וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

משרד האוצר: הושג הסכם על מתווה הרפורמה בחברת חשמל

27.12.2017 / 8:27

משרדי האוצר והאנרגיה הגיעו להסכמות עקרוניות עם חברת החשמל וההסתדרות בנוגע להשלכות הרפורמה במשק החשמל על עובדי חברת החשמל. כעת יגבשו הצדדים הסכם קיבוצי תוך 45 יום. העלות הצפויה של ההסכם - כ-4.5 מיליארד שקל

צילום:ניב אהרונסון עריכת וידאו:ניר חן

(בווידאו: הכלכלן אלון גלזר מדווח מהבורסה על הרפורמה בחברת החשמל במהדורה המרכזית של וואלה! NEWS)

אחרי עשרות שנים של משא ומתן ודיונים - הצוות הממשלתי לרפורמה במשק החשמל ובחברת החשמל, בראשות מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, ומנכ"ל משרד האנרגיה, אודי אדירי, הגיע הלילה (רביעי) להסכם עקרוני לגבי מתווה הרפורמה. מדובר בהסכמות עקרוניות עם חברת החשמל, יו"ר ההסתדרות ויו"ר ועד עובדי חברת החשמל, אשר יסדירו את השלכות הרפורמה במשק החשמל על עובדי חברת החשמל. הצדדים יקיימו מו"מ מרתוני לשם ניסוח הסכם קיבוצי מפורט בנושא תוך 45 יום.

ההסכם מקטין את מעורבותו של הוועד החזק בחברת החשמל בניהול השוטף של החברה, ומאפשר להעביר את מרבית ייצור החשמל לתחנות כוח פרטיות - שיתחרו על מכירת החשמל לצרכנים. כמו כן, הוסכם על צעדי התייעלות שיאיצו את פרישתם של קרוב ל-3,000 עובדים מהחברה, בתמורה לפיצויים ולתנאי פרישה נדיבים.

סעיפים נוספים מוציאים את ניהול רשת החשמל מידי החברה הממשלתית, מהלך שיאפשר תחרות הוגנת יותר בין יצרני החשמל הפרטיים והרחבה מהירה של שימוש באנרגיות מתחדשות להפקת חשמל. יודגש שמחיר החשמל אינו צפוי לרדת כתוצאה מההסכם בשנה הקרובה - ב-2019 עשוי התעריף אף לעלות כדי לממן את עלויות הרפורמה.

העלות הצפויה של ההסכם מוערכת ב-4.5 מיליארד שקל. מרבית הסכום - 2.5 מיליארד שקל - מיועד להעלאת תשלומי הפנסיה של העובדים, והיתר לתשלום פיצויי פרישה מוגדלים. העלויות יתפרסו על פני 7 שנים וימומנו על ידי החברה - כלומר באמצעות העלאת תעריפי החשמל. בחברת החשמל מעריכים שהעלויות יחזירו את עצמן באמצעות תוכנית ההתייעלות.

חברת חשמל. David Silverman, GettyImages
חברת החשמל/GettyImages, David Silverman

יצרני החשמל הפרטיים: "מדובר בפייק רפורמה"

יצרני החשמל הפרטיים מסרו בתגובה כי "מדובר בפייק רפורמה שלא תוזיל את מחיר החשמל ותותיר את חברת החשמל כמונופול"

שר האוצר, משה כחלון, בירך על ההסכמות ואמר כי "לאחר עשרות שנים, תם עידן המונופול. התחרות מגיעה היום גם למשק החשמל. הרפורמה ההיסטורית עליה סיכמנו היום לאחר 20 שנים של ניסיונות תגביר את התחרות במשק החשמל, תביא להתייעלות דרמטית של החברה ובעתיד גם להפחתת מחירי החשמל עבור האזרחים. מדובר ברפורמה מורכבת שהיא פרי שיתוף של כל גורמי הממשלה. לאזרחי ישראל מגיע משק חשמל תחרותי, חדשני ובמחירים הוגנים וזה מה שהם מקבלים היום".

שר האנרגיה, יובל שטייניץ, ציין כי "השגנו רפורמה היסטורית במשק החשמל לאחר כ-20 שנה של ניסיונות כושלים. כפי שאמרתי בתחילת השנה, שנת 2017 הפכה לשנת ההכרעה בסוגייה זו. הרפורמה שאנחנו משיקים, שתאפשר לנו לפתח משק חשמל מודרני ויעיל, תבזר את מערכת ייצור החשמל, תשפר את הביטחון האנרגטי, תעודד תחרות ויעילות במשק החשמל ותביא להורדת מחירי החשמל בעתיד.

"הרפורמה תביא להתייעלות בחברת חשמל ולהבראת מצבה הפיננסי, וכן תביא לכניסת הסקטור העסקי לייצור החשמל ולתחרות באספקת החשמל, באופן שיוביל גם לשיפור במערכת החשמל. אני מודה לאנשי משרד האנרגיה, משרד האוצר, חברת החשמל, רשות החשמל, ההסתדרות וועד העובדים והרשות להגבלים עסקיים על הנחישות והגמישות שגילו, כדי להגיע לרפורמה המיוחלת".

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, הוסיף כי "לאחר שנתיים של עבודת מטה ממשלתית רחבה ומעמיקה, וחודשים של דיונים אינטנסיביים, אני שמח להיווכח כי הצלחנו להגיע להסכמות עקרוניות. יחד עם זאת, עלינו לזכור כי עוד רבה הדרך וכי עוד עבודה רבה לפנינו לפני הגעה אל הסכם מפורט בעניין. יישום ההסכמות והוצאתה לפועל של הרפורמה יבטיחו את הגברת התחרות בייצור, הרחבת ההשקעות ברשת החלוקה וההולכה בהתאם לצרכי המשק, חיזוק האיתנות הפיננסית של החברה והתייעלותה לטובת כלל צרכני החשמל בישראל. אני מבקש להודות לכלל חברי הצוות הממשלתי, הנהלת חברת החשמל ונציגי העובדים וההסתדרות שלקחו חלק בדיונים על העבודה המאומצת שהשקיעו ושעוד ישקיעו בעתיד בקידומה של רפורמה חשובה זו".

מנכ"ל משרד האנרגיה, אודי אדירי אמר כי "הרפורמה במשק החשמל, תאפשר את קידום משק האנרגיה כולו והפיכתו למשק תחרותי יותר, אמין יותר ויעיל יותר. משק האנרגיה מבוסס על ייצור מתקדם בטכנולוגיות נקיות, רשת חשמל אמינה ושירות מיטבי לצרכן".

יצרני החשמל הפרטיים מסרו בתגובה כי "מדובר בפייק רפורמה שלא תוזיל את מחיר החשמל ותותיר את חברת החשמל כמונופול. ההחלטה להתיר לחברת החשמל לבנות שתי תחנות כוח חדשות נוספות מסכלת את הצורך לפתוח תחרות מלאה במקטע הייצור. ההחלטה תשרת את האינטרס של המונופול אך בפועל תעלה לציבור כסף רב ותמנע את הוזלת תעריף החשמל. פנינו בשבועות האחרונים בהצעות קונקרטיות לצוות המשא ומתן שיאפשרו את פתיחת שוק החשמל לתחרות, אנו מצפים שהממשלה תקבל החלטה האם פניה לרפורמה אמיתית או לפייק רפורמה שתעלה לציבור מיליארדי שקלים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully