גל פיטורים בטבע: מעל 1,000 עובדים בישראל צפויים ללכת הביתה

המנכ"ל החדש קאר שולץ מניף את גרזן הפיטורים: כ-20% מכוח האדם של החברה. עיקר הפיטורים צפויים להיות בארה"ב ובאירופה. טבע: לא מגיבים לשמועות

  • טבע
גלי וינרב
טבע (צילום: איל יצהר)

מנכ"ל טבע הנכנס קאר שולץ החל לעבוד עם תוכנית התייעלות חדשה שתכלול צמצום של מעל 1,000 עובדים בישראל, מתוך כ-6,000 העובדים שהיא מעסיקה כאן. תוכנית זו מגיעה אחרי שכבר יושמה תוכנית פיטורים קודמת במהלך השנה, במסגרתה עזבו את תפקידם מאות עובדים בישראל, כחלק מתוכנית במסגרתה פוטרו אלפי עובדים בעולם.

גל הפיטורים צפוי להגיע לעד כ-20% מכוח האדם של החברה. עיקר הפיטורים צפויים להיות בארה"ב ובאירופה.

לפני התוכנית הזו, עבדו בטבע העולמית כ-60,000 עובדים, מהם כ-15,000 שהגיעו עם הקנייה של אקטביס, כך שעל פניו יש מקום להתייעלות מתוך סינרגיה בין החברות, אולם מדובר בפגיעה נוספת בידע הנצבר ובמוטיבציה של העובדים שנפגעה מעצם אי יציבותה של החברה. בשנה האחרונה כבר הצטמצם כוח האדם של טבע משמעותית, הן בשל גל הפיטורין הקודם, והן בשל מכירת פעילויות, בין היתר חטיבת בריאות האישה.

עוד באותו נושא

טבע סיפקה דוחות מאכזבים - ומורידה תחזיות להמשך

לכתבה המלאה

מנכ"ל טבע הנכנס שולץ לא הכין את המשקיעים למהלך זה בשיחת הועידה האחרונה. שולץ אמר רק כי "אני מכיר בחוב הגדול מעל ראשה של טבע, ובראש סדר העדיפויות שלי יהיה ייצוב החברה, הרווח התפעולי והתזרים".

המהלך מגיע כחלק מהיערכות טבע ל"יום שאחרי" אבדן הפטנט על תרופת הקופקסון, אירוע שהחשש ממנו מנהל את החברה כבר כמעט עשור, וכעת מתממש עם כניסת הקופקסון הגנרי של מיילן לשוק האמריקאי. בשיחת הוועידה האחרונה, אחרי אישור הקופקסון של מיילן, עדכנה טבע שההכנסות השנתיות שלה יסתכמו ב-22.2-22.3 מיליארד דולר, לעומת התחזית הקודמת (שהונמכה ברבעון הקודם) ל-22.8-23.2 מיליארד דולר. הרווח הנקי למניה, על בסיס Non-GAAP, יגיע ב-2017 ל-3.77-3.87 דולר בלבד, לעומת התחזית הקודמת ל-4.3-4.5 דולר. גם התזרים מפעילות שוטפת צפוי להיות נמוך יותר, 3.15-3.3 מיליארד דולר, לעומת תחזית ל-4.4-4.6 מיליארד דולר.

ברבעון השלישי טבע דיווחה על הכנסות של 5.6 מיליארד דולר, עלייה של 0.8% ביחס לרבעון המקביל. הרווח הנקי החשבונאי (GAAP) הסתכם ב-530 מיליון דולר, עלייה מ-348 מיליון דולר ברבעון המקביל, והרווח הנקי Non-GAAP הגיע לכ-1 מיליארד דולר, שהם דולר אחד למניה, נמוך ב-4 סנטים מתחזיות האנליסטים.

טבע מסרה בתגובה לידיעה: "החברה אינה מגיבה לשמועות".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/הלתנאי שימוש
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully