נושאים חמים

אל תמהרו לקנות: לא כל מבצעי יום שישי השחור שווים

יום שישי השחור הוא הזדמנות נהדרת לקנות מוצרים בהנחות משתלמות - אבל יש רשתות שמפרסמות מבצעים - שאינם באמת מבצעים. אספנו דוגמאות להצעות שלא באמת משתלמות

אישה קונה בגדים (ShutterStock)
(צילום: shutterstock)

חג הרווקים אפשר לנו הצצה להתלהבות הגוברת מצד צרכנים למבצעים – וגם לדרך שבה אתרי המכירות הגדולים בעולם עוטפים מבצעים והנחות נכון, ומצליחים להגדיל שנה אחר שנה את היקפי המכירות. ולראיה, חברה אחת, הצליחה לייצר מבצעים שהביאו למכירות חסרות תקדים בהיקף של 17.73 מיליארד דולר - מתוכם 5 מיליארד דולר בשעה הראשונה. בסך הכל גדל היקף המכירות ב-2015 ב-60% בהשוואה ל-2014; ואילו ב-2016 נרשמה עלייה קטנה יותר של 32% בהשוואה ל-2015. הצרכנים התגלו ככאלה שמחפשים אחר המבצעים היותר עמוקים ופחות "מבזבזים" זמן על רכישות מזדמנות.

לקריאה נוספת:

נשים מרוויחות פחות כי הן דורשות פחות
לאהבה אין מחיר: כמה עולה תהליך פונדקאות?
"השיפור במיצ"ב אינו מעיד על איכות חומר הלימוד"

אבל מעבר למספרים המדהימים, אפשר היה גם לראות איך אתרים מצליחים לספק ללקוח חוויית רכישה נעימה, עם מעט מאוד "קריסות אתרים" אף שמדובר ברכישות קטנות מאוד ובקצבים עצומים - והוגנות בעידכון מחירי המוצרים – למשל באמצעות שיגור התראות על מוצרים שממתינים בעגלת הקניות של הלקוח כבר הרבה חודשים – ורק עכשיו, ביום מכירות הגדול - הגיעו למחיר ששווה ללקוח לבדוק שוב. המטרה של האתרים ברורה: קנו בעלות שנראית לכם הכי סבירה – ובלבד שתחזרו אלינו.

אבל לא הכול ורוד בממלכת המבצעים. רגע לפני שמתחילות חגיגות ה-Black Friday העולמי ב-25/11, ואחרי שעשרות חברות ואתרים כבר יצאו בפרסום המבצעים שצפויים ביום הקניות הגדול, ליקטנו כמה דוגמאות למבצעים מביכים, מגוחכים או שקריים מישראל. אפשר רק לתהות כיצד ומדוע כדאי בכלל לחברות עסקיות להציג מכירה רגילה של מוצרים כמבצע מרעיש או הנחה משמעותית בעידן שבו כל כך הרבה קונים גולשים כיום לאתרי ההשוואות גם כשהם נמצאים פיזית מול המדף בחנות.

מבצעים גרועים (צילום מסך)
(צילום מסך)

רשת גולברי ממשיכה עם מבצעי הכמויות שלה ובמקום 30% על רכישה של 2 פריטים באתר היא תציע 50% הנחה על רכישה מעל 800 שקל. בהתחשב בעובדה שהמשמעות היא לרכוש לפחות 2-3 פריטים באתר - אנחנו שואלים: מדוע לא לתת הנחה במקום לאלץ את הלקוחות לרכוש את "כל החנות" כדי להגיע למחיר מינימום?

מבצעים גרועים (צילום מסך)
(צילום מסך)
מבצעים גרועים (צילום מסך)
(צילום מסך)

רויאלטי יציעו בבלאק פריידיי שעון סייקו אסטרון ב-5,990 שקל במקום ב-7,000 שקל. חבל שאותו השעון בדיוק הוצע למכירה בדף הפייסבוק של החברה ב-5,900 שקל - 90 שקל פחות - רק לפני כמה ימים ונמכר ממש עכשיו באתר ב-6,650 שקל. בעצם, כלל לא ברור מי שילם 7,000 שקל על השעון, ומה מיוחד כל כך במבצע שיחל ביום שישי הבא.

מבצעים גרועים (צילום מסך)
(צילום מסך)

אתר Nimrod הודיע כי ייתן הנחות של 25%-50% על "הדגמים המשתתפים במבצע". מה זה אומר בדיוק? קשה להגיד. אבל אם ניכנס לאתר היום - נגלה שהמבצעים האלה כבר קיימים באתר. כמובן שנשמח אם לכבוד הבלאק פריידי המחירים יירדו עוד קצת – אבל קשה להיות בטוח בכך – הרי ההודעה לא באמת מתחייבת למשהו.

מבצעים גרועים (צילום מסך)
(צילום מסך)
מבצעים גרועים (צילום מסך)
(צילום מסך)

גולף קידס פרסמו כי באתר שלהם תוצע הנחה של עד 70% על כל האתר בין ה-24-27 בחודש (או עד גמר המלאי). במבט ראשון ההרגשה היתה ששוב אנחנו נתקלים באמירה ריקה (כי נכון לעכשיו יש מבצעים של עד 60% באתר), בדיקה מעמיקה של הדוגמאות שניתנו כמו שמלת ג'ינס - 90 שקל במקום 149.90 שקל, בלייזר מחויט – 108 שקל במקום 179.90 שקל - הראו שעל הפריטים הללו - אין כרגע שום הנחה. כלומר יש תקווה.

מבצעים גרועים (צילום מסך)
(צילום מסך)

מיכל נגרין הודיעה כי כל המוצרים באתר שלה יוצעו בהנחה של 25% - דוגמא טובה להעמקת מבצעים בהתחשב בכך שכבר עתה האתר מציע הנחה כללית של 15%. מצד שני, הודעת החברה על כך שבתחום הטקסטיל יקבלו הקונים 10% הנחה – התגלתה כמבצע שקיים באתר כבר עתה.

מבצעים גרועים (צילום מסך)
(צילום מסך)

רשת פיצה האט (השלוחה הישראלית כמובן) יצאה במבצע ולפיה תוכלו לרכוש ב"מהלך החג" 3 פיצות משפחתיות ב-139 שקל, או מגש טריפל מיקס ב-129.9 שקל. הבעיה היא שהמבצע הזה קיים כבר באתר, ושאין מבצע נוסף מיוחד לבלאק פריידי.

חשוב להבין כי מדובר בדוגמאות בלבד ושאין לנו רצון להתמקד במותג כזה או אחר או להמשיך ולעבור על כל מבצע ולבדוק באתר מה העדכון האחרון שהיה. כדאי רק לחברות לזכור שלנוכח ריבוי התגובות על הכתבות שסוקרות את חגי המכירות, הקונים חכמים ומתוחכמים יותר עתה, כך שלגיטימי להוציא מבצעים ולהעמיק אותם בנקודות מסוימות, אך בהחלט לא לגיטימי להניח שהקונים שלכם לא בודקים אתכם.

מחברת רויאלטי נמסר בתגובה: "במסגרת הבלאק פריידי, מחיר שעון סייקו אסטרון GPS מהדגם המדובר יעלה 5,900 שקלים ולא כפי שפורסם. בנוסף, המחירים המופיעים באתר הרשת הינם מחירים לחברי מועדון בלבד. המחיר לצרכן של שעון זה, לשאינו חבר מועדון הינו 7000 שקלים.
מחיר זה של 5,900 שקלים הוא יותר זול גם מאתרי סחר בינלאומיים (כולל עלות משלוח לישראל). צר לנו שבחרתם לפרסם נתונים אלו מבלי לבדוק תחילה".