וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

סליחה. המניה תגיע רק ל-4.5 במקום 87.5 דולר

7.4.2001 / 10:30

מי שהקשיב לפרודנשל וקנה בסוף 2000, איבד 87%

יולי 2000


אודיוקודס מפרסמת את תוצאותיה הכספיות לרבעון השלישי, "דרישה גבוהה מהצפוי למוצרי החברה", מסכמים האנליסטים מבית ההשקעות פרודנשל את הרבעון החזק. "קנייה חזקה" זו ההמלצה למניה, ומחיר היעד שמציבים לה האנליסטים הוא של לא פחות מ-87.5 דולר למניה (175 דולר לפני הספליט במניה באוקטובר שנה שעברה). מחיר המניה ביום ההמלצה היה 61.7 דולר.

פחות משנה מאוחר יותר - מארס 2001


אודיוקודס מפרסמת אזהרת רווח לרבעון הראשון של 2001. "החברה מוסיפה להיות מושפעת מביטולים ודחיות של הזמנות ממנה, הן מכיוון חברות גדולות והן מכיוון חברות קטנות, בכל האזורים הגיאוגרפיים", מסבירים האנליסטים מבית ההשקעות פרודנשל את עוצמת הפגיעה בחברה. "מכירה", זו ההמלצה שנתן שלשום בית ההשקעות למניה, ומחיר יעד 4.5 דולרים - נמוך בכ-30% ממחיר המניה כיום. כלומר, מי שהקשיב לפרודנשל ורכש את המניה ביום ההמלצה הקודמת, מצא את חבילת המניות שלו קורסת ב-87%.

המלצת "מכירה" היא בהחלט אקט לא כל כך שגרתי היום בוול סטריט, במיוחד לאור העובדה שמניות רבות נמצאות כיום ברמות השפל ההיסטוריות שלהן, ועל אף הצפיות הנמוכה כיום, הקונצנזוס הוא שהמניות יעלו, שהרי שמרמות שפל שכאלה אפשר רק לעלות.

אבל לא במקרה של אודיוקודס. שם האנליסטים פשוט ממליצים בחום להתרחק מהמניה. אודיוקודס מפתחת רכיבים לדחיסת קבצי קול, וקווי המוצרים שלה כוללים מעבדי אותות, לוחות מעגלים מודפסים ל-VoIP ומוצרים להעברת קול על גבי רשתות אחרות. לחברה לא פחות מ-45% משוק המעגלים המודפסים - כך לפחות נמסר במחקר האחרון שפורסם לגביה.

מחיר ההנפקה של אודיוקודס היה 7 דולרים (14 דולר לפני הספליט). בעבר החברה הוגדרה כ"הנפקה הישראלית הטובה ביותר", מאחר שמשקיעיה יכלו בשיא לממש את החזקותיהם ולהשיג תשואה של כ-760% - הישג לא מבוטל. אז מה קרה בדרך?

ה-DSL לא מניב הכנסות גבוהות


בבתי ההשקעות אומרים שההאטה בשוק בכלל ובזה בו אודיוקודס פועלת בפרט, היתה במימדים חזקים מן הצפוי. אודיוקודס השיקה לקראת סוף השנה שעברה פיתרון כולל לתחום ה-DSL, שאמור היה לאפשר חיבור טלפונים לדור חדש של מודמים מהירים. תחום ה-DSL לא התגלה בינתיים כמעיין שופע של הכנסות עבור החברה, ובימים אלה מנוע הצמיחה העיקרי של החברה, ה-IP, אף הוא בקשיים.

החברה אף חתמה במרוצת הזמן על מספר הסכמים עם חברות המתמחות בתקשורת אלחוטית, שמתכוונות לפרוש רשתות תקשורת ולהיעזר במוצריה של אודיוקודס עבור הדור השלישי. דור שלישי? רק היום הוציאו בג'יי.פי מורגן דו"ח בו הם אומרים כי לא ברור מתי יפרשו את הרשתות מסוג זה, ובטוח שזה לא יהיה השנה (למעשה, בבית ההשקעות לא יודעים להעריך מתי זה כן יקרה, ואומרים כי זה יהיה בשנת 200X, כלומר - במקרה הגרוע יהיה זה בעוד עשור).

אודיוקודס, המספקת טכנולוגיה המאפשרת בניית רשת תקשורת פרטית בטכנולוגיית IP, אמורה היתה ליהנות ממגמה של מעבר מרשת הטלפוניה הפנימית הרגילה של ארגונים לרשת תקשורת פרטית בטכנולוגיית אינטרנט חדשה, שתסופק לארגונים באאוטסורסינג, אולם גם התהליך הזה קורה, ככל הנראה, לאט מן הצפוי.

האנליסט אמיר חייק מבנק אגוד אמר בסוף השנה שעברה שלאודיוקודס "מעמד מוביל בשוק הנמצא בתחילת מעבר רשתות טלפון בעולם למערכות מבוססות IP, תוך החלפה של מאות מיליוני קווי טלפון מסורתיים ומרכזיות מיתוג". בבנק אגוד אף העריכו כי שוק זה יגיע בשנת 2005 להיקף של כ-2.5 מיליארד דולר. אבל היום נראה שגם זה היה אולי אופטימי מדי.

בנק אגוד אף היה אחד הראשונים שבתקופה שאודיוקודס סיפקה כיסוי לצ'קים הפתוחים שפיזרה בעת הנפקתה, נתן למניה המלצת "החזק" סולידית, כאשר רוב ההמלצות למניה היו "קנייה חזקה". מאוחר יותר הסתכלו בבנק אגוד מסביב, ראו את ההמלצות החמות מבתי ההשקעות האחרים והעלו את ההמלצה ל"קנייה".

האנליסטים מתקפלים


אבל לאט לאט האנליסטים התחילו להתקפל, ובסוף השנה כבר הסתבר כי התשואה שהמשקיעים יוכלו לזכות לה מהמניה אינה כה גבוהה. במריל לינץ' איחרו אולי להבין זאת, אבל בכל זאת חתכו את מחיר היעד למניה בדצמבר מ-81 דולר ל-21 דולר. בהחלט לא נעים, כלפי מי מהמשקיעים שהלך על סמך המלצת ה"קנייה" שלהם, נכנס לפוזיציה במניה והבין שהוא מחכה למניה שתגיע לרמות מחירים דמיוניות.

חודש אחרי, פייפר ג'פרי מבצע מהלך דומה - חותך את מחיר היעד מ-85 דולר ל-25 דולר. גם מי שהיה שמרני יותר - כמו גולדמן סאקס - קיווה למחירים של 13 דולר למניית אודיוקודס. אבל 4.5 דולרים? נראה שלמחיר שפל שכזה, בו, אגב, לא דרכה המניה מעולם, אף אחד לא פילל.

גם לא הנהלת החברה: "אודיוקודס נכנסת ל-2001 חזקה יותר ומבוססת לאין ערוך מאודיוקודס של השנה שעברה", אמר לנו שבתאי אלדרסברג, מנכ"ל החברה, לפני חודשיים וחצי בלבד, שעה שהקרין אווירת "עסקים כרגיל".

"שוק הטלקום בכללותו יירד ב-2001", אמר אז אדלסברג, "אך מדובר בהערכה ממוצעת, הכוללת את כל התחומים הנכללים בשוק הטלקום. אני מאמין שיש ירידה משמעותית בחלק מן התחומים - דוגמת DSL שחווה חולשה - אך לפי אינדיקציות שונות, לא תהיה פגיעה כלשהי בשוק רשתות ה-IP", קיווה.

sheen-shitof

עוד בוואלה!

פריצות הדרך, הטיפולים ומה צופן העתיד? כל מה שצריך לדעת על סוכרת

בשיתוף סאנופי

ווקלטק אף היא מוכיחה את החולשה של שוק ה-VoIP


הוא שב והעריך כי נתח השוק של אודיוקודס הוא 40%, וזאת באמצעות קלרנט, שמחזיקה 24.7% מהשוק ובאמצעות ווקלטק שמחזיקה ב-15.5% מהשוק. אבל גם הערוץ של ווקלטק לא התגלה כמשענת הכי נוחה בעולם.

והראיה: אמש, לאחר המסחר פירסמה ווקלטק, חברת טלפוניית ה-IP, תוצאות ראשוניות לרבעון הראשון של 2001, מהן עולה כי לא הצליחה לעמוד בתחזיות. ההכנסות לא צמחו כפי שקיוותה, וההפסדים הועמקו. במלים אחרות: אזהרת רווח נוספת לחברה שהכנסותיה מסתמכות על תחום ה-VoIP.

"אין ספק שכשהמניה שלנו נסחרת ברמות של 16 דולר זו בדיחה", ידע לומר לנו אלדרסברג, "אבל בעיני מגוחך עוד יותר מחיר היעד שהעניקו לנו מספר בתי השקעות של 12 דולר (הוא כיוון לבית ההשקעות פרודנשל - ג.פ), במיוחד לאור המכפיל שלנו של 30-25בהתייחס לרווחים הצפויים ל-2001". היום, מסתבר שמחיר יעד של 12 דולר אולי היה אופטימי, אבל מכפיל של 30 הוא בהחלט המכפיל של החברה היום ובפרודנשל בכלל מדברים על מכפיל של 20. "בדיחה"? לא בטוח בכלל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully