וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

כך מתנהל המשק חמישה חודשים בלי יו"ר רשות מים

ד"ר מיכאלה אלרם

12.2.2017 / 11:36

משק המים עומד בפני שינויים משמעותיים, בהם ניסיון לבטל חלק מתאגידי המים ושינוי מחיר המים לצרכנים ולחקלאים. רק מנהל חסר לביצוע התוכניות. דעה

ברז מים. ShutterStock
ברז מים/ShutterStock

תשעה חודשים לאחר שמשרד האנרגיה פרסם את המכרז לתפקיד מנהל רשות המים, בחרה ועדת האיתור את ערן פולק לתפקיד, אך לפני שבועיים פולק התחרט ונסוג מהמינוי. כך קרה שרשות המים מתפקדת כבר חצי שנה ללא מנהל, ובאוגוסט 2016 מינה שר האנרגיה, יובל שטייניץ, את משה גראזי לממלא מקום המנהל עד שיסתיים המכרז.

רשות המים אחראית על ניהול, תפעול ופתרונות של משק המים. הרשות אחראית על שימור ושיקום מקורות המים הטבעיים ופיתוח מקורות חדשים, כולל התפלת מים ופיקוח על צרכני ומפיקי מים. משק המים נתון בחודשים האחרונים בצומת הכרעות חשוב בשלל נושאים, שכולם מחכים לטיפולו של מנהל החדש שיטביע את חותמו ורעיונותיו על משק המים. עם נושאים אלה נמנים צמצום תאגידי מים, דיון במחיר המים לחקלאות ומגוון נושאי רגולציה, כמו עלויות הפקת מים, תשתיות הולכה, אסדרה ואכיפה, הקצאת מים ותעריפיהם.

מאז מונה גראזי לממלא מקום חלפו 5 חודשים, וזאת אף שמינוי עובד מדינה לממלא מקום מוגבל ל-3 חודשים. בעקבות התארכות המינוי ואי מינוי מנהל קבוע, פנתה התנועה לאיכות השלטון לשר האנרגיה, יובל שטייניץ, וליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, והסבה את תשומת ליבם להתארכות הכהונה של מ"מ וכן לצורך לנמק מה הסיבות המיוחדות שהביאו להארכת הכהונה.

מבלי להעמיק בטענות של התנועה לאיכות השלטון, עולה תמיהה לגבי ועדת האיתור שפעלה ובחרה את ערן פולק שהתחרט ונסוג מהמנוי. סביר שוועדת האיתור בחרה כמה מועמדים, נוסף על פולק. כיוון שוועדת איתור היא ועדה ציבורית שתפקידה לאתר מועמדים לתפקיד בכיר, הרכבה כולל אנשי מקצוע ואקדמיה בתחומי העניין של נושא המינוי – מים. לא הגיוני שלא הופיעו בפניה עוד מועמדים ראויים לתפקיד.

שופט בית המשפט העליון, אדמונד לוי ז"ל, קבע כבר ב-2009: "למסקנותיה של ועדת האיתור, שהוקמה על פי החוק או בהחלטה מנהלית משקל מיוחד. מקורו בכך שהוועדה, בהנחה שמונתה כראוי ואינה חוטאת לתפקידה, מכנסת תחת קורתה את אנשי המקצוע הרלוונטיים ואת בעלי המומחיות הנוגעת בדבר, שבכוחם לנהל את איסוף המידע ולחלץ ממנו מסקנות". מאחר שוועדת האיתור בדקה כמה מועמדים, עליה להציג לשר האנרגיה את המועמד שדורג במקום השני אחרי פולק, ואף לחשוף את פערי הדירוג ביניהם. חשיפת הפערים, במידה והיו, תספק לשר תמונת מצב על מועמד אלטרנטיבי, שעבר את ועדת האיתור וסביר שיעמוד בקריטריונים לתפקיד מנהל רשות המים. אם הוועדה סבורה שהמועמד במקום השני אינו ראוי לתפקיד היא צריכה לנמק את החלטתה, כדי שהשר והציבור ידעו שוועדת האיתור פעלה כשורה, ראיינה ובחנה כמה מועמדים - ולדעתה רק ערן פולק התאים לתפקיד.

בהנחה שתמונת המצב אינה כזו ושהיו מועמדים מתאימים נוספים - גם אם פולק היה הטוב שבהם, המלצות ועדת האיתור צריכות להיחשף למען תקינות שלטונית והסבת ספיקות פוליטיים לגבי מינוי מנהל רשות המים. כל השהייה נוספת בהצגת מועמד מתאים מעוררת מבוכה ציבורית מיותרת ותהיות לגבי אינטרסים לא ברורים.

sheen-shitof

עוד בוואלה!

הטיפול שמאריך את חייהם של חולי סרטן ריאה

בשיתוף העמותה הישראלית לסרטן ריאה

ד"ר מיכאלה אלרם, מרצה לניהול במרכז ללימודים אקדמיים (מל"א), דירקטורית ברמי לוי

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully