וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נפתלי בנט: הממשלה מורחת את המלחמה, העוצמה הלאומית נשחקת והאויב מתחזק מיום ליום

עודכן לאחרונה: 26.6.2024 / 11:55

ראש הממשלה לשעבר אמר בכנס כלכלי כי "אנחנו במצב הכי קשה שמכירים אבל נצא מזה. המשך המריחה יוביל אותנו מתחת לקו האדום"; עוד אמר "צריך לגייס את החרדים בנחישות. זה לא סותר את התורה - זו מהות התורה"; מנכ"ל מזרחי טפחות: "בצומת הכלכלי המסוכן ביותר לישראל אי פעם"

דבריו ראש הממשלה נפתלי בנט המתגורר סמוך לזירת הפיגוע/גדעון מרקוביץ'/TPS

ראש הממשלה לשעבר נפתלי בנט ביקר את אופן ניהול המלחמה על ידי הממשלה, במסגרת כנס כלכלי שנערך היום.

לדברי בנט, "בן גוריון קבע יסודות למלחמה - הכרעה מהירה, מלחמות קצרות, ובשטח האויב. כרגע זה הפוך. המלחמה אינה בעוצמה גבוהה, היא מאוד ארוכה, ובצפון היא מתנהלת בשטח שלנו. אפשר לקטר על זה שהעולם אנטישמי, וזה נכון, אבל זה (כך) כבר אלפי שנים".

על האופן שבו מובילה הממשלה את המלחמה אמר בנט כי "הממשלה כרגע מובילה אסטרטגיה של מריחה והבעיה איתה היא שאם יש לנו מחסנים של עוצמה לאומית - מספר המיירטים, מלאי הנשק, שחיקה במילואים, מצב הכלכלה, בית הדין בהאג וכו', כל יום שחולף תחת אסטרטגיית מריחה מרוקן את המחסנים בעוד רבע אחוז. לעומת זאת מכלול האויב - איראן, הגרעין האיראני, החות'ים, חיזבאללה וחמאס, המכלול הזה לא נשחק, הוא מתחזק מיום ליום ולכן זו אסטרטגיה לא נכונה. כרגע אנחנו עוד לא בסכנה קיומית מיידית, אבל המשך אסטרטגיית מריחה תוביל אותנו מתחת לקו האדום.

"מה שצריך לעשות זה הגברת המאמץ להביא להכרעה. זה אפשרי, מדובר בחמאס בעזה. ואם יש שיקולים שלא מאפשרים אז אפשר ללכת לעסקה. צריך לדבר עם הציבור בגובה העיניים. אני מפציר במקבלי ההחלטות - קבלו החלטה".

לדבריו, אנחנו במצב באמת הכי קשה שאנחנו מכירים אבל נצא מזה. מסתבר שמדינת ישראל היא בית היוצר הטוב ביותר למה צריך צעיר בשנים האלה - ראשית זה שילוב של יזמות, גמישות, עבודת צוות, ושנית זה חוסן, לא להישבר. מדינת ישראל היא היצרנית מספר 1 בעולם של הסופרמנים והסופרוומניות הדרושים ל-50 השנים הקרובות. כי אנחנו מכפלה של יזמות גמישות וחוסן ואנחנו גם עושים ילדים, לעומת מדינות מערביות אחרות. במדינת ישראל יש 2.4 ילדים לאמא. המרכיבים מצוינים, יש קצת בעיות עם ההנהלה.

"מכיוון שאנחנו הולכים לצאת מהמצב הזה יש רק דבר אחד שמדאיג אותי. השקעות והמותג הפגוע זה דבר הפיך, כך גם הכלכלה וההתרעה. יש דבר אחד שהוא בלתי הפיך וזו עזיבת הכישרון. אם כישרון יעזוב את ישראל ויירד מהארץ אין לנו עם מה לעשות את זה. אני מפציר בציבור הישראלי לא להתייאש, לא מתייאשים מעתיד מדינת ישראל, צפויות 50 שנה מדהימות וצריך את כולם פה. ההשקעות הכי טובות מגיעות מתקופות של שפל. זה הזמן להשקיע בישראל. משקיעים בישראל לא מתייאשים".

נפתלי בנט בטקס חניכת בית תנועת פנימה, לוד, 14 בספטמבר 2022. ראובן קסטרו
בנט. "אני מפציר במקבלי ההחלטות - קבלו החלטה"/ראובן קסטרו

בנושא גיוס חרדים אמר כי "אתמול פגשתי קצינת מודיעין בתחום מאוד חשוב ורגיש שעושה אבטחת מתקנים באיו"ש. זה שימוש מאוד לא מושכל שנובע מכך שאין לנו מספיק חיילים בצבא. לצה"ל אין חיילים. היחס בין חייל חרדי סדיר אחד הוא שווה ערך ל-12 חיילי מילואים בחודש. לכן גיוס אמיתי של חרדים לצה"ל, ולא הוצאת צווים פיקטיביים, הוא דבר חיוני בעת הזאת".

על הדרך לגייס את החרדים אמר כי "מדינת ישראל צריכה לגייס את החרדים בנחישות ובאהבה. אבל בעיקר בנחישות. לא יכול להיות שבישראל יש יותר כיסים שאין בהם חוק, כמו גם היעדר החוק בנגב עם הפשיעה. צריך לעשות את זה בלי שנאה כי החרדים הם אחים שלנו. זה לא סותר את התורה, זו מהות התורה. זו מלחמת חובה נגד אויב מרושע שרוצה להשמיד את כולנו ואנחנו צריכים כל צעיר וצעירה במדינת ישראל כדי להגן על המדינה היהודית היחידה בעולם

על המצב הכלכלי ציין כי "מלחמות מריחה ארוכות לא טובות למדינת ישראל. אם המלחמה תמשיך לטפטף לא יעזור מה שנעשה בכלכלה. אנחנו כאנשי מאקרו צריכים להתנהל במצב של אירוע גדול חיצוני, יש את המתחם שאתה שולט בו ופה צריכים לראות התנהלות אחראית של ממשלה, גם בתחום הכנסות ומסים וגם בקבלת החלטות בתחום ההוצאות.

"איכות הנהגה נמדדת בהאם היא מוכנה לקבל החלטות לא פופולריות. כראש ממשלה קיבלתי כמה החלטות לא פופולריות כאלה עם שותפי אביגדור ליברמן שר האוצר. ראשית הפסקת התשלומים לאנשים שנשארו בבית בתקופת הקורונה, זה לא בריא לשלם לאנשים בבית. הדבר השני הוא מס על משקאות מסוכרים שבאופן מוחלט הראה שמוריד צריכה של משקאות מסוכרים, שזה הגורם המוביל לסכרת ומחלות וקיבלנו פידבקים קשים מהציבור, אבל זה מציל חיים. הממשלה החדשה ביטלה את זה כמובן. הדבר השלישי העלינו את גיל הפרישה לנשים. הממשלה כרגע לא עושה פעולה אחת לא פופולרית וזה המדד. אני מצפה מהממשלה להתנהל בצורה אחראית".

עוד בוואלה!

חווית גלישה וטלוויזיה איכותית בזול? עכשיו זה אפשרי!

לכתבה המלאה
משה לארי. אבשלום שושני,
לארי. "אנו נמצאים בצומת הכלכלי המסוכן ביותר לישראל מאז היווסדה. לא לעולם חוסן"/אבשלום שושני

עוד השתתף בכנס משה לארי, מנכ"ל מזרחי טפחות, שאמר כי "אנו נמצאים בצומת הכלכלי המסוכן ביותר לישראל מאז היווסדה. אנחנו נמצאים ברגעים קריטיים לחוסנה של ישראל. ולא לעולם חוסן. לא לעולם חוסן כלכלי".

לדברי לארי, "רבים, כולל חלק ממקבלי ההחלטות, חושבים שבכלכלה הכל יהיה בסדר מכיוון שכבר היינו במלחמות, והיינו בקשיים והכלכלה הישראלית חזרה לצמוח. אז גם הפעם יהיה בסדר. זוהי קונספציית כלכלת יהיה בסדר. אבל אין לנו שום ערבון שיהיה בסדר. כלכלות אחרות בעולם, עם הקוקטייל שאנו מצויים בו, הגיעו למקומות נוראיים שאסור לנו להגיע אליהן".

הוא קרא להעלאת מסים: "למרות חוסר היציבות ולמרות המחירים הפוליטיים, אם רוצים להיות בפניה הנכונה בצומת שתיארתי, הממשלה חייבת להעלות מיסים בכדי להתמודד עם הגרעון. אני יודע שזה לא פופולרי אבל אם נשגה בפנייה בצומת שאנו נמצאים בו - כולנו נשלם על כך הרבה יותר.

"נדרשות החלטות אמיצות - לא ליד, לא בכאילו, לא כמעט, לא קצת - החלטות. אמיצות. עם מחירים פוליטיים - עושים מה שנכון ולא מה שנוח פוליטית. אני אומר זאת לכל ממשלה שתהיה- הנוכחית וזו שתבוא בעתיד".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully