"משק המים במצב חירום": הקמפיין שינסה לעודד אתכם לחסוך במים

רשות המים ושר האנרגיה השיקו קמפיין חדש בעלות 10 מיליון שקל, בניסיון למנוע משבר במשק המים. הפרזנטורית - רננה רז שכיכבה בקמפיין הקודם. המטרה: לחסוך בצריכת המים באמצעות קיצור זמן המקלחת ב-2 דקות וזמן השקיית הגינה ב-5 דקות. "אין לנו מים לבזבז"

הדר חורש
22/05/2018
יח"צ - חד פעמי

(בווידאו: תשדיר רשות המים - אין לנו מים לבזבז)

רשות המים השיקה היום (שלישי) קמפיין חדש לחיסכון במים, בניסיון למנוע משבר במשק המים. ססמת הקמפיין תהיה "אין לנו מים לבזבז" והפרזנטורית תהיה רננה רז, שכיכבה בקמפיין הקודם של הרשות - "ישראל מתייבשת". הקמפיין, שעלותו כ-10 מיליון שקל, כולל את כל אמצעי התקשורת, רדיו טלוויזיה אינטרנט ועיתונות מודפסת.

ראשי הרשות אמרו היום כי השנה האחרונה היתה שנת הבצורת החמישית ברציפות, שגרמה לגירעון שיא בכמות המים בכנרת. לדבריהם, אם תימשך הבצורת שנה נוספת, צפויים שיבושים באספקת המים לבתים.

הקמפיין קורא לציבור לחסוך בצריכת המים באמצעות קיצור זמן המקלחת ב-2 דקות וזמן השקיית הגינה ב-5 דקות. כמו כן, קוראת הרשות להגברת השימוש בידית הקטנה בשירותים, ולוודא שאין נזילות מברזי המים והאסלות. להערכת הרשות, ניתן יהיה לחסוך באמצעות מודעות ציבורית כ-50 מיליון מ"ק (מטרים מעוקבים) בשנה.

לאחרונה קיצצה רשות המים 40 מיליון מ"ק בהקצאת המים לחקלאות ובהקצאות המים לגינון העירוני. ישראל מספקת מדי שנה גם 150 מיליון מ"ק לרשות הפלשתינאית ולירדן. כמויות אלה מעוגנות בהסכמים בינלאומיים, ולמרות הבצורת לא ניתן להקטין אותן.

עוד באותו נושא

"הקו השחור" של הכנרת: חשש כי בקיץ הקרוב המים לא יגיעו למשאבות

לכתבה המלאה
קמפיין רשות המים אין לנו מים לבזבז רננה רז. רשות המים,
רננה רז מתוך הקמפיין(צילום: רשות המים)

ללא תקדים: "גירעון מצטבר של 1.2 מיליון קוב בכנרת"

ברשות המים הוחלט שלא לנקוט לפי שעה באמצעי חיסכון חריפים כמו אלה שננקטו בעבר, כמו ייקור המים והטלת היטלים גבוהים על צריכת יתר. צעדים אלה גרמו בעבר למחאה ציבורית חריפה, והחשש הוא שהמערכת הפוליטית לא תאשר מהלכים מסוג זה.

גם צעדי החיסכון המתונים יחסית של קיצוץ הקצאות המים לחקלאות, גרמו למחאה חריפה מצד החקלאים וחשש לפגיעה באספקה ולעלייה במחירי התוצרת החקלאית. עם זאת, ייתכן שקיצוצים נוספים באספקת המים יידרשו, אם גם בשנה הבאה תהיה שנת בצורת, כפי שהתחזית ארוכת הטווח מנבאת.

שר האנרגיה והמים, יובל שטייניץ, אמר עם השקת הקמפיין כי משק המים במצב חירום. "יש לחסוך במים על מנת להציל את החקלאות הישראלית ואת ערכי הטבע", הדגיש והוסיף כי בכוונתו להביא בקרוב לממשלה תוכנית להקמת 2 מתקני התפלה נוספים בהיקף של 300 מיליון קוב בשנה. בהמשך תאושר הקמת מתקנים נוספים, שיכפילו את כמות המים המותפלים ל-600 מיליון קוב בשנה.

יו"ר רשות המים, גיורא שחם, ציין כי "בכנרת יש גירעון מצטבר של 1.2 מיליון קוב - לא היה לכך תקדים בהיסטוריה של המדידה. רשות המים פועלת בשנה האחרוננה להקמת מערכת שתזרים מים ממתקני ההתפלה לכנרת, על מנת לשמר את האפשרות לשאוב מהכנרת מים לחקלאי הסביבה ולירדן".

גירעון מצטבר. הכנרת(צילום: מערכת וואלה! NEWS, חיים שפיר)
תוכנית רשות המים לטווח המיידי(צילום: רשות המים)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully