וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הסוף לקניונים? "חבל ההצלה נמצא בידי הגיל השלישי"

8.4.2018 / 8:36

ברקע נטישת החנויות הפיזיות, הקשיים הכלכליים של הרשתות והעלייה ברכישות אונליין, סקר חדש מעלה כי חמישית מהקהלים המבוגרים מבקרים בקניונים מעל פעם בשבוע. עורכי הסקר: "השקעה בפנייה לקהל מבוגר תציל את הקניונים בשנים הקרובות"

צילום: יותם רונן,

(בווידאו: הצצה לחידושים בתערוכת האוכל בישראל)

בכירים רבים בשוק הקמעונאות כבר הספידו את הקניונים, וברקע יציאה של רשתות גדולות ועלייה ברכישות האונליין. אבל סקר חדש שנערך באחרונה והגיע לידי וואלה! עסקים, מעלה כי ייתכן שהפתרון לבעיה שאליה נקלעו מתחמי הקניות הגדולים נעוץ בצרכנים מקרב הגיל השלישי.

סקר אינטרנטי משותף של חברת המחקר והייעוץ SeniorMarket עם אתר מוטק'ה בדק את תדירות הביקורים והרגלי הקנייה בקניונים של הקהלים המבוגרים (בני 50 ומעלה) המבקרים בקניונים. הממצאים המרכזיים מצביעים על כך שמעל כמחצית מהקהלים המבוגרים מבקרים בקניונים בין 2-4 פעמים בחודש וכ-17% מהם יותר מפעם בשבוע.

עוד עולה מהממצאים כי כחמישית מבני הקהלים המבוגרים מדווחים כי הם מבקרים בקניונים מעל פעם בשבוע, כאשר משך השהות הממוצע שלהם בקניון בכל ביקור הוא בין שעה לשעתיים. כ-62% מהנשאלים דיווחו כי הקניון נחשב עבורם מקום בילוי וקניות גם יחד.

נתונים נוספים מצביעים על נאמנות גבוהה לקניון בו הם מבקרים בקביעות. כ-45% מהנשאלים דיווחו כי הם מבקרים בקניון אחד בקביעות; וכ-45% נוספים דיווחו כי הם מבקרים באחד מתוך 2 קניונים קבועים. כ-59% מהנשאלים דיווחו כי הקרבה למקום מגוריהם משפיעה על בחירת הקניון המועדף עליהם.

הרגלי הבילוי בק
62% מחשיבים את הקניון כמקום בילוי וקניות גם יחד
45% נאמנים לקניון אחד
45% מבקרים באופן קבוע בשני קניונים
כ-50% מבקרים בקניונים 2-4 פעמים בחודש
17% מבקרים בקניונים יותר מפעם בשבוע
משך שהות ממוצע בקניון – בין שעה לשעתיים
 
מקור SeniorMarket  ואתר מוטק'ה
ניונים של הקהל המבוגר (בני 50 ומעלה). עיבוד תמונה
הרגלי הבילוי בקניונים של הקהל המבוגר/עיבוד תמונה

"הקהלים המבוגרים הם פלח צרכני חזק"

בחודשים האחרונים נרשמה ירידה בפעילות בקניונים, המתבטאת בין היתר בקשיים ובמשברים אליהן נקלעות רשתות מוצרי צריכה. מגמות אלו נובעות, בין היתר, מנטישת החנויות הפיזיות והעדפה של חנויות וירטואליות על פניהן

לדברי אריק אופיר ורועי קורן, מנכ"לים משותפים בחברת SeniorMarket, "לאור הנתונים הללו והרגלי הצריכה המשתנים בקרב הדור הצעיר, נראה כי הקהלים המבוגרים הם אלו שיצילו את הקניונים מהיכחדות. הקהלים המבוגרים הם פלח שוק צרכני חזק, שרק הולך וגדל, ודומה יותר ברצונותיו לאוכלוסייה הכללית".

לדבריהם, "הקהלים המבוגרים הם אלו שפוקדים את הקניונים בצורה עקבית, רואים בהם מקום לבילוי ומבצעים את רוב רכישותיהם בו. הקניונים נתפסים בעיני הקהלים המבוגרים כמרחב קהילתי-שכונתי, ואלו שישכילו לבצע התאמות עבורם, ישקיעו במנוע צמיחה עסקי".

כאמור, בחודשים האחרונים נרשמה ירידה בפעילות בקניונים, המתבטאת בין היתר בקשיים ובמשברים אליהן נקלעות רשתות מוצרי צריכה. מגמות אלו נובעות, בין היתר, מנטישת החנויות הפיזיות והעדפה של חנויות וירטואליות על פניהן. מדוח שפורסם על ידי חברת הפיננסים הבינלאומית קרדיט סוויס בשנת 2017, עולה כי מספר הביקורים בקניונים נמצא בירידה משמעותית, וכי 25% מהקניונים בארה"ב יסגרו בתוך 5 שנים.

לדברי קורן ואופיר, "היום יותר מאי פעם, קשה במיוחד לשמר את הנאמנות של הצרכנים, בעיקר הצעירים (דור ה-Y, המילניאלס). מדובר בקהל שאין לו סנטימנט מובהק למרחב הפיזי של הקניון, ומה שיכריע עבורו הוא שאלת המחיר. בהתאם לכך, הם מבצעים יותר ויותר רכישות באינטרנט".

מה קונה הקהל המבוגר בקניונים
60% יושבים בבית קפה ומסעדות
57% קונים בגדים ונעליים
50% קונים ספרים ומתנות לנכדים
60%  מוציאים עד 500 שקל בחודש
20% מוציאים 500-1,000 שקל בחודש
15% מוציאים מעל 1,000 שקל בחודש. עיבוד תמונה
מה קונה הקהל המבוגר בקניונים/עיבוד תמונה

מעדיפים בתי קפה, הלבשה וספרים

על פי הסקר, המוצרים והשירותים המועדפים בקניון על ידי הקהל המבוגר הם בתי קפה, הלבשה וספרים. כ-60% דיווחו שהם יושבים בבתי קפה ומסעדות; מעל 57% דיווחו על קניית ביגוד והנעלה; וכ-50% רכשו ספרים או מתנות לנכדים.

הנתונים הכספיים מראים כי השכבה המבוגרת, אשר בדרך כלל גם מבוססת יותר כלכלית, נוטה להוצאה ממוצעת גדולה יותר בקניון: 60% מהנשאלים השיבו כי הם מוציאים עד 500 שקל בחודש בקניון; ומעל 20% השיבו כי הם מוציאים בין 500 ל-1,000 שקל בחודש בקניון; יותר מ-15% מהנשאלים מוציאים מעל 1,000 שקל.

גם בהתייחס לשעות הביקור בקניונים עולים ממצאים מעניינים בסקר. כך לדוגמא, יותר ממחצית מבני ה-70 ומעלה מעדיפים את שעות הבוקר. לשם השוואה, בקרב קבוצת הגילאים 50-69 מדובר ב-37% שמעדיפים את שעות הבוקר. לדברי אופיר וקורן, ההשלכה של נתון כזה היא מעשית מאוד בהיערכות של הקניונים הנדרשים להתאים את פעילותם לקהל המבוגר - ולהציע פעילויות ערך מוסף רלבנטיות בשעות אלה.

"בשנים האחרונות ניכר כי השוק החופשי מכיר בבני הגיל השלישי בארץ ובעולם ככוח צרכני מרכזי וחשוב, שאין להתעלם ממנו", מוסיפה שרון שילוח, מנהלת אתר מוטק'ה. לדבריה, "העובדה הזאת, ביחד עם ההבנה שהקניונים משרתים צרכים רבים של פלח אוכלוסייה זה, ראוי שתביא לחשיבה מחודשת ולהתאמת החוויה והבילוי בקניון עבור הקהל הנאמן שפוקד אותו בקביעות".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully