וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"מפעל שוחד": עונשי מאסר בפועל לבכירים בחברת החשמל בפרשת סימנס

13.6.2017 / 12:42

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר עונשי מאסר של בין 24 ל-45 חודשים בפועל על חמישה בכירים בחברה שהורשעו בקבלת שוחד מחברת סימנס. "מדובר בתרבות של שחיתות עמוקה אשר פשתה בחברת החשמל בדרגים הבכירים ביותר", נכתב בגזר הדין

צילום: יותם רונן, עריכה: שניר דבוש

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר היום (שלישי) את דינם של חמישה בכירים לשעבר בחברת החשמל, במסגרת פרשת סימנס. זאת, לאחר שהודו והורשעו בכתב אישום מתוקן במסגרת הסדר טיעון בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים והלבנת הון שבוצעו בשנים 2002-2001.

על דוד קון נגזרו 45 חודשי מאסר לריצוי בפועל, עונש נוסף של מאסר על תנאי, חילוט בסך מיליון שקלים וקנס נוסף בהיקף של 450 אלף שקלים. קון שימש כמשנה למנכ"ל חברת החשמל, והורשע בלקיחת 500 אלף דולר מסימנס כתשלומי שוחד הקשורים לתפקידו ודרישת תשלום נוסף. כספי השוחד הופקדו עבורו במזומן בכספת באנגליה.

על יונה שוויצר נגזרו 29 חודשי מאסר לריצוי בפועל, עונש נוסף של מאסר על תנאי, חילוט בסך 200 אלף שקלים וקנס נוסף בהיקף של 80 אלף שקלים. שוויצר שימש כמנהל האגף לתכנון הנדסי, הורשע בלקיחת 200 אלף דולר מסימנס כתשלומי שוחד הקשורים בתפקידו, שהועברו לחשבון בשוויץ בשליטת חברו.

עוד בוואלה! עסקים:
"נחזור 15 שנה לאחור": האם הבשמים בישראל יתייקרו בקרוב?
זקוקים למונית בנתב"ג? כך תוכלו לזכות בהנחת הנסיעה המיוחלת
מדינה מוכת אשראי: מי אחראי על הגנת הציבור מעצמו?

כתב אישום לחשודים בשוחד והלבנת הון בחברת סימנס, בימ"ש מחוזי תל אביב. מאי 2016. מגד גוזני
כמה מהנאשמים בפרשה בבית המשפט, בשנה שעברה/מגד גוזני

על יעקב (יאשה) חאין נגזר עונש של 24 חודשי מאסר, וזאת לאור נסיבות אישיות חריגות. בנוסף גזר בית המשפט על חאין עונש של מאסר על תנאי וחילוט בהיקף 1.6 מיליון שקלים. חאין, ששימש בתקופה הרלוונטית כסגן מנהל אגף הייצור וכיהן כמשנה למנכ"ל חברת החשמל עד לשלהי 2014, הורשע בלקיחת 290 אלף דולר מסימנס כתשלומי שוחד הקשורים בתפקידו, שהועברו לחשבונו בשוויץ.

על חיים ברנר נגזר עונש של 33 חודשי מאסר בפועל, מאסר על תנאי וחילוט בגובה 1.7 מיליון שקלים. ברנר, ששימש כסגן מנהל באגף לתכנון הנדסי, הורשע בלקיחת 430 אלף דולר מסימנס כתשלומי שוחד הקשורים בתפקידו, שהועברו לחשבונו בשוויץ, ודרישת תשלומים נוספים.

על צבי אייל נגזר עונש של 28 חודש מאסר בפועל, מאסר על תנאי וחילוט בגובה כמיליון שקלים. אייל, ששימש כמנהל מחלקה באגף לתכנון הנדסי, הורשע בלקיחת 260 אלף דולר מסימנס כתשלומי שוחד הקשורים בתפקידו שהועברו לחשבונו בשוויץ.

sheen-shitof

פתרון עוצמתי לכאב

טכנולוגיה מהפכנית לטיפול בכאבים אושרה ע"י ה-FDA לשימוש ביתי

בשיתוף Solio

"השלכות ציבוריות וחברתיות משמעותיות"

במסגרת הפרשה ולצד הגשת כתב האישום נגד הנאשמים, התקשרה המדינה עם חברת סימנס העולמית בהסדר מותנה, שבמסגרתו הודתה החברה במתן שוחד לבכירי חברת החשמל ושילמה קנס של 160 מיליון שקלים לקופת המדינה. כמו כן, מונה מפקח חיצוני על עסקיה בישראל שתפקידו לבקר את הטמעת תרבות הציות בכל הנוגע לעבירות שוחד בתאגיד. התיק נגד חברת סימנס ישראל עודנו מתנהל.

"הפרשה שלפנינו חמורה כמעט בכל קנה מידה, ומלמדת על תרבות של שחיתות עמוקה אשר פשתה בחברת החשמל בדרגים הבכירים ביותר", נכתב בגזר הדין. "החלטות הנוגעות למכרזים בהיקפים של מאות מיליוני דולרים, אשר להן השלכות ציבוריות וחברתיות משמעותיות, התקבלו בצלם של תשלומי שוחד בסכומים גבוהים אשר שילמה חברת סימנס באופן שיטתי לגורמים בכירים בחברת החשמל, אותה סימנה כבעלי השפעה".

עוד נכתב, כי "הציבור מצפה כי שלוחיו ועובדיו יתנהלו ביושר, בהגינות ומבלי שיעשו דבר וחצי דבר לטובת האינטרסים הפרטיים שלהם. העובדה שהנאשמים תרמו, כל אחד בנפרד, להשחתת השירות הציבורי בכלל והשדרה הניהולית של חברת החשמל בפרט, על מנת לשרת אינטרסים פרטיים של חברה מסחרית – היא חמורה ביותר".

חברת סימנס, גרמניה. AP
סימנס הודתה במתן שוחד לבכירי חברת החשמל/AP

עוד ציין בית המשפט בקשר להיקף הפרשה כי "בהיבט זה פרש כתב האישום מעין 'מפעל שוחד' שהפעילה סימנס במדינת ישראל, באמצעותו שילמה סכומי כסף משמעותיים לגורמים רבים ובהם הנאשמים כמפורט בכתב האישום. להדגיש כי התנהלות סימנס לא מוצתה בכתב האישום שבפניי, אלא ניכרת גם בכתב האישום שהוגש נגד דן כהן".

מפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה) נמסר כי "בית המשפט גזר היום את דינם של שורת מנהלים בכירים אשר היו מעורבים בפרשיית שוחד חמורה ונרחבת בחברת החשמל, במסגרתה קיבלו לידיהם סכומי כסף גבוהים בעבור השפעה על מכרזים בהיקף של כ- 2.5 מיליארד שקלים. הנאשמים נקטו בפעולות שונות בכדי להסוות את מעשיהם, בין היתר תוך שימוש בכספות וחשבונות קש בבנקים זרים. לאחר חקירה מאומצת ומורכבת שהובילה להגשת כתבי אישום הודו הנאשמים בעבירות במסגרת הסדר טיעון. גזר הדין שניתן היום מעיד כי העונש בצד עבירות שוחד ושחיתות המבוצעות בידי עובדי ציבור הינו מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח, גם בחלוף שנים מביצוע העבירות".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully