / 11:03

כאילו לא הספיקו עליות המחירים של סחורות חקלאיות, עכשיו מתברר כי גם מחירי הקפה מזנקים כתוצאה מפגעי מזג האוויר. כך עולה מסקירה שפרסמה היום חברת ARK TRADE המפתחת פלטפורמה דיגיטלית למסחר בסחורות. האם בקרוב, מחיר האספרסו שאנחנו שותים בבוקר יהיה מר ויקר יותר?

קפה שחור. ShutterStock
מחיר פולי הקפה עלה ב-25% השנה האחרונה/ShutterStock

הבינה המלאכותית מתריעה על עליה במחירי הסחורות

מהסקירה של חברה ARK TRADE, עולה כי בחודש האחרון בלבד זינק מחיר פולי הקפה הפופולריים מזן ערביקה בכ-12% ובכך השלים עליה של כ-25% בתוך כשנה.

ARK TRADE, הינה פלטפורמה דיגיטלית, המבוססת על בינה מלאכותית, לביצוע מסחר בינ"ל בכל סוגי הסחורות והמוצרים. הפלטפורמה סורקת ומנתחת בזמן אמת כמות גדולה של מקורות מידע המשפיעים על מחירי הסחורות השונים וזמינותם בשוק, וביניהם גם מקורות שאינם שמישים לאנליסטים. בכלל זה, מנתחת הפלטפורמה נתונים פיננסיים, חדשות, רשתות חברתית, שינויי מזג אוויר ומשבר האקלים, השפעת משברים עולמיים, אירועים פוליטיים, משברים פנים מדינתיים ובינלאומיים ועוד.

לדברי אורית שיפמן, מייסדת ומנכ"לית ARK TRADE: "בחודשים האחרונים, אנו עדים לעלייה חדה במשקל שנותנת מערכת הבינה המלאכותית של החברה להשלכות פרמטרים כמו 'משברים עולמיים' ו'מזג אוויר' על מחירי הסחורות החקלאיות. זיהנו זאת כבר בעבר לגבי סחורות כמו סויה, אורז וחיטה וכעת מערכת הבינה המלאכותית מתריעה על כך גם לגבי סחורות כמו קפה וקקאו המגיעות מאזורים אחרים בעולם".

נשים קוטפות פולי קפה באפריקה. ShutterStock
פולי הקפה מגיעים ברובם מברזיל ומחירם עלה בכ-25% בשנה האחרונה/ShutterStock

זינוק של 12% רק בחודש האחרון

הקפה נסחר בבורסת ה-ICE בלונדון תחת שני זנים עיקריים, הרובוסטה, שמקורו במערב אפריקה, והערביקה שמקורו בתימן ובחצי האי ערב. הערביקה נחשב לזן האיכותי והנפוץ יותר וכיום מרבית גידולו בברזיל. כ-60% מתצרוכת הקפה העולמית היא מזן זה.

מנתוני ARK TRADE עולה כי ב-12 החודשים האחרונים חל זינוק של כ-25% במחיר פולי הקפה מזן הערביקה, מרמה של 1.9 דולר לפאונד (כחצי קילו) בספטמבר 2021 לרמה של 2.39 דולר לפאונד נכון לסוף אוגוסט 2022.

יתרה מכך, בחודש אוגוסט בלבד חל זינוק של כ-12% במחירו של קפה הערביקה בשוק הסחורות. לדברי שיפמן, "הזינוק במחיר, ובמיוחד בחודש האחרון, נובע ככל הנראה מחשש לירידה בהיקף התוצרת בברזיל ומפגיעה באיכות הפולים בשל בעיות מזג אוויר באזורי הגידול".

גידולי הערביקה רגישים לקור. בשנה החולפת סבלה ברזיל מהשפעות של קור עז ובמקביל בצורת קשה, דבר שפגע קשות בהיקף גידולי הקפה במדינה. יש המשייכים זאת לתופעת "לה ניניה" ולפיה התקררות באוקיינוס השקט גורמת לתופעות קיצוניות במדינות השונות, ובכללן בצורת בברזיל ובמדינות נוספות.

לדברי שיפמן, נראה כי ההשלכות של התופעות האקלימיות על מחירי הקפה בטווח הקרוב צפויות להיות גבוהות: "מניתוח מערכת הבינה המלאכותית של החברה נראה כי השפעות הפרמטרים 'משברים עולמיים' (כגון תופעת ה"לה ניניה" והבצורת) ו'מזג האוויר' על מחירי הקפה העתידיים גבוהות מאוד - 25.4% ו-14.2% בהתאמה. להערכתי, ככל שתופעות אלה ימשכו, מחירי הקפה עלולים להמשיך ולעלות".

sheen-shitof

עוד בוואלה!

פריצות הדרך, הטיפולים ומה צופן העתיד? כל מה שצריך לדעת על סוכרת

בשיתוף סאנופי
פולי קפה קלויים. ShutterStock
פולי קפה קלויים: האם מחיר האספרסו יושפע מעליית מחיר משמעותית של פולי הקפה?/ShutterStock

ירידה במחיר הקקאו: אם אין קפה, תשתו שוקו

מנגד, בשנה החולפת נרשמה דווקא ירידה במחירי הקקאו. נכון לסוף אוגוסט נסחר טון קקאו במחיר של 2,413 דולר. ירידה של כ-11% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. אולם, מניתוח מערכת הבינה המלאכותית של ARK TRADE נראה כי גם מחיר הקקאו רגיש מאוד להשלכות של הפרמטר 'משברים עולמיים' ו'מזג אוויר' וגם הוא אינו מושפע רק ממהלך עסקים רגיל של היצע וביקוש.

מניתוח הבינה המלאכותית עולה כי השפעת הפרמטרים 'משברים עולמיים' ו'מזג האוויר' על מחיר הקקאו בטווח הקרוב עומדת על 35% ו- 27% בהתאמה. השפעה זו באה לידי ביטוי כבר בחודש האחרון, במהלכו חלה עלייה של כ-3.5% במחירי הקקאו.

שיפמן מסבירה כי בהקשר של מחירי הקקאו, פרמטר 'משברים עולמיים' נוגע בעיקר להשלכות המלחמה באוקראינה ומשבר האקלים הפוגע בגידולים שונים בכל רחבי העולם.

"רוסיה הינה אחת מיצואניות הדשנים הגדולות בעולם. ככל הנראה, בשל הסנקציות, חל מחסור עולמי בדשנים ומחירם עלה, דבר המשליך ופוגע גם על היקף הגידולים של הקקאו ועל איכותם. לזאת מתווספת הבצורת בחלק ממדינות אפריקה. כך למשל גאנה, שהיא מיצואניות הקקאו הגדולות בעולם, דיווחה שהיקף גידולי הקקאו שלה ירד במחצית הראשונה של 2022 בכ-35% ביחס לתקופה המקבילה אשתקד. זאת בשל המחסור בדשנים והבצורת", מסבירה שיפמן.

אולם, ב- ARK TRADE מעריכים כי נראה שלא צפוי מחסור בקקאו וזו, ככל הנראה, הסיבה המרכזית בגינה המחירים שומרים על יציבות יחסית.

בחברה מסבירים כי גאנה וחוף השנהב מחזיקות יחד בכ-60% מהיקף גידול וייצוא הקקאו העולמי, כאשר חלקה של חוף השנהב גדול פי 3 מזה של גאנה. גאנה הודיעה לאחרונה כי היא צופה התאוששות ועלייה של כ-30% בהיקף היבול בשנה הקרובה. במקביל, חוף השנהב, שכמעט ולא נפגעה, דיווחה דווקא על גידול בהיקפי התוצרת בשנה החולפת.

אורית שיפמן. יח"צ,
אורית שיפמן, מייסדת ומנכ"לית ARK TRADE/יח"צ

מובהר בזאת, כי המידע האמור לעיל, ובכלל זאת הנתונים, הניתוחים המסקנות והפרטים, אינו מהווה ייעוץ מקצועי כלשהו, ואין במידע זה כדי לשמש, בין היתר, להסתמכות, לייעוץ להשקעות, מיסוי, היבטים פיננסיים ו/או משפטיים. המידע הכלול באמור לעיל מהווה הערכה ואינו מתיימר לכלול את כל הנתונים והפרטים הרלבנטיים ואף עשוי להשתנות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully