וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נזקי גוף ורכוש, יחסי עבודה וביטוחים - מה מגיע לנו במלחמה?

עודכן לאחרונה: 18.10.2023 / 7:38

מי אמור לפצות אותנו על פגיעה ברכוש או בגוף, איך לערער על הסכומים שנקבעו והאם מותר להוציא עובדים לחל"ת? לשכת סוכני הביטוח בישראל במורה נבוכים על הזכויות שלנו בזמן מלחמה

זירת נפילת רקטה, ראשון לציון, 7 באוקטובר 2023. ראובן קסטרו
רכב שנפגע מרקטה במרכז הארץ. למי צריך לפנות?/ראובן קסטרו

נזק ישיר ברכוש

מי הגורם שאמור לפצות את האזרחים בגין נזק לרכושם בשעת מלחמה? בהתאם לחוק מס רכוש וקרן פיצויים, המדינה היא זו תפצה אזרח שרכושו נפגע נזק ישיר כתוצאה מפעולת מלחמה. פוליסת דירה תקנית אינה מכסה אובדן או נזק שנגרמו כתוצאה ממלחמה; פעולות אויב ופיגועים חבלניים.

מי זכאי להגיש תביעה בגין נזקי רכוש? מי שהיה בעל הרכוש/נכס ביום שנגרם לו הנזק או מי שהוכיח כי הוא הנושא בהוצאות שיקום הנזק (או שניהם ביחד).

מה הפרוצדורה להגשת תביעה למס רכוש? ניתן להגיש תביעה מקוונת באתר רשות המיסים. בנוסף, רשות המיסים פתחה מוקד טלפוני ייעודי לקרן הפיצויים בטלפון שמספרו 4954*. יש להגיש הודעה על הנזק תוך 14 ימים מיום האירוע, ויש להגיש תביעה למס רכוש בתוך שלושה חודשים מיום קרות הנזק.

מי קובע את הערכת הנזק לרכוש? הערכת הנזק נקבעת על ידי שמאי מעריך מטעם מס רכוש. אין להגיש התביעה למס רכוש בהסתמך על הערכת שמאי פרטי. בפרקטיקה, סמוך לזמן האירוע, כאשר מתאפשר הדבר על ידי כוחות הביטחון, יגיעו אנשי מס רכוש לאזור הנפגע בלוויית שמאים מטעמם ואלו שיעריכו את הנזק. עוד בהקשר זה חשוב לדעת - אין לפנות ציוד או כל חפץ אחר שנמצא במקום הנפגע ללא תיאום עם שמאי מס רכוש.

האם כל פגיעה ברכוש תפוצה על ידי המדינה? תקנות מס רכוש וקרן פיצויים הנלוות קובעות את הכללים למתן פיצוי בגין נזק רכוש ישיר בשעת מלחמה, כאשר הכלל המנחה הוא "השבה", כלומר, השבת הניזוק למצבו ערב קרות הנזק. חפצי הבית להם ניתן כיסוי על ידי מס מחולקים לקבוצות (רהיטים, ביגוד, מכשירי חשמל ואלקטרוניקה וחפצי בית אחרים) ואלו מבוטחים על ידי המדינה ללא דרישת תשלום דמי ביטוח, ואולם, התקנות הנלוות קובעות תקרות תשלום בגין הנזק. לא יינתן פיצוי בגין חפצי אומנות, תכשיטים, עתיקות ומזומנים.

מי צריך לתקן בפועל את הנזקים שנגרמו למבנה? לאחר הערכת הנזק על ידי מס רכוש, הניזוק יכול לבחור בין שתי חלופות: תיקון עצמי או תיקון באמצעות חברות משקמות הפועלות מטעם מס רכוש.

האם ניתן לערער על החלטת מס רכוש? כן, באמצעות הגשת ערר לוועדת ערר בתוך 30 ימים מיום שנמסרה החלטת מס רכוש. חשוב לדעת! ניתן גם לערער על החלטת ועדת הערר, בגין שאלות משפטיות, לבית המשפט המחוזי.

האם ניתן לרכוש ביטוח רכוש מעבר לתקרות המצוינות בתקנות הנלוות? כן. ניתן לרכוש ביטוח רשות באמצעות מס רכוש וכמו כן בביטוח הרחבה פרטי, בשים לב למפורט:

א. ביטוח רשות - דמי הביטוח הנגבים יהיו בסך 0.3% מהשווי הנוסף של החפצים המבוטחים ובשים לב
כי השווי הנוסף לא יעלה על 944,881 שקל). אין צורך לבטח בביטוח רשות חפץ ביתי המחובר דרך קבע למבנה כגון ארונות מטבח, מזגן, כלים סניטריים וכו' - חפצים אלו מכוסים בהתאם לחוק מס רכוש וקרן הפיצויים.

ב. ביטוח הרחבה עבור נזקי טרור בביטוחי דירה - משמעות הכיסוי הוא ביטול הסייג הרלוונטי לנזקי טרור בפוליסה התקנית כך שבמקרה של אירוע כזה יינתן כיסוי ביטוחי על ידי המבטחת בגין
חלק הכיסוי שמעבר לגבולות מס רכוש. יש לשים דגש להגדרת המונח "טרור" בהרחבה הנרכשת.
יש לדעת כי בימים אלו ישנן חברות ביטוח המגבילות אפשרות רכישת כיסוי זה.

בית הרוס, קיבוץ בארי, 15 באוקטובר 2023. ראובן קסטרו
בית הרוס לאחר מתקפת הטרור בקיבוץ בארי, 7 לאוקטובר 2023/ראובן קסטרו

נזק עקיף לעסקים - מס רכוש

האם החוק מאפשר לפצות עסקים בגין נזקים נלווים לנזקי רכוש, דוגמת אובדן רווחים? כן, אבל המדינה עושה הבחנה בין נזקים ישירים לבין נזקים עקיפים (שאינם נזקי רכוש), כלומר, נזקים כלכליים שאינם נגרמים מפגיעות ישירות אך נגרמו לעסקים בעקבות המצב הביטחוני.

נכון להיום, החוק מקנה פיצוי לעסקים בגין נזק עקיף ככל ומדובר בעסק הממוקם ברשימת יישובים המוגדרים "יישובי ספר". מניסיון העבר ניתן ללמוד כי המדינה מעדכנת ומרחיבה לעתים את רשימת היישובים, זאת, בהתאם לאירוע הביטחוני הרלוונטי. נוכח מאפייני המלחמה הנוכחית, ניתן להעריך כי רשימה זו תורחב אך אין ודאות כזו.

האם עסק שנפגע מנזק ישיר יהיה זכאי לפיצוי גם בגין נזקים עקיפים? כן. כך למשל, עסק שמבנהו
ניזוק יהיה זכאי, נוסף על השבת הנכס לקדמותו גם לפיצוי בגין הנזקים העקיפים שנגרמו לו, זאת, עד
אשר יושב הנכס למצבו ערב קרות הנזק. על התביעה להיות מבוססת, כלומר, על העסק להוכיח כי אכן
נגרם לו הנזק העקיף הנטען כתוצאה מהאירוע הביטחוני .

ציוד מלאי בעסקים ניזוק. האם יכוסה על-ידי מס רכוש? כן, בהתאם לשווי השוק של הציוד ובמצבו טרם ארע הנזק (ללא מע"מ) חשוב לדעת! על הניזוק להוכיח כי ציוד המלאי שייך לו, לרבות דוחות מלאי מאושרים על-ידי רו"ח.

sheen-shitof

עוד בוואלה!

התהליך המסקרן של מיחזור אריזות מתכת

בשיתוף תאגיד המיחזור תמיר
אילוסטרציה. ShutterStock
האם החוק מאפשר לפצות עסקים בגין נזקים נלווים לעסק, דוגמת אובדן רווחים?/ShutterStock

יחסי עובד-מעסיק

האם קיימות הוראות ספציפיות הקשורות ביחסי עבודה בשעת מלחמה? חוק הגנה על עובדים בשעת חירום, תשס"ו 2006 - הוא אחד מחוקי המגן על עובדים בשעת חירום.

האם מעסיק רשאי לחייב עובד להגיע למקום עבודתו בשעת מלחמה? ככל וניתנה הנחיה של פיקוד העורף האוסרת על הגעה למקום העבודה בשל מצב חירום שאז לא ניתן לחייב את העובד להופיע לעבודה.

נכון למועד כתיבת שורות אלו, בהתאם להנחיות פיקוד העורף, ניתן לקיים פעילות במקומות עבודה במבנה או במקום שאפשר להגיע ממנו למרחב מוגן תקני בזמן ההתגוננות. עוד חשוב להכיר, כי במקרים מסוימים בהם העובד מועסק במפעל שהוכרז מפעל למתן שירותים קיומיים שאז יהיה מחויב להגיע לעבודתו גם בשעת המלחמה - סירוב להגיע לעבודה במקרה זה יכול להוות עבירה פלילית.

האם מעסיק מחויב לשלם שכר לעובד שנעדר על דעת עצמו לאור המצב הביטחונ, מבלי שניתנה הנחיה שכזו על-ידי פיקוד העורף? ככלל, מעסיק אינו מחויב לשלם שכר לעובד שנעדר מעבודתו שלא עקב הנחית גורם ביטחוני. יחד עם זאת, הח"מ מוצא לנכון להאיר כי במקרים בהם מעסיק אינו מאפשר לעובדיו מקום התגוננות ראוי, בהתאם להנחיות פיקוד העורף, שאז יש ויכול בית הדין לעבודה לחייב את המעסיק בתשלום שכר לעובד שבחר להיעדר עקב כך.

גויסתי בצו 8 האם המעסיק רשאי לפטר אותי? לא! חל איסור על פיטורי עובד עקב מילואים וגם לא בפרק זמן של 30 יום לאחר ששב ממילואים.

האם עובד יכול לממש ימי חופשה בעת מלחמה? ככל ועומדים לרשות העובד ימי חופשה יכול לעשות כן בהסכמה עם המעסיק.

האם מעסיק רשאי להוציא עובד לחל"ת בתקופת מלחמה? ככלל (וכך גם בשעת מלחמה), הוצאת עובד לחל"ת תעשה בהסכמת העובד.

האם מעסיק יכול לבקש מעובד שנבצר ממנו להגיע למקום העבודה לבצע עבודתו מרחוק? האם עובד יכול לדרוש לעבוד מרחוק? מעסיק יכול להנחות העובד לעבוד מרחוק. העובד אינו זכאי לדרוש זאת שהרי זו החלטה הנמצאת תחת פררוגטיבה ניהולית של המעסיק (אלא אם נקבע אחרת בהסכם אישי/קיבוצי).

האם עובד רשאי להיעדר מעבודתו עקב סגירת מוסדות חינוך והצורך להישאר עם ילדיו בשעת מלחמה? האם במקרה זה העובד מוגן מפני פיטורים? כן, אבל ראשית, יש להבחין בהגדרות הבאות: ילד הוא מי שטרם הגיע לגיל 14, ילד בעל צרכים מיוחדים שטרם הגיע לגיל 21. שנית, החוק קובע כי מעסיקו של הורה לילד או ילד בעל צרכים מיוחדים שנאלץ להיעדר מעבודתו בשל סגירת מוסדות חינוך בהוראת פיקוד העורף לא יפטרו ובלבד שבתקופת היעדרות העובד התקיים אחד מאלה (יחולו אם במקום העבודה של העובד או של בן זוגו קיים סידור נאות להשגחה על הילד).

א. הילד נמצא בהחזקתו הבלעדית של העובד או שהעובד הוא ההורה העצמאי של הילד כהגדרתו בחוק סיוע למשפחות שבראשן הורה עצמאי, תשנ"ב- 1992

ב. בן זוגו של העובד הוא עובד או עובד עצמאי, ולא נעדר מעבודתו, מעסקו או מעיסוקו במשלח ידו,
לצורך השגחה על הילד (ואם בן הזוג אינו עובד או עובד עצמאי - נבצר ממנו להשגיח על הילד).

האם מעסיק רשאי לדרוש מעובד לצמצם היקף משרה בתקופה זו? הכלל הוא שצמצום היקף משרה מהווה הפרה של הסכם העבודה, תהא הסיבה אשר תהא, פעולה שכזו יכולה להיחשב הרעה מוחשית בתנאי העסקה על השלכותיה.

האם מעסיק רשאי להוציא עובדים לחופשה מרוכזת? יש להבחין בין חופשה מרוכזת עד 7 ימים לכזו העולה על 7 ימים. ניתן להוציא עובדים לחופשה מרוכזת עד 7 ימים, גם בהתראה קצרה, ככל שיש לעובד יתרת ימי חופשה ויתאפשר לו ליטול חופשה שנתית של 7 ימים רצופים (גם אם מימש זאת). ככל ומדובר בחופשה מרוכזת העולה על 7 ימים וככל ו יש לעובד יתרת ימי חופש, נדרש המעסיק לתת התראה מראש בת 14 ימים.

חשוב לדעת! בהתייחס למעסיקים שהורה להם גורם מוסמך על סגירת מקום העבודה או על איסור הגעת עובדיהם, בשל מצב חירום - שאז חל איסור על המעסיק לנכות ימי ההיעדרות של ממכסת ימי החופשה השנתית (אלא אם נקבע אחרת בהסכם אישי/קיבוצי). בנוסף, מעסיק שיהיה זכאי להחזרים מהמדינה (נקבע בדרך-כלל בדיעבד) יידרש להמיר את דמי החופשה ששילם בתשלום שכר.

התפטרות שקטה. ShutterStock
יחסי עובד מעביד בצל המלחמה: האם עובד יכול לדרוש לעבוד מרחוק?/ShutterStock

כיסויים ביטוחיים והסדרים פנסיוניים

האם ביטוח המשכנתא שלי (ביטוח מבנה) מכסה נזקים כתוצאה מנזקי מלחמה? ביטוח מבנה הוא כיסוי המשווק במסגרת פוליסת ביטוח דירה תקנית ואינו מכסה אובדן או נזק שנגרמו כתוצאה ממלחמה )כלל הסייגים מופיעים בהרחבה בתנאי הפוליסה(. במקרה זה, המדינה היא זו שאחראית לפצות את אזרחיה באמצעות מס רכוש וקרן הפיצויים. עוד בהקשר זה ראה שאלה בעמוד 3 המתייחסת לרכישת ביטוח רכוש מעבר לתקרות שבתקנות הנלוות.

האם ביטוח ריסק למקרה פטירה מכסה אירוע מוות שנגרם עקב פעולת מלחמה? כן. יש להבחין בין פוליסת ריסק "טהור" למקרה פטירה לבין פוליסות ריסק אחרות (דוגמת תאונות אישיות ונכויות).

האם ניתוח בישראל הנדרש כתוצאה מפציעה במהלך מלחמה יכוסה במסגרת פוליסת בריאות? עד לשנת 2016 שווקו פוליסות בריאות שונות (לניתוחים בישראל) ומשכך הסייגים בהן שונים בין חברות הביטוח. כך למשל, קיימת הבחנה בחלק מאותן פוליסות בין מקרה ביטוח שנגרם עקב השתתפות
פעילה של המבוטח בפעולה מלחמתית לבין אחרת, לחילופין, אם כתוצאה מהפגיעה היה זכאי המבוטח
לפיצוי מגורם ממשלתי - הכל בהתאם לנוסח הסייג בהקשר זה. החל מיום 1.2.2016 נכנסו לתקפן הוראות הפיקוח על שירותים פיננסיים (ביטוח) (תנאים בחוזה ביטוח לניתוחים וטיפולים מחליפי ניתוח בישראל),

תשע"ה 2015 - אשר קבעו הוראות אחידות באשר לתנאי פוליסות מסוג זה, לרבות הסייגים הרלוונטיים. בהתייחס לפוליסות אלו נקבע כי לא יכוסה ניתוח פרטי בישראל הנדרש עקב מקרה ביטוח שאירע באופן ישיר עקב פעילות מלחמתית או פעולת איבה או עקב פעילות ישירה בעלת אופי צבאי. חשוב לדעת! יש להעמיק בהבחנה בין גרסאות הפוליסות השונות בשים לב לניסוחי הסייגים בהן.

האם ביטוח תאונות אישיות מכסה פגיעה כתוצאה ממלחמה? ביטוח תאונות אישיות מקנה פיצוי כספי, במצבים מסוימים, שנגרמו כתוצאה מאירוע תאונתי פתאומי שנגרם למבוטח. קיימות גרסאות שונות לפוליסות תאונות אישיות - חלקן מחריגות כיסוי ביטוחי לאירוע תאונתי שאירע עקב השתתפות פעילה במלחמה כלומר, מקנות כיסוי להשתתפות פסיבית בשעת מלחמה וחלקן מחריגות כיסוי ביטוחי כתוצאה ישירה מפעילות בעלת אופי צבאי. כלומר, נוסח הסייגים והיקפי הכיסוי משתנים בין חברות הביטוח בהתאם לגרסאות. כמו כן, יש לזכור כי קיימות פוליסות קבוצתיות שתנאיהן, לרבות הסייגים, נקבעו בחוזה התקשרות בין חברת הביטוח לארגון המבוטח.

בנוסף, החל ממאי 2021 קבעה רשות שוק ההון כללים להסדרת תכנית ביטוח מסוג תאונות אישיות המשווקת ממועד זה ואילך (במסגרתם נקבע כי תכנית לביטוח תאונות אישיות לא תכלול תנאי לפיו לא יינתן פיצוי בגין מקרה ביטוח שאירע במהלך שירות צבאי, ואולם, חברת ביטוח רשאית לכלול תנאי לפיו לא יינתן פיצוי בגין מקרה ביטוח שאירע במהלך שירות צבאי ונובע באופן ישיר מפעילות בעלת אופי צבאי. חשוב לדעת! גם בכיסויים ביטוחים דוגמת נכות ומוות מתאונה אותם ניתן היה לרכוש כנספחי ביטוח (שלא במסגרת תאונות אישיות) קיימות גרסאות שונות בהתייחס לסייג פעולות טרור או מלחמה.

ביטוח נסיעות לחו"ל - האם ניתן לקבל פיצוי בגין טיסה שבוטלה כתוצאה מהמצב המלחמתי? האם ימומנו לו הוצאות שהייה נוספות עקב המצב המלחמתי בארץ? מטרתה העיקרית של פוליסת נסיעות לחו"ל להעניק כיסוי ביטוחי למקרה רפואי המתרחש בחו"ל שבעטיו נזקק המבוטח למימון הטיפול הרפואי במהלך שהייתו בחו"ל, זאת, לצד מימון הוצאות נלוות כתוצאה מהאירוע הרפואי בחו"ל, דוגמת הוצאות בגין הארכת השהייה או קיצור השהייה בחו"ל.

למעשה, זהו "הבסיס" של פוליסת נסיעות לחו"ל אך לא בכך מסתכמים הכיסויים בה וניתן לרכוש הרחבות נוספות. חברות הביטוח מבהירות כי הכיסוי הביטוחי בפוליסות נסיעות לחו"ל מ וחרג למצב מלחמה - יחד עם זאת, ישנן חברות ביטוח המאפשרות לרכוש הרחבות לכיסוי ביטוחי שעניינו בביטול הנסיעה לחו"ל מסיבות שאינן קשורות במצבו הרפואי של המבוטח. כך למשל, הפוליסה מאפשרת,
בכפוף למגבלות הכיסוי, מתן פיצוי כספי לביטול הנסיעה עקב גיוס המבוטח בצו 8 לשרות מילואים (ישנן חברות שגם מאפשרות קיצור הנסיעה כתוצאה מכך).

בנוסף, ישנן חברות ביטוח המאפשרות לרכוש הרחבה לכיסוי ביטוחי המקנה פיצוי עקב ביטול הנסיעה לחו"ל מכל סיבה שהיא, ואולם, יש לשים לב כי כיסוי ביטוחי למקרה ביטול מכל סיבה עניינו בביטול יזום מצד המבוטח (ולא למקרה בו חברת התעופה היא שיזמה את ביטול הנסיעה). חשוב לדעת! למיטב ידיעת הח"מ, ישנן חברות ביטוח המשווקות הרחבה לביטול נסיעה מכל סיבה הבוחנות בימים אלו את המשך שיווק הכיסוי לנסיעות המתוכננות ליציאה לאחר ינואר ,2024 על כן, מוצע לוודא מול חבר ת הביטוח הרלוונטית בטרם הצעת רכישת הכיסוי למועמד לביטוח.

האם ישנן הוראות מיוחדות הקשורות בהפקדות להסדר פנסיוני בשעת מלחמה? מניסיון העבר, נוהגת רשות שוק ההון להנפיק הנחיות ספציפיות, ככל שהדבר נדרש, במצבים מיוחדים, דוגמת משבר הקורונה. נכון למועד כתיבת שורות אלו אין הנחיות מיוחדות או חריגות בהקשר להסדרים פנסיוניים. קרוב משפחה נפטר במהלך האירועים האחרונים מאז פרצה המלחמה. כיצד ניתן לדעת היכן היו לו חסכונות פנסיוניים וביטוחי חיים? בעל רישיון פנסיוני יכול להגיש בשם המשפחה בקשה למידע דרך המסלקה הפנסיונית והגופים המוסדיים. חשוב לדעת! אתמול (15.10.2023) פרסמה המסלקה הפנסיונית הודעה לפיה היא מאפשרת במהלך השבועיים הקרובים לקבל מידע אודות החיסכון הפנסיוני של נפטרים, הנעדרים ופצועים המאושפזים בבתי חולים, ללא עלות.

אני עצמאי והכנסתי נפגעה - האם אני יכול להקפיא את ההפקדות לפנסיה וקרן השתלמות? ניתן להקפיא הפקדות לפנסיה תוך השארת כיסוי ביטוחי פעיל לתקופה קצרה. ניתן להקפיא הפקדות לקרן השתלמות. לתשומת ליבכם, התשובה לעיל מתייחסת לעצמאי עצמו ולא לעובדיו, שהרי הפקדות להסדר פנסיוני מהוות חלק אינטגרלי מתנאי ההעסקה של העובד.

אין לראות במסמך זה ייעוץ מקצועי-משפטי פרטני ויש לבחון כל מקרה לגופו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully