פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   בג"ץ הורה לכחלון לנמק תוך 45 יום מדוע לא יעלה את מחירי החלב בפיקוח

   דרישה זו התקבלה לאחר שמשרד האוצר נכשל בניסיונותיו להגיע להסכם עם המחלבות ותנובה בראשן, על דחייה בהעלאת מחירי המוצרים המפוקחים בשיעור של 3.4%

   שר האוצר, משה כחלון, 17 בינואר 2018 (ראובן קסטרו)
   שר האוצר משה כחלון (צילום: ראובן קסטרו)

   בג"ץ הורה היום (חמישי) לשר האוצר, משה כחלון, לנמק בתוך 45 יום מדוע לא יעלה את המחירים של מוצרי החלב בפיקוח בשיעור של 3.4%. דרישה זו התקבלה לאחר שמשרד האוצר נכשל בניסיונותיו להגיע להסכם עם המחלבות ותנובה בראשן, על דחייה בהעלאת מחירי המוצרים המפוקחים.

   מחירי המוצרים המפוקחים נקבעים על ידי ועדת מחירים מיוחדת המחשבת אותם על פי שיעור העלייה או הירידה בעלויות הייצור. לפני כ-3 חודשים מצאה הוועדה כי יש להעלות את מחירי המוצרים שבפיקוח בעקבות עליות התשומות ובעיקר עליית מחירו של החלב הגולמי. במרבית המקרים חותמים שר החקלאות ושר האוצר באופן אוטומטי על הצו המורה להעלות את המחירים בהתאם לקביעות הוועדה. אולם הפעם נמנע שר האוצר מלאשר את העלאת המחירים, מבלי שנימק את החלטתו באופן רשמי.

   רוצים לקבל את חדשות העסקים ישירות לסמארטפון? עכשיו גם בטלגרם - הצטרפו כאן

   לקריאה נוספת:
   לצאת לחופשה ברגל ימין: הדרך המשתלמת להגיע לשדה התעופה
   פתחה יוגורט דנונה ונדהמה: חתיכות ניילון ושיער אדם
   השקרים הצרכניים שמנסים למכור לכם: מזרן אורתופדי וגבינה צהובה

   הדיון יתקיים לאחר החגים

   ההחלטה שלא להעלות את המחירים המפוקחים גרמה להפסדים של עשרות מיליוני שקלים למחלבות המייצרות את המוצרים, וחברת תנובה, הנפגעת העיקרית, עתרה לבג"ץ נגד ההחלטה. משרד האוצר ניסה לדחות את הדיון במטרה להציג לבג"ץ פתרון מוסכם שימנע את עליית המחירים המפוקחים ויחסוך את הצורך להתערבות בית המשפט. משלא נמצא הפתרון החליט בג"ץ שהדיון בעתירת תנובה יתקיים לאחר החגים, ובהתאם לכך הורה למדינה להגיש את עמדתה הרשמית.

   השופט מני מזוז אמר עם פרסום ההחלטה כי "או שמגיעים להסכמה או ששר האוצר מביא החלטה מנומקת שיכולה לעמוד במבחן משפטי. יש המלצה של ועדת המחירים. השרים אמנם לא חייבים לקבל אותה אבל החוק מטיל עליהם חובת הנמקה וכאן זה לא נעשה. שר אוצר לא יכול מצד אחד לא לאשר ומצד שני לשמור את הטעמים לעצמו"

   הפרקליטות אמרה בתגובה כי "זו הסיבה שהמדינה מסכימה לצו על-תנאי", והשופט מזוז אמר: "זה היה מגיע בכל מקרה".