צרכנות

דוח האינטרנט של בזק: הישראלים חרדים לפרטיות ברשת

ל20% מאיתנו פרצו לחשבון ברשת וכ-50% מאתנו נמנעים מלהעלות תמונות ברשת, כך עולה מהדוח שפרסמה בזק. עוד בדוח: 40% מהזוגות נפגשו ברשת יותר ממחצית מהגברים נגד חוק הפורנו

07/12/2016
ShutterStock

הישראלים הפכו זהירים יותר ברשת – כ- 50% מאתנו נמנעים מלהעלות תמונות ברשת, כך עולה מהדוח השלישי למצב האינטרנט בישראל לסיכום שנת 2016 של בזק שפורסם היום (רביעי). הזהירות המוגברת נובעת ככל הנראה מהנתון המטריד הבא: ל-1 מ-5 מאיתנו פרצו למייל, לפייסבוק או לחשבונות דיגיטליים אחרים. עם זאת, למרות העלייה בחשיפה לשיימינג ובמספרם העולה של הפריצות לחשבונות הדיגיטלים, עולה מהדוח כי יותר ממחצית מהנוער עדיין שומר תמונות מביכות בסמארטפון, לעומת 7% בלבד מבני החמישים וחמש ומעלה. לגבי הגדרות הפרטיות בפרופיל הפייסבוק שלנו, עולה מהדוח כי הצעירים נזהרים בפייסבוק ואילו המבוגרים הרבה פחות: 8% מבני הנוער לעומת 52% מבני ה-55 ומעלה לא שינו את הגדרות הפרטיות שלהם.

בנוסף לנושא הפרטיות והסכנות ברשת, הדוח סוקר את הרגלי השימוש וההתנהגות של הישראלים בעידן הדיגיטלי ומבוסס על מחקר מעמיק שערכה החברה על האינטרנט בישראל, המגמות השולטות בו ושימושיו השונים, וכן על נתונים מפעילות החברה ומערכותיה.

מהדוח עולה כי בשנת 2016 מספר המשתמשים באינטרנט בישראל עומד על כ-6.4 מיליון. קצב הגלישה ממשיך לעלות בהתאם לשימושים המוגברים ברשת, כאשר רוחב הפס הממוצע באינטרנט הנייח, עומד כיום על 65 מגה, עליה של כ- 30% בהשוואה לשנה שעברה. הגולש הממוצע מוריד כיום קבצים בנפח של כ-4 גיגה ביום, עליה של 38% תוך שנה. 10% מהבתים שלנו הם בתים חכמים ותחום הענן ממשיך לצבור תאוצה, כאשר כ-60% מגבים תמונות וסרטונים על גבי הענן.

עוד בוואלה!

הפתרון לכאב הברכיים קרוב מתמיד - בזכות טכנולוגיה בנעל

מוגש מטעם אפוסתרפיה

רשתות חברתיות

כ-90% מאתנו פעילים בוואטסאפ. מדובר בנתון חדירה מדהים בכל קנה מידה. הסנאפצ'ט נשאר זירת הנוער וממשיך לצמוח, כאשר כ-50% מבני הנוער פעילים בו, זאת לעומת 10% בלבד מהמבוגרים. כמו כן, רבע מבני הנוער מעלים באופן קבוע סרטונים ליוטיוב וגם חולמים להיות כוכבים ברשת, כאשר musically היא הרשת החברתית החדשה הבולטת עם חדירה של 14%.

אחד הצדדים הפחות יפים של המדיה החברתית הוא תחום השיימינג. בשנת 2016 נרשמה עלייה ברמת החשיפה לשיימינג ברשת, כאשר כ-70% מהגולשים נחשפו לשיימינג. מדובר בעלייה של עשרה אחוזים לעומת השנה הקודמת.

לאחרונה אושר בקריאה טרומית "חוק הפורנו", במסגרתו יחויבו ספקיות האינטרנט לחסום לגולשים אתרי פורנו. מהדוח עולה כי, 59% מהגברים נגד החוק, כלומר מעוניינים להמשיך להנות מגישה חופשית לאתרי פורנו, זאת לעומת, 32% בלבד מהנשים.

הישראלים מאסו מקבוצות וואטס אפ

אנחנו אמנם שומעים כל הזמן על עוד ועוד אפליקציות חדשות שיצאו לשוק, אבל תופתעו לגלות שהשנה דווקא הורדנו הרבה פחות אפליקציות מאשר בשנתיים הקודמות. שימו לב: ב-2016 הורדנו רק 11 אפליקציות חדשות בממוצע לעומת 32 אפליקציות חדשות שהורדנו בשנת 2014, נפילה של כ-66%.

בולטת במגמה היא רשת הוואטסאפ – למעלה מרבע מהמשתמשים הביעו רצון לנטוש את הקבוצה של גן הילדים של הילד או מקום העבודה. מהדוח עולה כי בשנת 2016 כמעט חצי מהנוער עד גיל 18 העדיף לשלוח הודעות קוליות במקום הודעות טקסט. מה בני הנוער בכל זאת אוהבים להקליד? מסתבר שאימוג'ים, כאשר למעלה ממחצית מבני הנוער מוסיפים אימוג'י כמעט בכל הודעה שהם שולחים. כשהם כבר מתקשרים עם החברים שלהם, 62% מהנוער בישראל מעדיף שיחות וידאו.

ואם כבר מדברים על וידאו, אי אפשר שלא להתייחס למציאות המדומה. בעוד כמה שנים, יתכן ובני הנוער לא יצאו כלל מהבית כי כבר כיום שליש מהם נוהגים לשחק במציאות מדומה, כולל המשקפיים המצחיקים.

הקניות ברשת בשיא(צילום: ShutterStock)

תיירות וקניות ברשת

וממציאות מדומה לחופשה אמיתית: מסתבר שגם כשאנחנו יוצאים לחופשה, למלא מצברים ולהתנתק אנחנו לא מסוגלים להתנתק באמת. רובנו מעדיפים לרכוש חבילות גלישה על פני חבילת שיחות. נתון נוסף מראה שכשאנחנו כבר גולשים בחו"ל אנחנו בכל מקרה מעדיפים שזה יהיה בחינם, כאשר 78% מחפשים נקודות וויפיי חינמיות לפני שגולשים בחו"ל.

אז אולי לא לכולנו מתאפשר לקפוץ לסיבוב קניות בחו"ל מדי חודש, אבל כן הפסקנו לחשוש מרכישות אונליין: אין ספק שזו הייתה השנה של אתרי הקניות הסיניים (chaina buy, alibaba). כ-80% מאתנו ביצעו קניות ברשת בשנת 2016, כאשר 42% קנו לפחות מוצר אחד באתרי קניות בחו"ל, לעומת 32% בשנה שעברה. אבל חשוב לציין שהרוב עדיין מעדיפים לרכוש באתרים ישראלים (65%).

תם עידן הצפייה בלייב

תוצאות הדוח לגבי הרגלי הצפייה שלנו במדורת השבט, הלא היא הטלוויזיה, מוכיחים שרק 10% מדור העתיד, כלומר מבני ה-34 ומטה מקפידים לצפות בטלוויזיה בזמן אמת בעוד שלמעלה מ- 40% צורכים את התוכן הטלוויזיוני בזמנם החופשי לפי בחירתם. נתון נוסף המוכיח עד כמה התרחקנו מהסלון מראה כי 75% מהנוער, צורך תוכן וידאו באמצעות הסמארטפון. ורק 29% מהם עדיין צופים במסך הגדול. עם זאת, חדשות ותוכניות ריאליטי אנחנו עדיין צופים בלייב. נתון זה מתייחס לכלל האוכלוסייה.

נתון מעניין נוסף העולה מהדוח מורה על כך שהצפייה הישירה הפכה לנורמה כאשר 30% מהגולשים משתמשים בתוכנות סטרימינג פירטיות, ול-8% אפילו אין טלוויזיה רב ערוצית. כשליש מהגולשים צורכים את הסדרות והסרטים האהובים עליהם מהמחשב או מהנייד ואין להם שום עניין בלוח השידורים. שאלה נוספת שנשאלה בנושא ביקשה לברר האם בזמן הצפייה בטלוויזיה, אנחנו מקדישים את כל תשומת לבנו למה שקורה על המרקע? מסתבר שמחצית מהצופים גולשים תוך כדי בטלפון הנייד, שליש מדברים בטלפון וזה נכון במיוחד לגבי הצעירים עד גיל 18.

הזוגות נפגשים ברשת(צילום: ShutterStock)

40% מהגולשים הכירו את בן זוגם ברשת

מסתבר שהאהבה פורחת באינטרנט, כאשר 38% מהגולשים הכירו את בן או בת זוגם הנוכחיים ברשת, זאת לעומת 32% בשנת 2014, עלייה של כ-19% בשנתיים בלבד אם כבר מצאנו אהבה, איך מתחזקים אותה בעידן הדיגיטלי? 77% מאתנו חושבים שבגלל הסמארטפונים והאינטרנט אנחנו לא מדברים מספיק עם האנשים שהכי קרובים אלינו.

כ-60% מההורים לילדים עד גיל 13 עוקבים אחרי פעילות הילדים שלהם בוואטסאפ - כלומר מחטטים להם בהודעות. חוץ מוואטסאפ, איפה עוד אנחנו חושבים שהילדים הקטנים שלנו גולשים: 51% מהגולשים ציינו שהילדים שלהם רואים וידאו ביוטיוב, 43% משוחחים עם חברים, 20% נעזרים ברשת לצרכי לימודים ו- 11% גולשים בפייסבוק. בכל מקרה ישנה השנה עלייה משמעותית באחוז הילדים המשתמשים באינטרנט.

הילדים בעיקר רואים סרטים וסדרות ברשת, אבל ההורים שלהם דווקא מפחדים מפייסבוק ואינסטגרם: 49% מההורים לילדים בגילאי 6-13 אוסרים על הילדים להוריד אפליקציות. הרוב אוסרים על אינסטגרם ופייסבוק ושליש גם על וואטסאפ.

בזק נמצאת בשליטת שאול אלוביץ' שהוא בעל השליטה בוואלה! NEWS

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully