וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

התוכנית של טבע בישראל: 1,750 יפוטרו, המפעל בקריית שמונה יימכר

דנה ירקצי והדר חורש

13.12.2017 / 14:00

ענקית התרופות פרסמה הודעה לבורסה ובה פרטי תוכנית הקיצוצים ברחבי העולם. 14 אלף עובדים בעולם יפוטרו, ב-2018 יקוצצו 700 מיליון דולר ועוד 3 מיליארד דולר עד 2019. המנכ"ל קאר שולץ: התוכנית תבוצע בהדרגה". 560 עובדים יפוטרו במטה של טבע בפ"ת

צילום:חיים שפיר, ניב אהרונסון, בני בן סימון עריכת וידאו:ניר חן
בישראל יפוטרו כ-1,750 עובדים, המפעל בקריית שמונה יימכר, כמו גם המפעל באשדוד, והמפעל בירושלים ייסגר. ב-2018 יקוצצו 1,200 עובדים וב-2019 עוד 550, מתוכם 185 עובדי מחקר ופיתוח. 560 עובדים יפוטרו במטה של טבע בפתח תקווה

(בווידאו: כתבי וואלה! NEWS בדיווח על המשבר בטבע במהדורה המרכזית)

תוכנית ההתייעלות של ענקית התרופות טבע נחשפת: פיטורי 14 אלף עובדים בעולם, כ-25% מכוח העבודה. מנכ"ל טבע, קאר שולץ, מסר בהודעה לבורסה לניירות ערך כי תוכנית הקיצוצים הנרחבת תבוצע בהדרגה. ב-2018 יקוצצו 700 מיליון דולר ועוד עלויות של 3 מיליארד דולר יקוצצו עד 2019. כמו כן, יסגרו מפעלים ומרכזי פיתוח.

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, אמר היום לוואלה! עסקים כי בישראל יפוטרו כ-1,750 עובדים, המפעל בקריית שמונה יימכר, כמו גם המפעל באשדוד, והמפעל בירושלים ייסגר. ב-2018 יקוצצו 1,200 עובדים וב-2019 עוד 550, מתוכם 185 עובדי מחקר ופיתוח. 560 עובדים יפוטרו במטה של טבע בפתח תקווה.

לדברי ניסנקורן, "זה יום קשה לטבע. ישבתי עם נציגי ההנהלה - התוכנית שלהם מוגזמת, צריך לצמצם את מספר העובדים שהם רוצים לשלוח הביתה, לא פחות חשוב להציל את המפעלים בארץ ולייצר עתיד לטבע בישראל. אנחנו ממשיכים כרגיל כל האתרים יסגרו בראשון ותהיה שביתה סולידרית במשק. מדברים על סגירת מפעל ועל מספר מוגזם - חייבים להוריד אותו".

משיחת תדריך עם אנליסטים שערכה החברה עלה כי המנכ"ל שולץ צופה שכתוצאה מהקיצוצים תהיה ירידה בהכנסות החברה, אם כי הוא סירב למסור הערכות מדויקות: "אני מאמין יותר ברווחיות ופחות בהגדלת הכנסות", אמר. שולץ ציין שטבע פועלת במספר גדול מדי של אתרים ברחבי העולם, וגם התוכנית הנוכחית לא תביא את החברה למספר אידאלי של כ-12 אתרים.

הוא העריך שתהליך ההתייעלות בחברה יימשך מעבר לתוכנית הדו שנתית שהציג. לדבריו, התוכנית לשיפור הרווחיות מבוססת, בין היתר, על תמחור מחדש של מוצרים קיימים וקיצור זמן הגעת מוצרים לשוק. משמעות התוכנית היא שטבע תמשיך במאמציה לפתח מוצרים מקוריים ורווחיים, אולם שולץ אינו מחפש את ה"קופקסון החדש" - אלא מתמקד בשיפור רווחיותה של טבע כיצרנית תרופות גנריות.

בתוך כך, המסחר במניה של מי שהייתה ספינת הדגל של התעשייה הישראלית הופסק. במסחר המוקדם בבורסת וול סטריט בניו יורק זינקה המניה ב-17% בעקבות ההודעה על תוכנית ההתייעלות. תחילה ירדה המניה ב-2.5%, זאת בהמשך לצניחה של 5% אתמול בלילה, ולאחר מכן הירידה התמתנה ל-1.4%.

המסחר בבורסה לניירות ערך בתל אביב מתנהל על רקע הטלטלה בטבע והודעת ההסתדרות על שביתת הוועדים הגדולים ביום ראשון. בעקבות ההודעה זינקה המניה ב-18%, לאחר שהבוקר ירדה ב-2.5% ולאחר מכן הירידה התמתנה ל-1.4%. אנליסטים צופים שהחברה תפריש בדוחות סוף השנה שלה כמיליארד דולר להוצאות הארגון מחדש ופיטורי אלפים ברחבי העולם, וככל הנראה תציג הפסד גדול ברבעון האחרון של השנה, לראשונה מזה שנים רבות.

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה!
התוכנית תבוצע בהדרגה. מנכ"ל טבע, קאר שולץ/מערכת וואלה!, צילום מסך

שולץ: "החברה תשעה באופן מיידי תשלום דיבידנדים"

שולץ: "במסגרת התוכנית צפויה החברה לעבור שינוי יסודי במהלכו יימכרו פעילויות ברחבי העולם, בהן גם פעילויות רווחיות, במאמץ להקטין את החוב האדיר הרובץ על טבע בעקבות גל רכישות בלתי מוצלחות, ובראשון רכישת חברת התרופות הגנריות אקטוויס"

בהודעה לבורסה פירטה חברת טבע את תוכנית הארגון מחדש, במסגרתה יפוטרו בתוך שנתיים 14 אלף מעובדי החברה ברחבי העולם, המהווים, כאמור, כרבע מעובדי החברה. על פי ההודעה, מספר זה אינו כולל משרות שיושפעו ממכירה עתידית של נכסים. מרבית הצמצומים צפויים להתבצע בשנת 2018. רוב העובדים המושפעים מהתוכנית צפויים לקבל הודעה במהלך 90 הימים הקרובים.

כל תהליכי הרה-ארגון ייעשו בהתאם לדרישות המקומיות הרלוונטיות. התייעצויות עם נציגי העובדים הרלוונטיים יתחילו בתקופה הקרובה. לגבי ישראל, הפיטורים של 1,750 עובדים לא כוללים עובדים שעשויים לאבד את משרתם בעקבות מהלכים נוספים של צמצומים ומכירת נכסים.

המנכ"ל שולץ אמר כי "לפני שבועיים הכרזנו על מבנה ארגוני והנהלה חדשים. היום אנו מודיעים על תוכנית רה-ארגון מקיפה, החיונית להשבת הביטחון הפיננסי והיציבות העסקית של טבע. אנו נוקטים בפעולות מיידיות ונחושות כדי להפחית את בסיס העלויות של החברה בכל פעילותה העסקית הגלובלית, במטרה להפוך לחברה יעילה ורווחית יותר. אנו נבצע את התוכנית באופן שקול ומהיר ככל האפשר, ונתמקד בשורת ההכנסות ובתזרים המזומנים, על מנת להבטיח שטבע תוכל לעמוד בכל התחייבויותיה הפיננסיות".

הוא הוסיף כי "טבע תערוך אופטימיזציה מקיפה של בסיס העלויות, תוך שהיא מגנה על הכנסותיה ויכולות הליבה שלה בגנריקה ובנכסים ייחודיים נבחרים, כדי להבטיח צמיחה בטווח הארוך. ב-2018 אנו נתמקד בביצוע השקות מוצלחות של Austedo ו- fremanezumab".

לדבריו, "במסגרת התוכנית צפויה החברה לעבור שינוי יסודי במהלכו יימכרו פעילויות ברחבי העולם, בהן גם פעילויות רווחיות, במאמץ להקטין את החוב האדיר הרובץ על טבע בעקבות גל רכישות בלתי מוצלחות, ובראשון רכישת חברת התרופות הגנריות אקטוויס. היקף הפיטורים בישראל יהיה ככל הנראה קטן מהמספרים שפורסמו, לפחות בטווח המיידי. עם זאת מעמדם של עובדים רבים שיוותרו בחברה איננו מובטח, שכן הם עשויים להיות חלק מהפעילויות אותן מתכוונת טבע למכור במטרה לשפר את מצבה הפיננסי.

"התוכנית היום נועדה להפחית את בסיס העלויות הכולל של טבע ב-3 מיליארד דולר עד סוף 2019, מתוך בסיס עלויות משוער של 16.1 מיליארד דולר בשנת 2017. יותר ממחצית מההפחתה הכוללת צפויה להתבצע עד סוף שנת 2018. כתוצאה מיישום התכנית החברה מצפה לרשום בשנת 2018 הפרשה בגין רה-ארגון של 700 מיליון דולר לפחות, המיוחסים בעיקר לתשלום פיצויי פיטורין. ייתכנו הפרשות נוספות בעקבות החלטות אפשריות על סגירת פעילויות או מכירה של מפעלי ייצור, אתרי מו"פ, מטה ומשרדים.

"תוכנית הרה-ארגון כולל שינוי מבנה ארגוני במטרה לייעל את החברה ולהביא לחיסכון תפעולי, שינויים במגוון המוצרים שמייצרת החברה ומשווקת וכן במחירים שלהם, לרבות סגירה או מכירה של מספר משמעותי של מפעלי ייצור בארצות הברית, אירופה, ישראל ובשווקים הצומחים, סגירה או מכירה של מספר משמעותי של אתרי מו"פ, מטה ומשרדים בכל העולם, אשר יביאו להתייעלות וחסכון משמעותי בעלויות, וכן שינויים בתכניות המחקר והפיתוח הן בתחום התרופות הגנריות והן בפיתוח מוצרים מקוריים.

"תוכנית הרה-ארגון צפויה להביא לצמצום של כ-14 אלף משרות ברחבי העולם במהלך השנתיים הקרובות. משרות אלו מהוות מעל ל-25% מכוח העבודה בטבע. בנוסף לתוכנית הרה-ארגון, טבע מודיעה על הצעדים הבאים להתמודדות עם מצבה הפיננסי של החברה: החברה תשעה באופן מיידי תשלום דיבידנדים למניות הרגילות, בעוד שדיבידנדים בגין מניות הבכורה ייבחנו על בסיס רבעוני בהתאם לפרקטיקה הנהוגה. הבונוס הכספי השנתי לשנת 2017 לא ישולם בשל העובדה שהתוצאות הפיננסיות של החברה נמוכות משמעותית מהתחזית השנתית המקורית. טבע תמשיך לבחון את הפוטנציאל של מכירת נכסים נוספים שאינם בתחומי הליבה".

המנכ"ל שולץ סיכם: "מדובר בהחלטות שאינני לוקח בקלות אך הן נחוצות כדי להבטיח את עתידה של טבע. אנו ניישם את השינויים הללו בהגינות ובכבוד כלפי עמיתנו בכל העולם. ההודעה של היום עוסקת בהבטחת עתידה של טבע, אותו נשיג יחד עם האנשים המוכשרים שלנו. אנו נוודא כי נמשיך לספק תרופות איכותיות למטופלים הרבים אותם אנו משרתים מדי יום, תוך שאנו עומדים בסטנדרטים הגבוהים ביותר של תנאי ייצור נאותים (GMP)".

נתניהו ביקש מהמנכ"ל לעשות מאמץ למזער את הפגיעה בישראל

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שוחח עם מנכ"ל טבע, קאר שולץ, וביקש ממנו לעשות כל מאמץ על מנת למזער את הפגיעה בעובדים בישראל, במיוחד ביישובי הפריפריה. שולץ השיב כי יעשה מאמץ לצמצם את הפגיעה בעובדי החברה.

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן, התייחס גם הוא למשבר בטבע ואמר היום כי "בעקבות הפניות והשיחות עם הנהלת טבע, הודגשה המחויבות שלה לעובדים בכלל ולפריפריה בפרט, והיא הוציאה את עובדי הנגב והגליל ממעגל הפיטורים. אנו נמשיך לפעול למול החברה לצמצום הפיטורים בשאר האזורים".

מנהל רשות המסים, משה אשר, התייחס למשבר במהלך כנס מצודת דוד של לשכת רואי החשבון ואמר כי מדובר באירוע כואב ומצער. "מפעל שנסגר בקריית שמונה, כאשר אין בפריפריה הרחוקה מקורות תעסוקה חליפיים זמינים, זה מאוד בעייתי. האמת - זה לא מגיע למדינה, הם (טבע - ה.ח) הפסידו בעסקה כושלת במקום אחר בעולם, וגם בישראל משלמים את המחיר. זה קודם כואב לעובדים שחלקם משתכרים שכר מינימום, ועל זה יש להוסיף את המשק המשני שסובב את החברה שגם נפגע".

אשר התייחס לאפשרות לשנות את החוק לעידוד השקעות הון ואמר כי "היום, כשרוצים לקבל יציבות בהטבות או מענקים, אז צריך לבוא עם תוכנית עסקית, בין היתר תעסוקה. בחוק עידוד השקעות הון הרגיל אין התחייבות כזו. נתנו שיעורי מס נמוכים כדי להתחרות בעולם. אם קיבלת מענקים, אתה מחויב להעסקה; ואם לא - אתה מחויב להחזיר את המענקים. טבע הייתה בצד ההכנסות, פשוט היא הייתה גדולה, אז יש לה יותר רווחים ולכן הטבות גדולות יותר".

הוא הוסיף כי "בעבר כשהיו מסלולים של פטור - שם הספיגה השוטפת של הכסף הייתה קטנה יותר מאשר בשנים האחרונות, וטבע ספציפית במסגרת הרווחים הכלואים שילמה 2 מיליארד שקלים - יכול להיות שהיום לא היה מהיכן לחלץ את הכספים האלה. האם כתוצאה מכך להוסיף תנאים לחוק? זה מאוד בעייתי, טבע היא כבר מזמן בינלאומית, למרות שהבסיס שלה הוא ישראלי, אבל היא יכולה לפעול בכל העולם. אך אין ספק שנדרשת כאן מחשבה, וכאן גם משרד האוצר וגם משרד הכלכלה פועלים הבוקר כדי לסייע לעובדים".

עוד באותו נושא

14,000 עובדי טבע ברחבי העולם יפוטרו: "שיקרו לנו, רימו אותנו"

לכתבה המלאה
מפעל טבע טק, נאות חובב 14 בדצבר 2017. בני בן סימון
עובדי טבע במחאה על הפיטורים/בני בן סימון

נשיא לשכת רואי החשבון, יזהר קנה, התייחס גם הוא למשבר בטבע ואמר: "המקרה של טבע הוא פיגוע המוני בעובדים, בכספי הציבור, בבורסה ובכלכלה הישראלית - שנולד מכשל ניהולי ברור. זה צער עצום על העובדים, פגיעה אנושה להרבה משפחות - אבל יש גם גלי הדף. הפגיעה בהכנסה יכולה להגיע עד למכפיל של 3 או 4, חברות הליסינג יפטרו עובדים, חברות הקייטרינג וכל קבלני המשנה - וזה יכול להגיע עד 10,000 עובדים".

לדבריו, "אי אפשר להתעלם מכך שטבע זכתה לתמיכה מהמדינה. בדיונים עם שר האוצר סביב עודפי הגבייה, למדנו שיש או כסף או הפחתת הכנסות או הגדלת הוצאות - ואין ספק שטבע זכתה גם מזה וגם מזה בסכומים מאוד גבוהים. היום בדיעבד חייבים לשנות את המחשבה והחקיקה בגלל העובדים. לא יכול להיות שחברה תקבל מיליונים מהמדינה, כאשר הדבר החשוב הוא התעסוקה - ולחברה אין מחויבות לכך".

רו"ח עו"ד ג'ק בלנגה, יו"ר ועדת המסים בלשכת רואי החשבון, הוסיף כי "תגובת משרדי האוצר והכלכלה צריכה להיות חריפה יותר, ועליהם לשקול לבטל את ההטבות המפליגות שניתנות לחברות הבינלאומיות הפועלות בישראל. זו אמנם חוכמה שבדיעבד, אבל החוכמה היא להיעזר בה קדימה - בחקיקה צריך לשלב גם את הנושא של התעסוקה. המדינה לא אשמה במה שקרה, אך היא נדרשת לטפל בתוצאה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully