וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

כך מלבינים ארגוני טרור כספים באמצעות ארגוני צדקה

31.10.2017 / 9:12

ארגונים ללא כוונת רווח פועלים בדרך כלל מתוך מטרות נעלות - אך הרשות לאיסור הלבנת הון מזהירה כי ארגוני טרור או פשע מאורגן עלולים להשתמש בהם לצורך הלבנת כספים. היזהרו מגורמים עוינים

הלוויית בכיר חמאס מאזן פוקהא, שחוסל ברצועצ עזה, מרץ 2017. רויטרס
ארגוני טרור עלולים לנצל את האמון הציבורי בארגוני צדקה/רויטרס

הרשות לאיסור הלבנת הון במשרד המשפטים פרסמה אתמול (שני) אזהרה מפני ארגונים ללא כוונת רווח המשמשים צינור להעברת כספים לארגוני טרור וארגוני פשע בינלאומיים. על פי האזהרה, עמותות חסד יכולות לשמש לעתים קרובות כצינור למימון פעילויות בלתי חוקיות. פעילות כזו של עמותת צדקה הנשלטת על ידי ארגון טרור היתה אף נושא לאחר מספרי המתח הידועים של ג'ון לה קארה, "איש מבוקש מאד".

מטרות ארגוני הצדקה ידועות וחיוביות - פעולות כגון מימון בתי ספר לילדי פליטים או שירותי בריאות במדינה נחשלת כלשהי, אבל לעתים מוקמים ארגונים אלה ביוזמת ארגוני פשע, במטרה שלפחות חלק מהתרומות יועבר אליהם במסווה כלשהו. ארגונים מסוג זה פועלים גם בארץ והם מעבירים כספים לארגוני פשע ולגורמים מחוץ לישראל.

ארגונים ללא כוונת רווח, לטענת הרשות, קלים לחדירה על ידי גורמים עוינים ופושעים. לארגונים יש פעילות בינלאומית המתפרשת לעתים גם באזורים החשופים לפעולות טרור וההסתמכות על מתנדבים מקשה על סינון קפדני של הפעילים. במהלך החיפוש המתמיד אחר תרומות הם מקבלים גם כסף מזומן, שקשה לעמוד על מקורו ויעדיו. מכיוון שהתרומות לארגונים אלה פטורות בדרך כלל ממס, רמת הדיווח על תנועת הכספים נמוכה, והתורמים מצליחים להישאר אנונימיים. גורמים אלה הופכים את פעילות הארגונים לכר נוח במיוחד להלבנת הון והסתרתו מעיני השלטונות. מאידך נהנים הארגונים מאמון ציבורי גבוה, מכיוון שמטרותיהם הגלויות חיוביות ורצויות.

אזהרת הרשות מופנית לגופים המקבלים כסף מארגונים ללא כוונת רווח ולתורמים להם. ויחד עם האזהרה פרסמה הרשות מדריך קצר האמור לסייע לתורמים להבחין מתי כספיהם עלולים להגיע לארגוני פשע.

עוד בעסקים

לא רק לקשישים: למה כדאי לרכוש ביטוח סיעודי כמה שיותר מוקדם

לכתבה המלאה

לברר מי הארגון מולו עובדים

אין לתרום לארגון שאינו מציג באופן בהיר את יעדי הצדקה שלו, ויכול להציג מסמכים בהירים המעידים על כך

ראשית, מציעה הרשות לברר היטב את זהות הארגון, ממי הוא מקבל כספים ולמי הוא מעביר את הכסף. ארגון בלתי מוכר המגלה לפתע פעילות בשטח צריך לעורר חשד. בנוסף, יש לבדוק את זהות האנשים הפועלים בשם הארגון - תורמים, מתרימים ומגיסי כספים. ניסיון לטשטש זהויות צריך לעורר חשד.

עוד קובעת הרשות כי אין לתרום לארגון שאינו מציג באופן בהיר את יעדי הצדקה שלו, ויכול להציג מסמכים בהירים המעידים על כך. יש להיזהר במגעים עם גופים המסתתרים מאחורי גופים מתווכים כמו משרדי עורכי דין או גורמים ציבוריים מתווכים. ארגונים המעוברים בפעילות בלתי חוקית משתמשים לעתים גם בנאמנויות עלומות לצורך העברת כספים ואינם עושים זאת באופן ישיר. הם משתמשים בחברות להמרות מטבע כדי להעלים תנועות כספים, מפצלים תרומות בניסיון להימנע מהעברת כספים המחייבות דיווח לרשויות ומשתמשים בבלדרים תמימים לצורך הברחת מזומן לחו"ל.

על ארגון הצדקה והתורמים לוודא שהכספים מועברים ליעד מוכר, ולשים לב אם מדובר במקבל תרומה שאין לו לכאורה פעילות בתחום שלמענו ניתנת התרומה. חשוב גם לשים לב לזהויות התורמים. כאשר מגיעות תרומות גבוהות מאזור הידוע בפעילותו הטרוריסטית, ממקלטי מס, או אפילו תרומות בסכומים חריגים המתקבלות מאותו תורם, יש לבדוק את מקורן ואת המניעים של הגורמים הפועלים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully