למה החלב בישראל כל כך יקר? בגלל הממשלה

למרות שהפרה הישראלית היא המניבה בעולם, מחיר ליטר חלב הוא עדיין מהגבוהים בעולם. למה? בגלל הריכוזיות, כמובן. מה על הממשלה לעשות כדי להוריד את המחיר? ניתוח

אביחי שניר
25/05/2018
יח"צ - חד פעמי

(בווידאו: פרטים על שוק החלב בישראל)

על ארץ ישראל נאמר בתורה שהיא ארץ זבת חלב ודבש. אבל האמת היא שכדי להנות מהחלב בישראל, צריך לשלם מחיר גבוה. תרשים 1 מראה את המחיר, בדולרים, של ליטר חלב אחד - ויש לזכור כי בישראל זה מוצר הנמצא בפיקוח. אפשר לראות שהמחיר בישראל הוא מהגבוהים בעולם המפותח. למעשה אפילו בקטאר, עומאן וערב הסעודית, מדינות שעליהן מעולם לא נאמר שהן זבות חלב, המחיר נמוך יותר.

מה שמעניין הוא שאם רוצים להבין למה מחיר החלב כל כך גבוה, צריך לחזור לשנים שלפני הקמת המדינה. בספרו "על אהבה וחושך" עמוס עוז מתאר דילמה מהימים ההם: צריך לקנות גבינה לבנה, והדילמה היא בין גבינה של "תנובה" לגבינה של יצרנים ערביים. הוויכוח קיים כי מצד אחד גבינה של תנובה זה לתמוך בתוצרת עברית, אבל מהצד השני, הגבינה של הערבים קצת יותר זולה, וגם קצת יותר טעימה.

מה שדי מדהים הוא שהשאלות ששאל את עצמו עמוס עוז לפני יותר מ-70 שנה, נשארו איתנו גם היום. כי מה שהתקבע כבר אז ונשאר אתנו עד היום הוא המבנה הריכוזי של שוק החלב הישראלי. למרות שכבר מההתחלה היה ברור לראשי המדינה שצריך לעודד תחרות, בענף החלב הם נתנו למועצת החלב לנהל את השוק. מועצת החלב קבעה כמה ייצרו, מי ייצר, וגם סיכמה עם תנובה (שבעצמה היתה בבעלות של הקיבוצים והמושבים) את המחיר שבו החלב יימכר.

עוד באותו נושא

החג הלבן: כמה מגלגל שוק החלב בישראל?

לכתבה המלאה
תרשים 1 : מחיר ליטר חלב(צילום: מערכת וואלה!)
לכן, לא מפתיע שרוב מי ששואלים למה מחיר החלב בישראל כל כך גבוה, ממהרים להאשים את מועצת החלב

סיבה עיקרית לכך שמשק החלב של אז היה כל כך ריכוזי היה העובדה שיצרני החלב העיקריים היו הקיבוצים והמושבים - בשר מבשרה של תנועת העבודה שהיתה בשלטון. מה שמדהים הוא שגם אחרי שהממשלה התחלפה בממשלת ימין, וגם אחרי שהקיבוצים והמושבים פשטו את הרגל, המבנה הריכוזי של משק החלב לא השתנה.

לכן, לא מפתיע שרוב מי ששואלים למה מחיר החלב בישראל כל כך גבוה, ממהרים להאשים את מועצת החלב. מי שטוען כך מאמין שאם רק יבטלו את מגבלות הייצור וייתנו ליצרנים לייצר כמה שהם רוצים, היצרנים היעילים ייצרו יותר, היצרנים היעילים פחות יעלמו, ומחירי החלב יצנחו.

אבל האמת היא שזה לא כל כך פשוט. כי מה שדי מדהים הוא, שהחקלאים הישראלים הם מהיעילים בעולם בכל מה שנוגע לייצור החלב. כפי שאפשר לראות בתרשים 2 שמראה את תנובת החלב לפרה במדינות שונות, הפרות הישראליות נותנות יותר חלב, ובאיכות גבוהה יותר, מבכל מקום אחר.

תרשים 2 : תנובת חלב לפרה חולבת(צילום: מערכת וואלה!)

הממשלה לא החליטה מה לעשות

בארץ, הממשלה מגנה על היצרנים בעזרת מכסים. כך שבאירופה התושבים משלמים מסים כדי לקבל חלב זול, ובארץ הם משלמים בקופה

אז נכון שלמרות זאת, העלות של ייצור ליטר חלב בישראל היא דומה, או מעט יקרה יותר מאשר באירופה. כי מה לעשות, ישראל היא ארץ חמה (אז צריך לקרר את הפרות), ומים ושטח הם מוצרים במחסור (אז אי אפשר להחזיק עדרים גדולים כמו באמריקה, וצריך להאכיל את הפרות במזון מיובא במקום לתת להם לאכול בשדות). כך שלמרות שהחקלאים הישראלים הם יעילים, זה לא מספיק בשביל לייצר חלב זול יותר בישראל מאשר בעולם.

אבל בכל זאת, אם העלות של ייצור החלב בישראל היא פחות או יותר כמו באירופה, למה מחירי החלב לצרכן בישראל גבוהים יותר? יש לכך 2 סיבות עיקריות. הראשונה, היא הממשלה. באירופה, המדינות תומכות בחקלאות בכלל וביצרני החלב בפרט באמצעות סובסידיות. זה מאפשר ליצרנים למכור את החלב מתחת למחיר העלות ועדיין להרוויח. בארץ, הממשלה מגנה על היצרנים בעזרת מכסים. כך שבאירופה התושבים משלמים מסים כדי לקבל חלב זול, ובארץ הם משלמים בקופה.

השנייה היא שוב, הממשלה. כיום הממשלה היתה שמחה לבטל את המכסים ולאפשר ייבוא חופשי של מוצרי חלב. זה יוריד את מחירי החלב בישראל במהירות, בעיקר מכיוון שלאירופאים יש כיום עודפים של חלב והם ישמחו למצוא שוק חדש לייצא אליו. אבל זה אומר שישראל תהיה תלויה בסובסידיות האירופאיות, כי אם יום אחד האירופאים יחליטו לבטל את הסובסידיות, המחירים בישראל יקפצו, ולא יהיה שום דבר לעשות נגד זה, כי בישראל כבר לא יהיו פרות.

אז בינתיים הממשלה לא ממש החליטה מה לעשות, והיא מנסה ללכת בדרך ביניים שבה היא מנסה מצד אחד לעודד את יצרני החלב להתייעל עוד, ומהצד השני לאפשר קצת ייבוא כדי להוריד קצת את המחירים. בינתיים, מי שנפגעים הכי הרבה זה יצרני החלב. כי כל עוד הם תלויים במועצת החלב, לממשלה קל לתמוך במחלבות הגדולות, תנובה, שטראוס וטרה, בהורדת המחירים שהן משלמות על החלב הגולמי.

כך שהחלבנים מוצאים את עצמם מול האיום שאו שהם ימשיכו להוריד מחירים או שיאפשרו לתנובה ושות' לייבא יותר. אבל לאורך זמן זה לא יוכל להחזיק, כי הלחץ לירידות מחירים לא יעצר. לכן צריך לחשוב מה צריך לעשות כדי שכשזה יקרה, ליצרנים הישראלים עדיין יהיה כדאי לייצר. ייתכן שלטובת היצרנים, כדאי שמועצת החלב תעלם, כדי שהשוק בישראל יהיה תחרותי כמה שיותר כשזה יקרה. אחרת ישראל תהיה ארץ זבת חלב - אבל כזה שכולו מגיע מחו"ל.

ד"ר אביחי שניר - המכללה האקדמית נתניה וכלכלן בכיר בקבוצת ההשקעות אינפיניטי

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully