וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שונאים את המתנה שקיבלתם לחג? יש לכם זכות להחזיר

ורד כהן ורענן בר – און

24.4.2017 / 8:09

מה עושים עם מתנות שקיבלנו לחג ושאין לנו כל עניין להשתמש בהן? אפשר כמובן להעביר את המתנות הלאה, אבל תקנות הגנת הצרכן מאפשרות להחזיר את המוצרים לחנות – בתמורה להחזר כספי. מתי צריך לשלם דמי ביטול ומתי אפשר להתחרט על רכישה שביצענו ולקבל כסף? שאלות ותשובות

מתנה גרועה. אילוסטרציה, ShutterStock
מתנה גרועה/ShutterStock, אילוסטרציה

מתי ניתן לבטל עסקה ולקבל החזר כספי?

תקנות הגנת הצרכן (ביטול עיסקה), תשע"א – 2010 מקנות לצרכן, בתנאים מסוימים, את הזכות לבטל עסקות באופן חד צדדי, ואפילו ללא סיבה, ולקבל את כספו חזרה. קבלת החזר כספי אפשרית גם לגבי מוצרים שקנינו לעצמנו, וגם לגבי מוצרים שקיבלנו במתנה. כך, למשל, ניתן לקבל החזר כספי מלא גם על החזרת מתנות, בתנאי שיש בידינו את השובר המתאים - פתק החלפה או הוכחה אחרת על ביצוע העסקה, מועדה, הסכום ששולם בעדה ואמצעי התשלום - ובלבד שהעסקה לא שולמה באמצעות תווי קנייה או בכרטיס מגנטי נטען.

מה התנאים הבסיסיים לביטול עסקה וקבלת החזר כספי?

קיימים חמישה תנאים מקדימים שיש לעמוד בהם כדי לקבל החזר כספי על העסקה:

1. המוצר עלה יותר מ-50 שקל. מגבלת הסכום חלה רק על מוצרים, כך שבמקרה של שירות ניתן לבטל את העסקה גם אם ערכו נמוך מ-50 שקל.

2. המוצר נותר באריזה המקורית של היצרן ולא נפגם.

3. לא נעשה במוצר שימוש.

4. הצרכן החזיר את המוצר לחנות במועד המפורט בתקנות.

5. הצרכן הציג הוכחת קנייה, כגון פתק החלפה, חשבונית, סרט קופה, או הוכחה אחרת לביצוע העסקה, מועדה, הסכום ששילם הצרכן בעדה ואמצעי התשלום.
בכל אחד מהמקרים שבהם מתקיימים תנאים אלה יש להגיע לבית העסק עם המוצר והחשבונית, סרט הקופה או פתק ההחלפה, ועקרונית בית העסק חייב להשיב את הכסף, בניכוי דמי ביטול.

sheen-shitof

שדרגו את הביצועים

הארכת משך האקט ושיפור ההנאה במיטה - במבצע מיוחד

בשיתוף "גברא"

מה פרק הזמן שבו ניתן להתחרט ולבטל את העסקה שביצענו?

פרק הזמן קבוע, שבו אפשר לבטל עיסקה משתנה ממוצר למוצר.

ברכישת המוצרים הבאים ניתן לבטל את העסקה בתוך 14 ימים מהיום שבו הצרכן קיבל את המוצר: ריהוט, ציוד לבית ולגן, למעט כלי אוכל לא ארוזים, מכשירים חשמליים ואלקטרוניים, כולל ציוד קצה - מודם, טלפון סלולרי, ממיר, צלחת לוויין; מוצרים הארוזים באריזתם המקורית, מוצרים שהוזמנו על ידי הצרכן ועדיין לא סופקו לו, מטהר מים ומתקן למים מינרלים, שעונים.

ברכישת המוצרים הבאים ניתן לבטל את העסקה בתוך 2 ימים מיום הרכישה, לא כולל ימי מנוחה, ובלבד שתווית המחיר על המוצר לא הוסרה: ביגוד, הנעלה.

ברכישת המוצרים והשירותים הבאים ניתן לבטל את העסקה בתוך 14 ימים מיום עשיית ההסכם, בתנאי שהביטול ייעשה לפחות 14 ימים שאינם ימי מנוחה לפני מועד תחילת השירות: שירותי הארחה, נסיעה, נופש ובילוי אם אינם מתבצעים במלואם מחוץ לישראל; חוגים וקורסים, פרט לקורס פסיכומטרי, שעבורו קיימות הוראות ספציפיות בחוק הפיקוח על מכונים פסיכומטריים.

ברכישת המוצרים והשירותים הבאים ניתן לבטל את העסקה בתוך 14 ימים מיום עשיית העסקה או מיום מסירת חוזה בכתב או מסמך גילוי נאות (לפי המאוחר), בין אם הוחל במתן השירות ובין אם לאו, גם כאשר העסקה היא לתקופה קצובה: שירותי קוסמטיקה ואסתטיקה, כולל טיפולי הסרת שיער. עסקת נופש ארוכת טווח הנמשכת על פני תקופה העולה על שנה, שבה תמורת תשלום הצרכן מקבל בעיקר את הזכות לקבל הנחות או הטבות הנוגעות ללינה בנוסף על השירותים האחרים (למשל נסיעה). חברות או מנוי במועדון הנחות. שירותי טלפוניה נייחת או ניידת. שירותי אינטרנט. שירותי כבלים ולוויין. חברות או מנוי במועדון כושר, כולל מועדון בריאות כגון ספא. חברות או מנוי במועדון היכרות ושידוכים. מנוי להגרלות והימורים.

ברכישת רכב חדש מיבואן ניתן לבטל את העסקה בתוך 14 ימים מיום עשיית העסקה, בתנאי שהרכב לא נרשם על שם הצרכן במשרד הרישוי (לא חל על רכב יד שנייה).

ברכישת תכשיט שהמחיר ששולם תמורתו אינו עולה על 3,000 שקל, ניתן לבטל את העסקה עד תום יומיים מיום הרכישה - לא כולל ימי מנוחה. על מארז הטיפוח ניתן לקבל החזר כספי אם המוצר ארוז באריזתו המקורית, מחיר המוצר גבוה מ-50, האריזה לא נפתחה והצרכן ביטל את העיסקה תוך 14 יום מיום קבלת המוצר. במקרה של שרשרת הזהב – צרכן רשאי לבטל עסקה לרכישת תכשיטים שמחירם אינו עולה על 3,000 שקל, אם הצרכן ביטל את העסקה בתוך יומיים שאינם ימי מנוחה אחרי יום הרכישה, והוכח כי השרשרת עוד לא יוצרה עד מועד הביטול.

האם יש מוצרים שאי אפשר להחזיר?

כאשר מדובר במוצרים שאין להם אריזה מקורית, כך שלא ניתן להוכיח אם נעשה בהם שימוש או לא , אין אפשרות להחזיר את המוצר. כך הם פני הדברים גם במקרה של מוצרים שיוצרו על פי בקשת הצרכן והותאמו לו. גם מוצרי מזון, תרופות ותוספי תזונה, תכשיט שהמחיר ששולם בעדו גבוה מ-3,000 שקל, למעט שעונים – אין אפשרות להחליף את המוצר. שירותי הארחה, נסיעה, חופש ובילוי המתבצעים במלואם מחוץ לישראל, מינוי להגרלות והימורים, מוצרים הניתנים להקלטה, לשעתוק או לשכפול, הלבשה תחתונה ובגדי ים. כמו כן, אין זכות ביטול כאשר התשלום עבור העסקה בוצע באמצעות תווי קנייה, שובר מתנה או כרטיס מגנטי נטען.

יש לציין כי לגבי מוצרים שאינם נכללים בתקנות ביטול עסקה בית העסק חייב להציג שילוט ברור לגבי מדיניות ההחזרה של מוצרים. בהעדר שילוט כזה – החנות חייבת להחזיר כסף עבור כל מוצר שהוא.

מה אופן החזרת המוצר בתמורה לקבלת החזר כספי?

החזרת התמורה תהיה במועד ביטול העסקה, או במועד הקרוב ביותר לכך ולא יאוחר מ-7 ימי עסקים, ותיעשה באותו אופן שבו נעשה התשלום. אם התשלום היה במזומן – החזרת התמורה תהיה במזומן או בשיק מזומן; אם התשלום היה בצ'ק והוא נפרע - החזרת התמורה תהיה בתוך 5 ימים מהמועד שנפרע; ובמקרה שהתשלום היה בכרטיס אשראי – יבטל העוסק את החיוב, ואם חשבונו של העוסק כבר זוכה הוא ישיב לצרכן את הסכום במזומן או בצ'ק מזומן, או יודיע לחברת כרטיסי האשראי של הצרכן על ביטול העסקה - וחברת כרטיסי האשראי תזכה את הצרכן בסכום החיוב. זאת, בלבד שהיה באפשרותה של חברת כרטיסי האשראי להיפרע מהעוסק בשל העסקה שבוטלה. במקרה שלא היה ניתן לזכות את כרטיס האשראי של הצרכן – ישיב העוסק לצרכן את התמורה במזומן או בצ'ק מזומן.

מתי צריך לשלם דמי ביטול?

תקנות ביטול העסקה קובעות, שבית העסק רשאי לגבות מהצרכן דמי ביטול בגובה 5% ממחיר המוצר או מערך השירות או 100 שקל לפי הנמוך שבהם. אם העסקה בוצעה בכרטיס אשראי, ובית העסק הוכיח לצרכן כי חברת כרטיסי האשראי או גוף אחר שעימו התקשר בית העסק לביצוע סליקת כרטיסי אשראי גבו ממנו תשלום בעד סליקת כרטיס האשראי בעסקה שבוטלה, רשאי בית העסק לחייב את הצרכן גם בתשלום שנגבה ממנו.

האם יוחזרו דמי הובלה והתקנה?

דמי הובלה ודמי התקנה של מוצרים אותם רוצים להחזיר יחולו על הצרכן הלקוח. לדוגמה, לא ניתן לקבל החזר עבור הובלה של ריהוט שהוזמן או התקנה של מכשיר חשמל.

האם הסכום ששולם כמס ערך מוסף יוחזר לקונה?

לגבי מוצרים שנקנו בצירוף מע"מ במרכז הארץ אך הוחזרו באילת – ההחזר יבוצע לפי המחיר המלא אותו שילם הצרכן. הכלל הוא: החזר לפי מה ששולם בפועל.

מה עושים כשבית העסק מסרב להחזיר כסף?

הצרכן יכול להגיש תביעה לבית משפט לתביעות קטנות ולנהל הליך אזרחי בינו לבין בית העסק. המועצה לצרכנות פרסמה דוגמאות לכתבי תביעה, המתאימות למוצר רגיל, מוצר חשמלי, שירות ועוד, ואלה יכולות לשמש בסיס לניסוח עצמאי של כתב התביעה. באחד המקרים שהגיעו לדיון בבית משפט לתביעות קטנות בחדרה, רכשה התובעת שמלה לחתונת בתה, לאחר יומיים הגיעה לחנות והודיעה שהיא מעוניינת לבטל את העסקה, אך נתקלה בסירוב. בית המשפט קבע, שהתקנות החדשות "שינו את כללי המשחק" ביחס לכוחו של הצרכן להשיב מוצר שרכש, אפילו ללא כל סיבה. בית המשפט קבע, שהתובעת ביקשה לבטל את העסקה לאחר יומיים, ועמדה בנטל להראות שהיא זכאית לקבל את התמורה ששילמה אף מבלי להציג טעם לביטול. עוד נקבע, כי גם אם היתה מבקשת לבטל את העסקה לאחר יותר משני ימי עסקים, עדיין היתה יכולה לעשות כן, משום שבית העסק לא הציג שלט בחנות בדבר מדיניות החזרת מוצרים, ולכן חלה החזקה בחוק לפיה מדיניות בית העסק לגבי החזרת טובין שלא עקב פגם היא מתן אפשרות לצרכן להחזיר לו את הטובין.

במקרה אחר, תובע קיבל במתנה מוצרים שרכשו עבורו מחנות מוצרים לבית. הוא ביקש להחזיר את המוצרים ולקבל זיכוי כספי, ומסר את פתק ההחלפה. החנות הסכימה לתת לו טופס זיכוי ולא זיכוי כספי, בטענה שהתשלום על המוצרים היה באשראי והיא טרם זוכתה עבור התמורה במועד ביטול העסקה. בית המשפט קיבל את התביעה וקבע, כי לא היתה כל מניעה שלאחר זיכוי חשבונה של החנות יומר טופס הזיכוי שנתנה לתובע בכסף מזומן, ולא היה מקום לאלץ אותו להסתפק בזיכוי בלבד.

עורכי הדין ורד כהן ורענן בר-און, ממשרד בר-און, כהן, עורכי – דין, העוסק בתחום הליטיגציה, דיני משפחה ודיני ביטוח ונזיקין

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully