וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

החברות הממשלתיות יעדיפו הייטקיסטים - השרים יעדיפו מקורבים

23.1.2017 / 13:33

רשות החברות מתכוונת להגדיל את נבחרת הדירקטורים ב-400 בשנה הקרובה. מנהל רשות החברות, אורי יוגב, מנסה להכתיב נהלים למינוי דירקטורים לחברות הממשלתיות על בסיס מקצועי בלבד, אך בפועל המינויים המרכזיים נקבעים על בסיס פוליטי

ועידת הנשיא. מגד גוזני
אורי יוגב/מגד גוזני

רשות החברות הממשלתיות מגדילה את מאגר "נבחרת הדירקטורים" ומעניקה עדיפות ליוצאי תעשיות ההיי-טק במשרות דירקטורים בחברות. כך עולה מהודעה שהוציאה היום רשות החברות הממשלתיות בראשותו של אורי יוגב.

נבחרת הדירקטורים היא מאגר שמות של מנהלים שנמצאו כשירים וראויים לכהונה כחברים במועצות המנהלים. במאגר קיימים 500 שמות של מועמדים כשירים ובכוונת רשות החברות להגדיל השנה את המאגר ל-400 נוספים. המאגר הוקם במטרה לשפר את הרמה המקצועית של הדירקטורים ולצמצם ככל האפשר את שיעור המינויים הפוליטיים, מינויי קרובי משפחה ומכרזים תפורים לתפקידי ניהול בחברות.

למרות הניסיון של מנהל הרשות יוגב להכתיב נהלים למינויים על בסיס מקצועי בלבד, ממשיכים השרים לשלוט בהליכי המינוי והמינויים המרכזיים ממשיכים להיקבע במידה רבה על בסיס פוליטי. השליטה המוחלטת של השרים במינויים גורמת לכך שרבע מתפקידי הדירקטורים בחברות הממשלתיות כלל אינם מאוישים, דבר שתורם רבות לניהול הבעייתי של מרבית החברות הממשלתיות.

הנבחרת הוקמה לפני שלוש שנים ולקראת השנה הרביעית הודיעה רשות החברות, בראשות אורי יוגב, על מספר שינויים: הקריטריונים החדשים מעניקים עדיפות למנהלים יוצאי חברות היי טק, במטרה לשלב אותם גם בחברות הממשלתיות בתקווה שיתרמו לחברות מרוח החדשנות והיזמות. דרישות הניסיון הניהולי מיוצאי חברות ההיי-טק יופחתו מ-7 שנים ל-5 שנים בלבד.

הניקוד על ניסיון קודם בדירקטוריונים הופחת בשקלול הכללי של הערכת המועמד. כמו כן הודיעה הרשות על מתן עדיפות לאוכלוסיות מיוחדות שהרמה הנוכחית של ייצוגן בניהול החברות נמוכה מאוד. עם אוכלוסיות אלה נמנים עולים חדשים, יוצאי אתיופיה וחרדים. העדפת האוכלוסיות המיוחדות אינה מקבלת ביטוי בדרישות החדשות מהמועמדים אולם ברשות אומרים שהכוונה היא להנגיש מועמדים מאוכלוסיות אלה לשרים, החתומים על המינויים.

"נבחרת הדירקטורים" תרמה לשיפור המנויים במועצות המנהלים של החברות הממשלתיות אולם קשה לאמוד את ההשפעה שהיתה לה, אם בכלל, על איכות הניהול של החברות הממשלתיות. מנהל רשות החברות יוגב, אמר כי הוא משוכנע שההישגים שמציגות החברות הממשלתיות בשנים האחרונות הם פועל יוצא של הרפורמה בחברות הממשלתיות ובפרט, תוצאה ממינויים של אנשים מקצועיים ובלתי תלויים כדירקטורים בחברות.

"שלוש שנות ניסיון מלמדות אותנו באופן חד משמעי שמינויים של אנשי מקצוע מצוינים, נטולי פניות וחיבור פוליטי, גרם לשיפור חד בתוצאות העסקיות של החברות ולשיפור רמת השירות", אמר יוגב. "אנחנו צופים ש-2016 תסתיים עבור החברות הממשלתיות ברווח נקי מצרפי של כ-2.5 מיליארד שקל, לעומת הפסד מצרפי של 600 מיליון שקל בשנת 2013 ורווח מצרפי של 432 מיליון שקלים ב-2014, שהייתה השנה הראשונה להחלת רפורמת נבחרת הדירקטורים".

טענתו של יוגב, כאילו החברות הממשלתיות עברו לרווח בזכות הדירקטורים החדשים, אינה תואמת את המציאות. הסיבה העיקרית לשיפור לעומת 2013 היתה הפסקת אספקת הגז ממצרים ותגליות הגז בישראל – אירועים שלנבחרת הדירקטורים של הרשות לא היתה כל השפעה עליהם.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully