וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מועצת הצמחים מזהירה: אל תקנו אבוקדו "גליל" בוסר

30.7.2017 / 11:39

לפי אזהרת מועצת הצמחים, מספר משווקים העלו על המדפים אבוקדו מסוג "גליל" שעדיין אינו בשל - וקנייתו תסתיים במפח נפש. "כמה מגדלים לא עמדו בפיתוי"

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה
אבוקדו גליל/מערכת וואלה, צילום מסך

מועצת הצמחים פרסמה היום (ראשון) אזהרה לצרכנים מפני קניית אבוקדו בוסר שעלה על המדפים. כמדי שנה, בשלהי הקיץ, מתקרבת עונת האבוקדו. הימים הללו - סוף יולי ותחילת אוגוסט - הם ימי מעבר בין ה"ריד", הזן האחרון של העונה הקודמת, שצורתו עגולה ככדור וקליפתו קשה וחלקה; לבין ה"גליל", הזן הראשון של העונה החדשה שפירותיו מאורכים, חלקים וקליפתם דקה. פירות ה"ריד" האחרונים נמכרים בתקופה זו במחיר גבוה במיוחד, מכיוון שאין תוצרת רבה והביקוש גדול.

לדברי מנהלת איכות וסטנדרטים בענף הפירות במועצת הצמחים, אורנה סנדל, "המצב הנוכחי גרם לכך שכמה מגדלי אבוקדו מסוג 'גליל' לא עמדו בפיתוי - והחליטו לשווק לצרכנים פרי מוקדם (בוסר). מי שירכוש כעת אבוקדו 'גליל' יתאכזב מאוד; הפרי המוקדם הזה לא יבשיל, יישאר בלתי אכיל, וקנייתו תסתיים במפח נפש".

סנדל הוסיפה כי "למרות הפופולריות הגדולה של האבוקדו, אנחנו ממליצים לצרכנים להמתין עד סוף אוגוסט לפני שקונים אבוקדו מזן 'גליל'; ועד סוף ספטמבר לפני שקונים אבוקדו מזן 'אטינגר'".

במועצת הצמחים מסבירים כי אבוקדו בשל וטוב למאכל נמדד ברמת השומן שבו. לכל זן רמת שומן מינימלית ייחודית לו, שמגדירה את מוכנות הפרי. קטיף מוקדם מדי של פרי, שעדיין לא הגיע לרמה הנדרשת של שומן, יוביל להתכווצות הקליפה, השחרה וריקבון של אזור העוקץ; וסביב הגרעין הוא יישאר קשה ובלתי אכיל.

110 אלף טונות אבוקדו בשנה

ענף האבוקדו הוא הגדול ביותר בענף הפירות (היקף השטח הנטוע: כ-80,00 דונם). יבול האבוקדו בעונת 2016-2017 היה 110 אלף טונות - מהם כ-61 אלף טונות לייצוא (בעיקר לאירופה, ובשנה האחרונה גם ליפן); וכ-49 אלף טונות לשוק המקומי. ייצוא האבוקדו מישראל מוערך בכ-100 מיליון דולר בשנה, ואילו שיעור הצמיחה השנתי שלו עומד על 6%.

לאחרונה הודיעו מועצת הצמחים ומשרד החקלאות כי הם משקיעים שישה מיליון שקל במספר מיזמים של מחקר ופיתוח זני אבוקדו (כחלק מהשקעה כוללת של 18 מיליון שקל: שישה מיליון שקל נוספים יושקעו בענף הבננה ושישה מיליון שקל בענף התמר). המטרה המרכזית של המיזמים הללו היא להגדיל את הייצוא, את כמות יבול הפירות ואת איכותם.

ענף הפירות במועצת הצמחים מפרסם מדי שנה תאריכי קטיף ומדדי הבשלה למגדלים ולמשווקים. בנוסף, פועלים אנשי המועצה בשטחי הגידול ובשווקים במטרה למנוע קטיף מוקדם ולוקחים בדיקות למעבדה עבור החקלאים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully