סקר: כמה תעלה לכם החזרה של הילדים לבית הספר?

סקר שערך ארגון "חסדי נעמי" מגלה כי הורים מוציאים כמעט 1,000 שקל על כל ילד לקראת שנת הלימודים. וכמה עולה לנו חוק חינוך חינם במהלך השנה?

  • חזרה ללימודים
(צילום: ShutterStock)

950 שקל – זה הסכום שצפויה להוציא משפחה על כל ילד לקראת שנת הלימודים. נתונים אלה עולים מסקר שערכה עמותת חסדי נעמי בקרב מדגם מייצג של 400 הורים שילדיהם עולים לכיתות א'-י"ב, באמצעות מכון המחקר רפי סמית. בממוצע, רוב המשפחות בישראל שילדיהם רשומים לבית הספר יוציאו כ-1,900 שקל לקראת שנת הלימודים.

עוד בוואלה!

נעליים, גאדג'טים או דברים לבית: מה הישראלים יקנו בבלאק פריידי הזה?

לכתבה המלאה

בחסדי נעמי מציינים כי עלויות אלה מצטרפות לעלות השנתית למשפחה של שני הילדים בגין שירותים שאמורים לבוא נוסף על שירותי חינוך מקבילים, שמספקת המדינה - שיעורים פרטיים, תרבות וטיולים - בעלות של 9,100 שקל בממוצע למשפחה עם שני ילדים. כלומר, מדובר בהוצאה שההורים יוציאו לנוכח תחושתם כי המדינה לא ממלאת את תפקידה.

56% מההורים ישלמו 401-1,000 שקל לילד, 20% ישלמו 1,000-2,000 שקל, 16% ישלמו עד 400 שקל, ו-8% מההורים בישראל ישלמו יותר מ-2,000 שקל לילד לקראת שנת הלימודים.

(צילום: צילום מסך, חסדי נעמי)

בסקר נמצא כי ככל שההורים מבוגרים יותר כך יגדלו סכומי הכסף שיוציאו: הורה מעל גיל 46 יוציא 1,120 שקל לילד, לעומת הורה מתחת לגיל 35 יוציא 865 שקל. כמו כן חילוניים יוציאו בממוצע סכום גבוה יותר מדתיים: 985 לעומת 785 שקל, ואילו אלה שהגדירו את עצמם מסורתיים בסקר יוציאו 1,050 שקל.

הבשורות הטובות הן שהורי ישראל יוציאו השנה 27% פחות על כל ילד, בהשוואה לשנה שעברה, בה אומדן ההוצאות היה כ-1,300 שקל לילד. בחלוקה גאוגרפית נמצא בסקר כי תושבי השרון יוציאו 927 שקל, תושבי הדרום – 1,017 שקל, תושבי תל אביב והמרכז יוציאו 971 שקל לילד, ואילו תושבי חיפה והצפון וירושלים עם 935 שקל לילד.

(צילום: צילום מסך, חסדי נעמי)

ומה באשר להוצאה הצפויה במהלך שנת הלימודים? בסקר נמצא כי משפחה עם שני ילדים תוציא בממוצע 9,000 על שירותים שנמצאים בתוך תכנית הלימודים. 52% מהציבור ציינו שיצטרכו לשלם על שיעורים פרטיים עבור ילדיהם בשנת הלימודים הקרובה ושמערך השיעורים בבית הספר אינו מספיק. גם פה נראה שהמגמה היא לרעת ההורים הצעירים, שכן פחות הורים צעירים לעומת הורים מבוגרים, ישקיעו בשיעורים פרטים עבור ילדיהם.

כשנשאלו ההורים אודות העדפותיהם לסבסוד מטעם המדינה במידה וזו היתה מחוקקת חוק של מתן סבסוד מסייע לשירותי חינוך ציינו כ-36% מההורים שיהיו מעוניינים בסבסוד לטיולים ותרבות, 35% מהציבור היה מעוניין בסבסוד לשיעורים פרטיים, 29% מהציבור היה מעוניין בסבסוד לציוד לבית הספר.

(צילום: צילום מסך, חסדי נעמי)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully