וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אין יותר 9.99 שקלים: אושרה הצעת החוק שמונעת עיגול מחירים

12.2.2018 / 11:39

ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה לקריאה ראשונה את הצעת החוק שאוסרת הצגת מחירים על מוצרים - שלא ניתן לשלם עבורם במזומן. למרות זאת ברשות להגנת הצרכן טוענים: "כבר היום הפרקטיקה אסורה - ההצעה רק תפגע באכיפה ובהרתעה"

צילום:יותם רונן עריכת וידאו:ניר חן

(בווידאו: העסקים הקטנים מחכים לצרכנים)

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל, אישרה היום (שני) לקריאה ראשונה את ההצעה של ח"כ חיליק בר, עליה חתומים חברי כנסת רבים נוספים, לתקן את חוק הגנת הצרכן - ולאסור על הצגת מחירי מוצרים שלא ניתן לשלם באמצעות מטבעות. הכוונה היא למחירים כגון 49.99 שקלים - שלרוב בתשלום במזומן מעוגלים ל-50 שקלים.

היו"ר כבל ציין כי הצעת החוק עברה - למרות התנגדות ועדת השרים לחקיקה; וח"כ בר הסביר כי גם חברי הקואליציה הבינו את הצורך בהצעה ותמכו בה. עם זאת, כל נציגי משרדי הממשלה, בהם נציגי משרדי הכלכלה, התקשורת והמשפטים, התנגדו להצעה, בטענה שהיא רק תפגע באכיפה. בעקבות זאת הודיע היו"ר כבל כי הוא לא רוצה לאשר חקיקה מיותרת, ולכן ביקש ממרכז המחקר והמידע של הכנסת לבדוק את העניין. "אם יתברר שיצא שכרנו בהפסדנו אעצור את החקיקה", אמר.

ח"כ בר הציג את ההצעה ואמר כי כאשר הסביר את האיוולת של אי האכיפה בעניין, הצליח לשכנע גם את חברי הקואליציה לתמוך בהצעתו, למרות התנגדות ועדת השרים לחקיקה. לדבריו, רשתות שיווק וחנויות רבות עדיין משתמשות במחירים שלא ניתן לשלם במטבעות הקיימים, כמו 9.95 שקלים או 9.99 שקלים.

"כשהסבירו לי בקואליציה שיש תקנות, הראיתי להם עשרות תמונות מסופרים, מכולות ורשתות שיווק עם המחירים האלה. בעלי עסקים יודעים שאין אכיפה. בעל עסק שידע שזה נמצא בחוק לא ירצה להפוך לעבריין", אמר. לדבריו, הדבר לא נאכף ונפוץ דווקא בשכונות חרדיות ואזורי מצוקה, במקומות המוחלשים ביותר.

אילוסטרציה. ShutterStock
לא יוצגו מחירים שאי אפשר לשלם/ShutterStock

חילוקי דעות לגבי הצעת החוק

"המצב המשפטי היום הוא שהצגת מחיר כזה מהווה הטעיה, ואם בית עסק לא יודע, או לא רוצה לדעת, זה יקרה גם מחר וחקיקה לא תשנה את זה"

היועצת המשפטית של הרשות להגנת הצרכן, עו"ד חנה וינשטוק טירי, ציינה כי כיום ההוראה מצויה במסגרת חוק איסור הטעיה, שהסנקציה עליה היא עיצום של 45 אלף שקל לתאגיד; זאת בעוד שהצעת החוק של ח"כ בר תפחית את הסנקציה לעיצום של 22 אלף שקל לתאגיד. לדבריה, ההצעה של ח"כ בר תפגע גם בחקיקה הקיימת, גם באכיפה וגם בתיקים שמתנהלים כיום בבתי המשפט.

נציגת משרד המשפטים, עו"ד הילה דוידוביץ, הוסיפה כי "המצב המשפטי היום הוא שהצגת מחיר כזה מהווה הטעיה, ואם בית עסק לא יודע, או לא רוצה לדעת, זה יקרה גם מחר וחקיקה לא תשנה את זה".

נציג משרד התקשורת, עו"ד ואיל ג'יגיני, אמר כי הצעת החוק תיצור בעיה עם תשלומים לפי מונה של דקות שיחה או גלישה ודואר כמותי. גם כלכלן המועצה לצרכנות, גיל ברגפרוינד, אמר כי המצב הנוכחי עדיף על ההצעה לתיקון החוק, שכן הוא מגן טוב יותר על הצרכנים. לדבריו, במקרה הזה עדיף להגביר אכיפה והרתעה נגד הטעיות מהסוג הזה.

היו"ר כבל הדגיש כי מזמן לא ראה חזית כזאת נגד הצעת חוק, ועדיין הוא סבור שצריך לבחון את הדברים בחינה נוספת. הוא הוסיף כי יעלה את ההצעה להצבעה במסגרת אישור לקריאה ראשונה, אולם עד שההצעה תגיע להכנה לקריאה שנייה ושלישית - יבקש ממרכז המחקר והמידע של הכנסת לבדוק את העניין. "אם יתברר שיצא שכרנו בהפסדנו אז נעצור את התהליך", אמר.

ח"כ בר אמר כי הוא לא מבקש לפגוע במצב הקיים, אלא להבהיר כי אסור לבעלי עסקים להציג מחיר שלא ניתן לשלם. "יושבים פה אנשים מדושני משכורת, שלא אכפת להם מעוד 5 אגורות, בעוד שאני בא משכונת מצוקה מצפת, משם הגיעו אלי התלונות, אז אני לא מבין על מה המלחמה. על זה שלא יגנבו חמש אגורות מעניים בצפת", שאל ח"כ בר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully