וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"הנגיד מסתפק בשיחות נעימות במקום הפעלת סמכויותיו"

עודכן לאחרונה: 23.8.2023 / 10:08

המתקפות על נגיד בנק ישראל מכיוון המערכת הפוליטית נרגעו, נוכח מה שנראה כהצלחתו במלחמה באינפלציה, אבל נשיא איגוד לשכות המסחר מאשים: "במחצית הראשונה של השנה הגיעו רווחי הבנקים ל-13.6 מיליארד שקל בעוד עמלות המגזר העסקי עלו משמעותית"

נגיד הבנק המרכזי פרופסור אמיר ירון. רויטרס, עיבוד תמונה
נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון. פועל רק למען הבנקים, כפי שטוען נשיא איגוד לשכות המסחר?/עיבוד תמונה, רויטרס

השבועות האחרונים היו טובים אל נגיד בנק ישראל, שאחרי תקופה סוערת התמתנו ההתקפות עליו מכיוון המערכת הפוליטית, הן בשל מה שנראה כהצלחה בבלימת האינפלציה באמצעות העלאת הריבית והן משום חשש שהמשך ההתקפות עליו יראה לסוכנויות הדירוג משום רצון לפגוע בעצמאותו, מה שישפיע לרעה על דירוג האשראי של ישראל.

אלא שההתקפה על פרופ' אמיר ירון, מגיעה הפעם ממקור בלתי צפוי: אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר,מותח ביקורת חריפה על נגיד בנק ישראל והמדיניות המוניטרית אותה הוא מנהל.

עיקר הביקורת של לין נעוצה בכך שהנגיד מפר את האיזון בין המערכת הבנקאית למגזר העסקי. במחצית הראשונה של השנה הגיעו רווחי הבנקים ל-13.6 מיליארד שקל בעוד עמלות המגזר העסקי עלו משמעותית.

לין טוען כי "הגיע הזמן לבחון ביסודיות את מדיניות בנק ישראל. מדוע הוא מאפשר לבנקים להגדיל רווחים על חשבון המגזר העסקי ומשקי הבית, מדוע אינו מתמודד עם הפגיעה הקשה בנוטלי המשכנתאות, שחובותיהם עלו פלאים עד למצב בו חלקים נרחבים מהזוגות הצעירים אינם מסוגלים עוד לרכוש דירה בישראל".

אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר. יח"צ,
אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר. בגלל הנגיד זוגות צעירים אינם יכולים לרכוש דירה?/יח"צ

לדברי לין, נגיד בנק ישראל חוטא בכך שהוא פועל רק בתחום העלאת הריבית. "הריבית האפקטיבית כיום היא למעלה מ- 7% ונגיד בנק ישראל אפילו רומז על אפשרות של העלאה נוספת בעתיד. הנגיד היה צריך לערוך רביזיה מחודשת בעמלות הבנקים כדי להוריד את העלויות המושתות על המגזר העסקי.

הנגיד היה צריך לאפשר שוני מבני ופריסה מחדש של פרעון חובות נוטלי המשכנתאות כדי להקל על ציבור הצעירות והצעירים ואף למתן העלות ריבית למשקי הבית. בפועל הנגיד לא שולל השגת מטרות אלה אך מסתפק בשיחות נעימות במקום הפעלת סמכויותיו".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully