וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

כך תיזהרו מחשבון סלולר מנופח בעת נסיעה לחו"ל

30.7.2017 / 14:55

המועצה לצרכנות פרסמה הנחיות להתמודדות עם חיובים גבוהים בגין שיחות וגלישה בחו"ל. אז מה עושים כשהחיוב פועל אינו תורם את פרטי החבילה שנרכשה? מדריך

מערכת וואלה

בכל שנה מתקבלות במועצה לצרכנות תלונות רבות נגד חברות הסלולר, שעניינן חיוב בסכומים גבוהים בגין שיחות וגלישה בחו"ל. וזאת על אף שהצרכן דאג לרכוש "חבילת חו"ל" (חבילת שירותי נדידה בחו"ל) ולמרות שהנושא הוסדר על ידי משרד התקשורת במרס 2014, לאחר שנכנס לתוקף התיקון לרישיונות חברות הסלולר בעניין שירותי נדידה בחו"ל.

לעתים התלונות נובעות מחוסר גילוי נאות של חברות הסלולר בדבר כלל הפרטים ותנאי העסקה, במסגרת רכישת חבילת חו"ל, כמו גם מחוסר הבנה של הציבור בעניין חסימת שירותי נדידה בחו"ל.

הרישיון של חברות הסלולר קובע כי לגבי לקוח שלא רכש חבילת חו"ל מבעוד מועד, ספק הסלולר מחויב לחסום אך ורק את הגלישה במכשיר; אולם השיחות יחויבו בגין התעריף המלא והגבוה של שיחות בחו"ל - הן שיחות יוצאות והן נכנסות.

כיצד מתמודדים עם חשבון מנופח בגין שירותי נדידה בחו"ל?

אם רכשתם חבילת חו"ל, יש לברר האם החברה פעלה בהתאם להוראות הרישיון: על חברת הסלולר לשלוח למכשיר הנייד הודעה כאשר הצרכן ניצל בין 75% ל-90% מהיקף החבילה שנרכשה. בהודעה יפורט שיעור הניצול של כל אחד מהשירותים (שיחות, הודעות, גלישה באינטרנט) ומועד עריכת החישוב.

בתום תקופת החבילה, או כאשר הלקוח ניצל את מלוא החבילה, על חברת הסלולר לחסום מיידית את המכשיר לשירותי גלישה בחו"ל, ולהציע לצרכן חבילה נוספת במסרון במחיר שיוצג. הצרכנים נפגעים בשלב הזה, שבו חברת הסלולר אינה מציגה באופן ברור את תנאי העסקה והמחיר - ולאחר שובם מחו"ל הם מגלים חיובים מנופחים ומופרזים.

בהתאם לצורך שלכם כצרכנים, עליכם לשקול לרכוש מחברת הסלולר חבילת חו"ל. מומלץ שלא להמתין לרגע האחרון, אלא לבדוק ולברר זאת מבעוד מועד, וכמובן לקבל בכתב את פרטי ותנאי העסקה.

כדאי לבדוק את היקף הצריכה המשוער שלכם, כדי לרכוש חבילה מספיק גדולה. עדיף לרכוש חבילה גדולה קצת יותר כדי למנוע חיובים מיותרים.

עוד באותו נושא

תתכוננו לאוגוסט: חשבונות החשמל בדרך - ולא רק הם

לכתבה המלאה

לא רוצים לרכוש חבילה לחו"ל? יש מה לעשות

אם אתם לא מעוניינים לרכוש חבילת חו"ל, תוכלו לצרוך שירותי גלישה בחינם בבתי מלון, במסעדות, בבתי קפה, במוזיאונים וכדומה. אך עליכם לשים לב להתחבר רק לרשת סלולרית מוכרת ובטוחה. אפשר אף להתקשר באמצעות אפליקציות חינמיות כמו וואטס-אפ, וייבר וכו'.

אם לא רכשתם חבילת חו"ל, עליכם לדעת כי תחויבו לשלם תעריפים גבוהים גם על שיחות נכנסות (ולא רק על שיחות יוצאות). מומלץ לא לענות לשיחות נכנסות גם לא למספר שניות אם הדבר אינו הכרחי.

לדברי ג'וש גולדשמיד, מנכ"ל המועצה לצרכנות, "במקרה בו חויבתם בסכום מנופח כתוצאה משיחות או גלישה סלולרית בחו"ל, מומלץ לבדוק היטב את פרטי החבילה שנרכשה מול החיוב בפועל - ובמידת הצורך לפנות בכתב לספק הסלולר ואף לערער על החיוב. על פי החוק ורישיון החברות, ספק הסלולר חייב להשיב לכם את הסכומים שחויבתם ללא הצדקה תוך 14 ימי עבודה; או לנמק בכתב תוך 21 ימי עבודה מדוע החיוב שנשלח מוצדק.

"אם הספק אינו עונה לכם, או שתשובתו אינה מניחה את דעתכם, מומלץ להפנות תלונה בכתב למשרד התקשורת המפקח על חברות הסלולר. כמובן כדאי לבדוק ולרכוש חבילת חו"ל מבעוד מועד, ולגלות ערנות - כך שלא תופתעו בחשבון עם חזרתכם לארץ; וכמו בכל בעיה או עוולה צרכנית, אתם מוזמנים לפנות למועצה לצרכנות על מנת שנסייע לכם".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully