אלון גל מייעץ: העסק המשפחתי במינוס? קחו משכנתא

המאמן האישי מגיע לוואלה! עסקים: בכל סוף שבוע מייעץ גל בתחומי חיים שמעסיקים כל אחד מאיתנו. השבוע - בעל עסק רווחי שעדיין מתקשה לצאת מהחובות לבנק

אלון גל
חישוב תזרים מזומנים (צילום: ShutterStock)

מאזין שעלה לשידור בתוכניתו של המאמן האישי אלון גל ברדיו 103 FM סיפר על העסק המשפחתי שלו לכלי בית, שנקלע לחובות למרות שהוא ריווחי לרוב. "אנחנו מוכרים צלחות וכלי מטבח וגם קצת מוצרי כתיבה. העסק נמצא ברחוב ולא בקניון. בעבר הרחובות היו מלאים באנשים והמשכורת שלנו היתה בהתאם - אבל בשנים האחרונות הרחובות עברו תהפוכה שלמה והמשכורת ירדה בחצי", סיפר המאזין.

לדברי המאזין, "בגלל שיש המון סחורה אנחנו תמיד נמצאים במינוס של 150 אלף שקל. על המינוס הזה אנחנו משלמים ריבית גבוהה ואנחנו רוצים להתייעל".

"אתה מתאר את אחת הבעיות החמורות שיש לעסקים קטנים", פתח אלון. "גם כשבאופן שוטף העסקים רווחיים, כאשר מכניסים את גורם התזרים מגלים שתמיד רודפים אחרי הזנב של עצמנו. עלויות האשראי על המינוס מטורפות. למה אתם לא מכסים פשוט את החוב הזה עם הלוואה? הרי עקרונית, אם תיקחו 150 אלף שקלים ותיסגרו את המינוס, לא יהיה יותר מינוס".

עוד בוואלה!

ליום הולדת, צפייה במשחק או הרמת כוסית: המארז שכולם יעופו עליו

לכתבה המלאה

המאזין הופתע מההצעה של אלון, וסבר שלקיחת הלוואה לא תשנה את רמת ההוצאה שלו על ריביות האוברדראפט, שעומדת כיום, לדבריו על יותר מ?15 אלף שקל בשנה. "הרי גם אם אני נמצא בפלוס אני משלם את המסגרת הזאת, לא?", שאל.

"ממש לא", ענה גל. "אם להוריך יש בית, הם זכאי משכנתא. אני מציע שייקחו משכנתא של 200 אלף שקל ל?20 שנה. לא יעלה להם הרבה בחודש כדי להחזיר את החוב. כבר הם חסכו כסף, כי הרי עלויות המשכנתא יהיו נמוכות יותר מהעלויות של המינוס".

לדברי גל, הבחירה בלקיחת משכנתא או הלוואה במקום תשלום החזרים על המינוס היא בחירה מושכלת וכלכלית. "אם המסגרת של ההורים שלך היא קבועה - אז אין להם מסגרת. מסגרת זה 'כאילו הלוואה', אבל זה לא נכון כיוון שאם היא קבועה, איזו הלוואה הם בעצם קיבלו? הם לא משתמשים בכסף חדש שהוא לא שלהם, אלא בכסף ישן שהוא לא שלהם והם סתם משלמים כל חודש כסף, והרבה".

לבסוף הציע גל: "שייקחו עוד משכנתא לכל מטרה וישלמו 2.5% ריבית, במקום זו שהם משלמים כעת, כ?10%. יש כאן חיסכון של 7.5% על הכסף, זה המון כסף. שישימו מסגרת 50 אלף שקל ויגידו לבנק שזאת המסגרת שלהם. צרו אתם את המסגרת ולא הבנק. כך גם יירד מכם כל הלחץ".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully