וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"רוב המוצרים בארץ מתייקרים ב-10% כל 9-6 חודשים"

פורבס

1.7.2013 / 13:58

מחקר שערכו בנק ישראל והלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מעלה כי בשני שליש מהמקרים כאשר משתנים מחירי מוצרים מדובר בהתייקרות. במכולות קצב השינוי איטי יותר

משך הזמן הממוצע בין שינויי מחירים של מוצרים ושירותים בישראל הוא בין 6 ל-9 חודשים, כאשר ב-66% מהמקרים המחירים עולים בתום התקופה, בשיעור ממוצע של כ-10% - כך עולה ממחקר משותף שנערך על ידי בנק ישראל והלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

לאתר פורבס ישראל

המחקר בחן את התנהגות המחירים המרכיבים את מדד המחירים לצרכן באמצעות בסיס נתונים, שכלל יותר מ-3 מיליון תצפיות ומשמש לחישוב מדד המחירים לצרכן על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

על פי בנק ישראל, השימוש בנתונים אפשר לבחון באופן פרטני את משך הזמן בין עדכוני מחירים, גודל השינוי במחירים של מוצרים ושירותים שונים, ואת הגורמים המשפיעים עליהם. נמצא שיש שוני גדול בהתנהגות המחירים של מוצרים ושירותים שונים. בעוד משך הזמן הממוצע בין שינויי מחירים של שירותים, בתוכם בריאות וחינוך, הוא כ-16 חודשים, מחירי מוצרים אחרים משתנים כל כ-8 חודשים, ובפרט, מחיריהם של מוצרי האנרגיה המשתנים כל כ-3 חודשים.

הגודל הממוצע של שינויי המחירים על פי המחקר הוא כ-3.5%, אולם הוא משקף שינוי ממוצע של כ-10% בעליות מחירים, המהוות כ-66% משינויי המחירים, וירידה ממוצעת של כ-10% כאשר המחירים יורדים.עוד נמצא כי בכל חודש משתנה בממוצע כחמישית ממחירי המוצרים. שיעור זה קטן במקצת כאשר האינפלציה נמוכה יותר.

החוקרים מצאו גם רשתות השיווק משנות את המחירים בכל 5 חודשים בממוצע, לעומת חנויות המכולת, בהן המחירים משתנים רק אחת ל-10 חודשים.

המחקר גילה גם כי לסביבת האינפלציה השפעה על התנהגות המחירים. באינפלציה נמוכה יותר משך הזמן בין שינויי מחיר מתארך וגודל העדכון של המחיר קטן. לציפיות לאינפלציה נמצאה השפעה חזקה יותר מאשר לאינפלציה בפועל; שונות גדולה יותר באינפלציה על פני זמן מקצרת את משך הזמן בין עדכוני מחירים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully