סקר: 80% מהציבור תורם לעמותות

רוב הציבור בישראל נכון לפתוח את כיסו ולתרום לנזקקים, כך עולה מסקר שנערך בפלטפורמת התרומות Jgive. הסיבות המונעות תרומה: חוסר יכולת כלכלית וחוסר שקיפות של התנהלות העמותות

  • תרומות
וואלה! כסף
מתנדבים בפתחון לב (צילום: דרור עינב)

כל ישראל ערבים זה לזה? ממצאי סקר שערך מכון סמית באמצעות פלטפורמת התרומות Jgive.מעלים שככל הנראה יש אמת לא מועטה באמירה זו. מנתוני הסקר עולה כי 80% מכלל המרואיינים ציינו כי תרמו לעמותות במהלך השנה האחרונה. 31% מהנשאלים ציינו כי תרמו במענה לאדם שפנה אליהם ברחוב או הגיע לביתם, 28% תרמו במענה לפנייה טלפונית, 26% תרמו בסופר או בחנות אחרת, 17% תרמו באינטרנט, 11% באמצעות הדואר, 8% במקום העבודה ו-12% תרמו בדרכים אחרות.

טוב לדעת (מקודם)

התקף לב: איך מונעים ומה עושים במקרה והוא מופיע

לכתבה המלאה

מהסקר שבוצע בקרב 500 נשאלים המהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת בישראל (טעות דגימה – 4.5%) עולה כי שיעור התורמים עולה בהתאמה לגיל התורם. עד גיל 29 ציינו 77% מהנשאלים כי תרמו לעומת 82% בגילאי 50+. בנוסף שיעור התרומה במגזר הדתי-חרדי עומד על 95% - גבוה בהרבה מהשיעור במגזר החילוני (70%). 62% מהתורמים ציינו כי תרמו סכום של עד 250 שקלים בעוד 38% נקבו בסכום גבוה יותר. 1% מהתורמים תרמו מעל 10,000 שקלים.

ומה הסיבות שציינו אלה שלא תרמו לסירובם? 44% מהנשאלים טענו כי העמותות מבזבזות כספים ואינן שקופות דיין ו-37% מהנשאלים השיבו שאין להם יכולת כלכלית לתרום. 18% טענו שהממשלה היא זו שצריכה לממן את העמותות ו-14% תלו את הסירוב בעובדה שכבר תרמו למדינה בשירות בצבא או בשירות לאומי.

(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

63% מהנשאלים ציינו כי שקיפות גבוהה יותר של העמותות היתה גורמת להם לתרום או להעלות את סכום התרומה. 35% מהנשאלים אמרו כי החזר כספי מהמדינה היה גורם להם לפתוח את הארנק ו-33% ציינו כי אם היו יודעים על תורם גדול יותר לאותה עמותה או שהמדינה תורמת אף היא לעמותה – היו נכונים לתרום יותר. ריכוז מספר עמותות ופרויקטים תחת פלטפורמה אחת בה ניתן לתרום באופן פשוט, קל ומהיר לכמה עמותות שונות היה מעלה את נכונותם של 23% מהנשאלים לתרום.

בהתייחס לממצאים אמר מנכ"ל Jgive, אורי בן שלמה: "אין ספק כי הישראלים נדיבים ונותנים, אך ישנם כמה חסמים שמקשים עליהם לתת כגון סרבול מערכות, חוסר שקיפות וחוסר מידע קריטי שיכול להגדיל תרומה ולחולל שינוי חברתי אמיתי".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully