וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

החוק להגבלת היבואנים הבלעדיים עבר בקריאה ראשונה

17.1.2018 / 13:34

מדובר בתיקון לחוק ההגבלים העסקיים שמקדם משרד הכלכלה במסגרת רפורמת הטואלטיקה, אשר עבר בקריאה ראשונה במליאת הכנסת ומטרתו לאפשר לפתוח את החסמים ביבוא מקביל כדי להגביר את התחרות בשוק הישראלי

צילום:יותם רונן עריכת וידאו:ניר חן

(בווידאו: רשתות החשמל מחכות לצרכנים)

עוד שלב בדרך לטיפול בריכוזיות של היבואנים הבלעדיים כדי להגדיל את התחרות: מליאת הכנסת אישרה השבוע בקריאה ראשונה את התיקון לחוק ההגבלים העסקיים - "הסרת חסמים בתחום הייבוא" - שהגיש שר הכלכלה אלי כהן. זאת בהמשך לפעילות משרד הכלכלה לפתיחת חסמי יבוא, הגדלת מגוון המוצרים והגברת התחרות. את התיקון הגיש השר כהן במסגרת הוראת שעה ל-3 שנים, לרבות אפשרות הארכה ל-3 שנים נוספות.

"החוק נועד להגביל את כוחם של היבואנים הבלעדיים, המנצלים את כוחם לצמצם פעילות של יבואנים מקבילים, כמו מניעת גישה לערוצי ההפצה הקמעונאיים, תוך ניצול לרעה של כוח השוק המצוי בידיהם", נמסר ממשרד הכלכלה. "כמו כן, החוק יגביל את תופעת הגיאו-בלוקינג, לפיה יבואן בלעדי מונע גישה של צרכנים ישראלים לרכישת מוצרים באתרי אינטרנט זרים, על מנת שאותו צרכן יקנה דרך ערוצי ההפצה של היבואן ולא ברכישה מקוונת".

החוק החדש מסמיך את הממונה על הגבלים עסקיים להורות ליבואן מורשה על צעדים קונקרטיים שעליו לנקוט, על מנת למנוע חשש לפגיעה משמעותית בתחרות מיבוא מקביל. בדומה לסמכויות הממונה בתחום המונופולים או קבוצות ריכוז, הפרה של הוראותיה כמוה כהפרה של חוק ההגבלים העסקים.

החוק יאפשר פעולה של הממונה מול יבואן מורשה החוסם תחרות, תוך בחינת הפעולות הנדרשות לכל מקרה ומקרה שיובא לפתחה. הסמכות לממונה תיקבע במסגרת הוראת שעה מוגבלת בזמן, על מנת שניתן יהיה להעריך במהלך תקופה זו אם עדיין עומד הצורך בסמכות, ולבחון את השלכותיה ותועלתה.

משחות שיניים ומי פה. אבי כהן
מוצרי טואלטיקה/אבי כהן

הרקע להגשת תיקון לחוק: פערי מחירים משמעותיים

התיקון לחוק הוגש על רקע פערי מחירים משמעותיים שנמצאו בבדיקת משרד הכלכלה בתחום הטואלטיקה, אשר העידו על פער של 48% בין ישראל למדינות שונות בעולם. כחלק מהסקירה עלה כי במוצרים ספציפיים בהם ניכרת חדירה של יבוא מקביל, ירדו רמות המחירים של אותו המוצר בכ-30%.

במשרד נקטו צעדים נוספים בנושא, כגון חוק שקיפות המחירים ברשתות הפארם שנכנס לתוקף ביולי 2017, במסגרתו הרשתות מחויבת לדווח על מחירים, שמפורסמים באתר הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן; ביטול הסדרי בלעדיות של רשתות גדולות במרכזים מסחריים; הוצאת צו שקיפות מחירים, שמורה על חובת הצגת השוואה בינלאומית ברשתות הקמעונאיות; ועוד.

השר אלי כהן מסר: "אחד הגורמים המרכזיים ליוקר המחייה הוא חסימת היבוא המקביל. יבואנים מורשים שיחסמו תחרות במכוון, יבלמו על ידי הממונה על ההגבלים העסקים. יבואנים מנצלים בלעדיות בייצוג מותגים בינלאומיים לטובת מחירים גבוהים בשוק הישראלי, מה שמביא לפערי מחירים בלתי סבירים בין ישראל לעולם. משרד הכלכלה, לרבות הרשויות הכפופות אליו, ימשיכו לקדם בנחישות מהלכים להורדת יוקר המחייה".

מיכל הלפרין, הממונה על ההגבלים העסקיים, הוסיפה כי "יבוא מקביל הוא בעל חשיבות בהורדת יוקר המחייה, ואנו שמחים כי שר הכלכלה שם את הנושא בראש סדר העדיפות שלו".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully