וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מהשבוע הבא: הרפורמה שתייקר את ביטוחי הנסיעות לחו"ל

ביום ראשון תצא לדרך רפורמה חדשה בביטוחי הנסיעות לחו"ל, שתשנה את הפוליסות כפי שאתם מכירים כיום. רגע לפני שזה קורה, בדקנו מה מחויבות חברות הביטוח לספק. מדריך

עריכה: רן צימט, אביחי ברוך

(בווידאו: מה צריך לדעת על הפוליסות החדשות - אירה אימרגליק מדווחת למהדורת וואלה! NEWS)

אולי זה קרה גם לכם: תבעתם את חברת הביטוח שלכם על אירוע שקרה לכם בחו"ל, וגיליתם שלא קראתם את האותיות הקטנות - ולא הייתם מכוסים. תלונות רבות של ישראלים על ביטוחי הנסיעות הולידו רפורמה חדשה, שצפויה להיכנס לתוקף ביום ראשון הבא.

בין השאר מבקשת הרפורמה להקל על המבוטחים הטסים לחו"ל בהיבטים שונים, אולם כפועל יוצא הפכה את הביטוחים ליקרים יותר. בנוסף להקלות בנוגע לאופן ההצטרפות לחברת הביטוח ובחירת הפוליסה, שורה של שינויים הביאה לכך שעל השירותים שפעם היינו מקבלים ללא תשלום - נצטרך להוסיף תשלום בנוסף.

אז מה כללו פוליסות הביטוחים לחו"ל עד כה ומה אנחנו צפויים לגלות עם כניסתה של הרפורמה החדשה לתוקף בתחילת השבוע הבא? ריכזנו עבורכם את עיקרי השינויים שכדאי להכיר - ולהיערך אליהם בהתאם, במיוחד לקראת תקופת החגים הקרבה, המאופיינת בנסיעות רבות מעבר לים.

מטוס ג'ט בלו איירוויז. ShutterStock
מטוס ג'ט בלו איירוויז/ShutterStock

סוף לבלאגן: נקבעה רשימת כיסויים בסיסית לפוליסות של כל החברות

עד כה, שלל הכיסויים שנתנו הפוליסות השונות יצרו מצב בו מבוטחים רבים התלוננו על הקושי לקבל החלטה מהיכן לרכוש את הפוליסה. בהיעדר מבנה אחיד של הכיסוי הבסיסי וההרחבות שניתן לקבל, בין אם בתשלום ובין אם כהטבה, המבוטחים התקשו לבחור את הפוליסה המתאימה להם, בהתאם למדינת היעד ולאופי הנסיעה.

זהירות: כבר אין כיסוי אוטומטי לביטול הנסיעה

עד כה, מבוטח שרכש פוליסה לביטוח נסיעות לחו"ל היה מבוטח במסגרתה גם כנגד ביטול הנסיעה, בעיקר מסיבות רפואיות בלתי צפויות. כיסוי זה מהווה את אחד הסעיפים העיקריים בתשלומי התביעות.

נסיעה לחו"ל כרוכה בהוצאה לא קטנה שכוללת טיסות, הזמנת בתי מלון, תשלום עבור טיול מאורגן ועוד, כך שאם המבוטח נאלץ לבטל את נסיעתו בגין אירוע בלתי צפוי שקרה לו או לבני משפחתו הקרובים, הרי שחברות הביטוח היו מפצות את המבוטח בעשרות אלפי שקלים. עם זאת, בחוזר האחרון של הממונה על שוק ההון, דורית סלינגר, הוחלט כי ביטוח כיסוי זה מפסיק להיות חלק אינטגרלי מהפוליסה והופך להיות וולונטרי.

"נוצר מצב בו חלק מהמבוטחים יוותרו על הכיסוי בעת הרכישה, כך שבמידה ויאלצו לבטל את הטיול ייגרם להם נזק כספי משמעותי", טוען יואל זיו, יו"ר ועדת הבריאות והסיעוד בלשכת סוכני הביטוח. "אלו שירצו לרכוש את הכיסוי, ישלמו מחיר הרבה יותר גבוה מאשר בעבר וכך נוצר מצב שאמנם מחיר הפוליסה הבסיסית ירד, אך המבוטח בפועל ישלם יותר".

איזה כיסויים יכללו בפוליסה הבסיסית?

על מנת ליצור סדר, נקבעה רשימת כיסויים שימכרו כפוליסה בסיסית וכן רשימת כיסויים נוספת שיהוו הרחבה לפוליסה. הכיסויים הבסיסיים הם הוצאות רפואיות בחו"ל, לרבות כיסויים אלה: הוצאות אשפוז, הוצאות רפואיות שלא בעת אשפוז, פינוי ממקום האירוע הביטוחי לבית חולים, הטסה רפואית לישראל, תרופות וטיפול חירום בשיניים.

כמו כן, הכיסויים הבסיסיים צריכים לכלול את גובה החזר הוצאות מיוחדות בחו"ל בשל הטסת מלווה למקום אשפוזו של מבוטח בחו"ל, או בשל הארכת שהות בחו"ל מעבר לתקופת הביטוח.

בנוסף, גובה ההחזר צריך להתייחס גם לסיטואציות הבאות: העברה של גופה, לרבות בדרך של טיסה ומקרה של הריון, עד שבוע 12 שאובחן לראשונה בחו"ל. ובנוסף, גם כיסוי לאיתור וחילוץ, במדינות שבהן ניתן להפעיל כיסוי זה, אלא אם ביקש המבוטח שלא לכלול כיסוי זה.

סכומי הביטוח יקבעו בהתאם למדינת היעד

עד כה, גובה הכיסוי בפוליסה להחזר הוצאות רפואיות בחו"ל נקבע באופן אחיד, מבלי להתחשב בפערי התעריפים בין מדינה למדינה. אולם לכל מדינה יש את סרגל התעריפים שהיא גובה עבור טיפולים רפואיים שמוענקים בה. "כך נוצר מצב שבגין יום אשפוז במדינה מסוימת, יגבה בית החולים 1,000 דולר; ואילו במדינה אחרת, התעריף יעמוד על סכום כפול", מסביר עו"ד אסף ורשה, מומחה לדיני ביטוח ונזיקין. "לפיכך, נקבע שגובה ההחזר הכפסי בפוליסה יותאם בהתחשב בעלויות שכרוכות בקבלת טיפול רפואי, בהתאם למדינת היעד של הנסיעה".

מהן ההרחבות שחברת הביטוח רשאית להציע למבוטח?

מעבר לחבילה הבסיסית, חברת הביטוח רשאית להציע את אחת מההרחבות הבאות: ביטול וקיצור נסיעה, הריון, החמרה של מצב בריאותי קיים, ספורט חורף, ספורט אתגרי, כבודה כולל דברי ערך, מחשב נייד או טאבלט, אופניים, טלפון סלולרי.

לראשונה: הגדרה לשאלה מהי החמרה של מצב רפואי קיים

"עד כה לא הייתה הגדרה לשאלה - מהי החמרה של מצב רפואי קיים, ולכל חברת ביטוח הייתה את הזכות לפרש מה היא החמרה", אומר זיו. "כעת נקבע באופן מפורש מהו מצב רפואי קיים - מחלה שבגינה היה המבוטח בטיפול או בהשגחה בעת צאתו לחו"ל או במשך ששת החודשים שקדמו לצאתו".

הכיסוי להריון יכסה את כל העלויות ללא הגבלה של תת סעיפים

עד כה, לכל חברת ביטוח הייתה הגדרה משלה לגבי הכיסוי הביטוחי של מצבים רפואיים שנגזרים מהריון. כך למשל, חברה מסוימת הייתה מכסה ניתוח קיסרי, ואילו חברה אחרת לא הכלילה זאת במסגרת הכיסוי הביטוחי. מעתה הכיסוי יהיה ללא הגבלה. "כמו כן, חברת הביטוח לא תתנה את גובה השיפוי בכיסוי הכבודה, בגילו של המבוטח", מסכם זיו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully