וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נגישות משתלמת: איך מנגישים את הסביבה וגם עושים מזה כסף?

ד"ר מאיה גז

עודכן לאחרונה: 21.1.2023 / 7:19

עברו הזמנים שבהם דיון על נגישות נסוב רק סביב רמפה או מעלית. הנגשה של שירותים רבים הפכה להיות וירטואלית וגופים רבים נמצאים עמוק בתוך התהליך. מי הם "המנגישים החדשים" ולמה בשנים האחרונות עלתה מאוד המודעות שלנו לנושא?

ד"ר גליה ברקאי. מיכל בנדק,
ד"ר גליה ברקאי, מנהלת שיבא BEYOND/מיכל בנדק

בשנים האחרונות, בעיקר בימי הקורונה, עלתה מאוד המודעות לנושא הנגישות. הגם שמדובר בנושא בעל משמעות חברתית, הרי שבאופן טבעי, יש מי שיודע לאסוף את הכסף בתחום, וכך התעצמות המודעות לנושא הולידה מספר מיזמים שפועלים במטרה להנגיש לאוכלוסייה את הצרכים ואת הטכנולוגיות השונות: הנגשת אתרים, הנגשת שיעורים באוניברסיטה ועד לבית חולים וירטואלי שמנגיש את שירותיו למי שלא יכול להגיע פיזית ולקבל את הטיפול ההכרחי.

שיבא BEYOND בית החולים הווירטואלי הראשון מסוגו בישראל ואחד מבתי החולים הראשונים בעולם שעושים שימוש בטכנולוגיות טלה-רפואה (רפואה מרחוק) פועל בשלוש השנים האחרונות.
"המטרה היא להנגיש שירותים רפואיים לכולם, בכל מקום ובכל זמן", מסבירה ד"ר גליה ברקאי, מנהלת בית החולים.

"אנו עומלים על פיתוח מודלים חדשים של שירותי רפואה המשנים את הפרדיגמה בה בית חולים הוא מקום שמגיעים אליו כשזקוקים לשירות רפואי ברמה גבוהה. השירותים שאנו מפתחים מאפשרים לנו לפרוץ את גבולות המרחב הפיזי. המשימה שלנו היא להנגיש קשת רחבה של שירותים, ברמת בית החולים, לכל אדם בכל מקום ובכל עת. הצוותים המקצועיים של שיבא, בשילוב טכנולוגיות, מאפשרים לטפל בסביבה הביתית והנוחה גם בחולים מורכבים הדורשים ניטור וטיפול אינטנסיבי, ממש כמו בבית החולים".

אילו שירותים אתם נותנים?
"אנו מציעים שירותי אשפוז בית לדיירי בתי אבות על ידי צוותים המומחים לטיפול באוכלוסייה מבוגרת על מנת למנוע את הגעתם לבית החולים ולמנוע את הסיכונים הכרוכים בכך כגון זיהומים, נפילות והתדרדרות במצבם. שירותים נוספים שניתנים מרחוק הם שיקום לב, שיקום פיזי וקוגניטיבי מרחוק, אשפוז בית לנשים עם דכאון לאחר הלידה וכך מונעים את הפרידה שלהן מהתינוק, ניטור מרחוק לנשים בהריון בסיכון ועוד".

כמה משתמשים הזקוקים לנגישות משתמשים בשירות?
"כ-500 מטופלים בכל חודש משתמשים בשירותי שיבא ביונד השונים. מתקיימים בשיבא כ-40,000 ייעוצי טלה-רפואה בשנה".

למה דווקא בשנים האחרונות נדרשנו לנושא?
"אוכלוסיית ישראל מזדקנת. יש בארץ כיום 1.2 מיליון קשישים והמספר הולך ועולה. קשישים סובלים ממחלות כרוניות רבות ונזקקים לאשפוזים מרובים, יחד עם זאת, מספר מיטות האשפוז לא מצליח להדביק את קצב גידול האוכלוסייה ואת הזדקנותה וקיימת כבר היום מצוקת אשפוז שרק תלך ותחריף. בנוסף, קיימת הבנה שטיפול בבית, בסביבה הטבעית היא נכונה יותר לחולים רבים ומפחיתה את הסיכון שבאשפוז. במקביל, ההתפתחות הטכנולוגית מאפשרת כיום תקשורת טובה מרחוק, ניטור המשכי ואיתור מוקדם של התדרדרות".

ד"ר ברקאי מודעת לעובדה שהעולם צועד לכיוון של שירותים מותאמים אישית, מונגשים עד הבית, במינימום חיכוכים. היא מאמינה ששנת 2023 תהיה בסימן נגישות. "הטרנדים העולמיים מצביעים על עבודה ופעילות מהבית, טרנספורמציה דיגיטלית בכל שירותי החיים, ובכלל זה גם טיפול רפואי מרחוק. 2023 תמשיך את האקסלרציה של התופעה הזו".

אם הקורונה שיחקה תפקיד משמעותי באקסלרציה של הנגישות הדיגיטלית, עתה, כשלמדנו לחיות עם המחלה והיא הפכה לחלק משגרת חיינו, עולה השאלה אם אפשר לחזור לשגרה ולהחזיר את החולים לבתי החולים.

"ממש לא," פוסקת ד"ר ברקאי. "אנחנו רואים שיש שירותים, שקשורים למשל בשיקום וניטור מרחוק, שעדיף לעשות אותם מהבית באופן ממושך, וכך לקבל תמונת מצב מדויקת יותר מאשר בדיקה "פעם ב…" פיזית בבית החולים, שהיא פחות מקיפה וכך נותנת תמונה פחות מלאה על המטופלים. בנוסף, מלבד העניין שיש שירותים שטלה-רפואה בהם עדיפה, באופן כללי המגמות העולמיות מצביעות על יותר תהליכים מהבית או במיקום נח, שאפשר לחסוך בהם את הנסיעה, חנייה, זמן שהולך לאיבוד. בעולם שנהיה יותר פקוק, צפוף, עמוס, שירותים מהבית, כשאפשר, הרבה יותר יעלים".

להנגשה דיגיטלית יש גם צדדים פחות טובים, לדוגמא בידוד חברתי, נטיית הפציינט לדיכאון. איפה עובר הקו שמפריד בין סיוע לנזק?
"זה נכון שבדיגיטציה יש סיכון מסוים לאיבוד "החום" או ה"טאצ'" האנושי. מצד שני, אותה דיגיטציה, מאפשרת לשירותים להיות הכי אישיים שאפשר - בכך שהם מותאמים אישית - אליך, לבית שלך, לאיזור הנוחות שלך. בנוסף, חלק מהמודלים של הטיפול הם היברידיים, כלומר משלבים פגישות פיזיות בין הטיפולים מרחוק.

כמו כן מחקרים שנעשו בתקופת הקורונה ושאלוני שביעות רצון המבוצעים על ידי שיבא ביונד לאורך השנה מדגימים שביעות רצון גבוהה ותחושת יצירת קשר אישי עם המטפל במפגשים בשיחת וידאו, לעתים אף יותר מאשר מפגישה פיזית במרפאה. בן היתר בשל העדר הצורך במסכה".

כיצד בית חולים וירטואלי עשוי להחליף את הקשר האישי, המבט הישיר והמגע של הרופא במסגרת איבחון רפואי? זה לא עשוי לגרום לטעויות?

"הקשר האישי והמבט הישיר אינם נפגמים, להפך אם כבר מועצמים בשיחת וידאו. אבחון רפואי, בין אם פיזי או מקרוב, נעשה בין היתר באמצעות מכשור ומדידות. עכשיו שיש לנו את הטכנולוגיות לעשות זאת מרחוק - למשל בדיקת ריאות או אוזניים, הן תהיינה מדויקת כמו בדיקה פיזית. דוגמא נוספת, עם מצלמה איכותית ניתן יהיה לאבחן בדיוק רב בייעוץ מרחוק עם רופא. מטייל שנמצא בחו"ל ויש לו תולעת מסויימת בעור, אותה הוא צילם והעביר לרופאה.

היחס האישי למטופל נשאר היינו הך בין אם בפגישה פיזית או בפגישה מרחוק. כמו כן לעיתים עצם האפשרות למטפל לראות את המטופל בסביבה הביתית מאפשרת מתן משוב מותאם למטופל. לדוגמא, בתוכנית שיקום מרחוק של שיבא ביונד המטפל עוזר למטופל להתאים את הסביבה שלו למצב תפקודו וכן מתאים את התכנית הטיפולית לסביבה בה נמצא המטופל. כך שלמעשה ביצוע הטיפול במקום הטבעי של המטופל יכולה לסייע לו בחזרה לתפקוד מהר יותר בסביבתו הטבעית".

דקל סקופ. יח"צ,
דקל סקופ, מנכ"ל accessiBe/יח"צ

רשת נגישה

"15% מאוכלוסיות העולם ואחד מכל ארבעה אנשים במדינת ישראל חי עם מוגבלות כזו או אחרת, זהו נתח שוק שאף עסק לא יכול להתעלם ממנו", אומר דקל סקופ, מנכ"ל accessiBe.

"בעבור אנשים עם מוגבלויות, גלישה באינטרנט יכולה להיות מלווה בלא מעט מכשולים שיקשו ואף ימנעו מהם ליהנות מתוכן דיגיטלי ולבצע פעולות יומיומיות כמו רכישת מוצרים, תשלומים או הרשמה לשירות כזה או אחר. קשיים אלו יכולים לבוא לידי ביטוי באתר, שאינו נבנה בצורה כזו המתקשרת בצורה תקינה עם תוכנות כמו קוראי מסך לעיוורים או מקלדות ייעודיות לאנשים עם מגבלת תנועה או אפילו אתר שמכיל באנרים מהבהבים ותנועות חדות שיכולות לגרום להתקף אפילפסיה".

השירותים של אקססיבי מבוססים בחלקם על AI וחלקם נעשים ידנית להנגשת אתרי אינטרנט לאנשים עם מוגבלויות. בעזרת שירותים ומוצרים מבוססי בינה מלאכותית ולמידת מכונה, החברה מאפשרת לכל חברה ולכל עסק, גם לקטנים שביניהם, בלי הרבה אמצעים ויכולות טכנולוגיות, להפוך את הנכסים הדיגיטליים לנגישים בעבור אנשים אשר חיים עם מוגבלות ולשמור עליהם ככאלו שעומדים ברגולציה הנדרשת".

"לאקססיבי יש למעלה מ-165 אלף לקוחות ברחבי העולם, ממותגי ענק כמו BMW, OREO ו-NBC ועד עסקים קטנים. אלו לקוחות שרוכשים את המוצרים והשירותים שאנחנו מפתחים כדי שאנשים עם מוגבלויות יוכלו ליהנות בצורה שווה וידידותית למשתמש מהתוכן, המוצרים והשירותים שלהם באינטרנט. די להסתכל על למעלה ממליארד טעינות יומיות של המוצרים שלנו כדי להבין את היקף השימוש הרחב שנעשה במוצרי החברה".

למרות שחלה צמיחה באחוזי האוכלוסייה הזקנה בישראל, והם נכנסים להגדרת המוגבלות עקב ירידה בתפקודם, סקופ לא חושב שמספר האנשים שזקוקים ליותר נגישות גדל. "הצורך ההולך וגדל בנגישות נובע מהמודעות לנושא שעולה, העובדה שאנחנו יותר והרגולציה. מדינות רבות וישראל ביניהן, מחוקקות חוקים שמהותם מניעת אפליה של אוכלוסיות שונות ובהן גם אוכלוסיות האנשים החיים עם מוגבלויות ושמירה על זכותם לגישה שווה למשאב האינטרנט".

sheen-shitof

פתרון טבעי

כך תשפרו את הביצועים וההנאה במיטה - עם מבצע בלעדי

בשיתוף "גברא"
תום ליבנה. שלומי יוסף,
תום ליבנה, מנכ"ל Verbit/שלומי יוסף

אחת הדרכים ליצור נגישות דיגיטלית היא בעזרת בינה מלאכותית קולית, המאפשר לסגור את הפער בגישה ובשימוש במרחבים הדיגיטליים. תום ליבנה, מנכ"ל Verbit, מסביר ששיטת העבודה של החברה משלבת בינה מלאכותית עם אינטליגנציה אנושית. "אנחנו הופכים תוכן, אירועים, שיעורים וחוויות לנגישים ושוויוניים יותר בעבור כולם. שירותי התמלול, הכתוביות, התרגום והתיאור הקולי מאפשרים השתתפות שוות ערך עבור אנשים עם לקויות שמיעה וראיה. הפתרונות של Verbit לא רק מסייעים לעסקים ולמוסדות בצורך שלהם לעמוד בתקנות הנגישות, אלא גם עוזרים לעסקים להפוך את המידע שלהם לנגיש ושמיש עבור קהל יעד מירבי".

בשירות משתמשים מעל 3000 בתי עסק ומוסדות בארה"ב, בריטניה, אוסטרליה, קנדה וישראל. "אנשי מקצוע ובכירים במשק זיהו את האתגרים שמונעים מאיתנו לספק סביבות שוויונית ונגישות" אומר ליבנה. "במציאות של היום, החשיבות של נגישות היא עליונה ואין סלחנות לחברות שאינן נגישות. עקרונות ה-DEIA (גיוון, שוויון, הכלה ונגישות) מובילים כיום את סדרי העדיפויות של החברות, ומעת לעת מתווספים כלים נוספים ונבנות אינטגרציות נוספות שמסייעות להנגיש פלטפורמות שונות. אנשי מקצוע ומנהיגים מוסדיים ראו מה אפשרי בשנתיים האחרונות. אנחנו גם רואים רגולציה מוגברת בנושא הן בארה"ב והן באירופה. נגישות, הכללה וגיוון חשובים לצרכנים וכוח אדם וחברות שלא ישקיעו בזה ב-2023 צפויים לחוש בהשפעות".

נגישות מצליחה ברוב המקרים גם לחסוך זמן. דוגמה לכך אפשר למצוא גם בדרך בה רוכשים תרופות ומוצרי פארם בבתי המרקחת ורשתות הפארם הפיזיות. אי אפשר לשכוח את חיפושי החניה, המתנה בתורים הארוכים, הדיונים עם הרוקחים, הלחישות כדי שכל הממתינים בתור לא ישמעו מה יש לי והגילוי בסוף שהתרופה לא נמצאת במלאי, לפני שנצא במסע נוסף לבית מרקחת אחר.

בן זינגר. Medz,
בן זינגר, מנכ"ל Medz/Medz

שיהיה לתרופות

"ניתן לחסוך את כל קשיי הרכישה בבית מרקחת פיזי ולעשות זאת בצורה דיגיטלית קלה נוחה", אומר בן זינגר, מנכ"ל Medz. "המוצרים מגיעים הביתה בתוך שעתיים. מניסיון רב בעולמות בתי המרקחת גילינו שהצורך בקבלת התרופה באופן מידי הוא גדול מאוד. כשאנחנו חולים, אנחנו חולים עכשיו ואנו רוצים לקבל את התרופה ואת מוצרי הפארם, עכשיו".

זינגר מאמין גם הוא שמספר האנשים הזקוקים לסיוע לא גדל, אך מגוון הפתרונות גדל. "המעבר לרכישה דיגיטלית מאפשר ללקוחות לקבל את המוצר או השירות למפתן הדלת. מגיפת הקורונה האיצה תהליכים "והכריחה" את נותני השירות לחשוב על דרכים חדשות לספק את השירות. מצד הלקוח, המודעות "וחינוך השוק" גדל ונהיה סטנדרט שירותי חדש. דרך רכישת התרופות השתנה באופן משמעותי, ממאמץ אקטיבי לרכישת תרופות, על אתגרי הנגישות, עברנו תרופות במהירות אל מפתן הדלת או המשרד. המגמה העולמית דוגלת בערך הנוחות".

  • עוד באותו נושא:
  • נגישות

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully