וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לא רק חקיקה: כך שומרות תביעות ייצוגיות על זכויות הצרכנים

יניב קליינבלט ועינת וינר

18.4.2018 / 8:00

האם ידעתם שחייבים לתת לכם מים בבניין ציבורי או שיש גודל מינימלי לאותיות בפרסומת? שורה של חוקים התחילו להיאכף בעקבות בקשות לפתיחה בהליכי תביעה ייצוגית

אישה סורקת את הברקוד של מוצרים בסופר. ShutterStock
סריקת ברקוד של מוצרים בסופר/ShutterStock

מאז חקיקת חוק תובענות ייצוגיות בשנת 2006, תפס ההליך הייצוגי מעמד ככלי לקידום אינטרסים ציבוריים-צרכניים ונהייה לבעל תפקיד חשוב בשדה החברתי. הליך ייצוגי יכול להסתיים בפסק דין המקבל את הבקשה או דוחה אותה ויכול להסתיים עוד קודם לכן בהסדר פשרה או הסדר הסתלקות אשר נחתם בין הצדדים ומקבל את אישור בית המשפט.

ריכזנו עבורכם מספר חוקים שהליכים ייצוגיים, ולעיתים עצם הבקשה להליכים מסוג זה גרמו לאכיפתם ולשינוי המצב בו הצרכנים לא קיבלו את המגיע להם.

ילדה שותה מברזייה. ShutterStock
בניין ציבורי חייב להתקין ברזייה/ShutterStock

הגיעו מים עד נפש: חוק בניינים ציבוריים

אם יצא לכם להיכנס לאחרונה לבנק, לקולנוע או אפילו לסופרמרקט, וחשקתם בכוס מים, סביר להניח ששלפתם בקבוק מים מתיקכם, או רכשתם אחד, ושתיתם לרוויה. סביר להניח שלא העלתם על דעתכם שקיים חוק שמחייב מקומות ציבוריים להתקין מתקן שתייה בכל בניין ציבורי במקום מרכזי הנראה לעין.

חוק בניינים ציבוריים (מתקני שתייה למים צוננים), חוקק אי שם בשנות ה-80. ההגדרה למהו "בניין ציבורי" קבועה בחוק התכנון והבניה ובתקנות שחוקקו לפיו, בהגדרה נכללים מקומות ציבוריים רבים, ביניהם: אולמי שמחות, בתי קולנוע, בניינים המשמשים כמגרשי ספורט, חנויות כל בו, מוסדות ציבוריים לילדים, בתי מלון, מסעדות ועוד.

מרבית בתי העסק בארץ והמוסדות הציבוריים כלל לא היו מודעים (וחלקם עדיין לא מודעים) לחובה זו שחלה עליהם, עד שהומצאו להם בקשות האישור להליכים ייצוגיים בטענה כי הפרו את הוראות החוק בכך שלא הציבו מתקן שתייה כנדרש. עם הגשת הבקשות לאישור ועוד בטרם קבע בית המשפט באופן פוזיטיבי, כי על העוסקים להציב מתקני שתייה, החלו, כצעד מניעתי, מרבית העוסקים שחלה עליהם ההוראה להציבם, וזאת בין אם הוגשה כנגדם בקשה לאישור ובין אם לאו.

אילוסטרציה. הרשות הלאומית, ShutterStock
חובת אספקת חנייה בחינם לנכים/ShutterStock, הרשות הלאומית

בלי הגבלה: חוק חניה חינם

אחד החוקים החשובים ביותר שנחקקו כאן בשנים האחרונות הוא חוק חנייה חינם לבעלי מוגבלויות. החוק קובע כי בנסיבות מסוימות חנות בקניון חייבת לספק חנייה חינם לבעלי מוגבלויות. גם בעל עסק שחנותו נמצאת על רחוב שבמורדו חניון, חייב לשלם חנייה חינם למבקר בעל מוגבלות. בקשות לאישור שהוגשו בנושא הביאו לאכיפה של חוק חניה חינם לנכים.

החוק חוקק בשנת 1993 וקבע פטור מתשלום בעד חניה במקום ציבורי כאשר הגישה הנגישה היחידה אל המקום הציבורי לאדם עם מוגבלות היא דרך חניה הכרוכה בתשלום. על אף חשיבותו הרבה של החוק, הרבה מהגופים הציבוריים והפרטיים לא קיימו את החוק ולא דאגו לחניה חינם לציבור הנכים כנדרש. עם הגשת בקשות לאישור התובענות כייצוגיות החלו בתי העסק שיש להם חניונים ליישם את הוראות החוק.

הגודל כן קובע: חוק האותיות הקטנות

גם את התקנות משנת 2012 העוסקות בגודל האותיות הקטנות בפרסומות, אף אחד לא ממש הכיר או יישם עד שהוגשו עשרות בקשות נגד מספר לא מבוטל של חברות במשק. בבקשות נטען כי הן אינן עומדות בהוראות והתקנות הקובעות, בין היתר, כי גודל האותיות הקטנות ביותר בפרסומות או בכל מידע הנמסר לצרכן לא יפחת מ-30% מגודל האותיות הגדולות ביותר בפרסומת, ובכל מקרה גודל האותיות לא יהיה קטן מ-2 מ"מ.

מטרת התקנות הייתה למנוע התנהלות פסולה של המפרסמים, לפיה באותיות הגדולות בפרסומת מופיע החלק המפתה בהצעה, ובאותיות הקטנות מופיעים סייגים המשנים את ההצעה שינוי משמעותי. עם הגשת הבקשות, החלו החברות למדוד את גודל האותיות בפרסומים מטעמן ולוודא כי הפרסום עומד גם בדרישות אלה.

חיי מדף: חוק קידום התחרות בענף המזון

חוק קידום התחרות בענף המזון והתקנות שהותקנו מכוחו, חוקק במטרה להגביר את התחרותיות בענף המזון ובתחום מוצרי הצריכה לשם הפחתת המחירים לצרכן. החוק קובע שורה של כללים נוקשים באשר לדרך התנהלותם של ספקים וקמעונאים בשווקים של מוצרי המזון והצריכה וההתקשרות ביניהם. החוק קובע הוראות בעניין נוכחות ונראות המוצרים על המדף וכן הוראות בעניין שקיפותם של המחירים ופרסום מוצרים מסוימים המוצעים למכירה באופן שיאפשר השוואה עדכנית ושוטפת של סלי מצרכים באינטרנט.

הראיון המרכזי עם יעקב אילון ה25 לינואר 2018 אחמד טיבי. ראובן קסטרו
אחמד טיבי/ראובן קסטרו

אמרת כנף: חוק שירותי תעופה

חוק שירותי התעופה (פיצוי וסיוע בשל ביטול טיסה או שינוי בתנאיה), שידוע בכינויו חוק טיבי, נחקק במטרה להסדיר את זכויות הנוסעים בעת ביטול טיסה, עיכוב בטיסה או דחיית טיסה. החוק קובע בצורה מפורשת מהם המצבים המזכים את הנוסע בפיצוי ולאיזה פיצוי הוא זכאי בכל אחד מהמצבים. חברות התעופה, סוכנות הנסיעות ומפעיל שדה התעופה מחויבים לפרסם את המידע בדבר הזכות לקבלת הטבות בכל אחד מהמקרים הנקובים בחוק.

זה לא עסק: תקנות הגנת הצרכן

תקנות הגנת הצרכן (ביטול עסקה) הן תקנות חשובות שמקנות לצרכן את הזכות לבטל עסקאות מסוימות באופן חד צדדי וללא סיבה ולקבל את כספו חזרה. התקנות קובעות את סוג המוצרים והשירותים שלגביהם יש חובה על העוסקים לבטל עסקה ולהחזיר לצרכן את כספו, את פרקי הזמן בהם ניתן לבטל את העסקה ואת אופן הביטול ומתן ההחזר הכספי. מתן זכות לצרכן לבטל עסקה ולקבל את כספו חזרה הינה אמצעי חשוב להגן על הצרכן ומעודדת סחר הוגן.

הכותבים הם עורך דין שותף במשרד ש.פרידמן ושות' ועורכת דין בכירה במחלקת ליטיגציה וצרכנות במשרד

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully