וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אקזיט ענק: פרוטרום נמכרה ב-7.1 מיליארד דולר

7.5.2018 / 9:10

החברה הישראלית המייצרת תמציות חומרי טעם וריח לתעשיית המזון תתמזג לתוך חברת המזון הבינלאומית IFF. החברה נסחרת בבורסה בשווי של 20.6 מיליארד דולר

צילום:ניב אהרונסון עריכת וידאו:ניר חו

(בווידאו: דיווח למהדורה המרכזית של וואלה! NEWS על עסקת פרוטרום)

חברת פרוטרום הישראלית נמכרת תמורת 7.1 מיליארד דולר לחברת המזון הבינלאומית IFF. ערב העסקה, נסחרת פרוטרום בבורסה בשווי של כ-20.6 מיליארד שקל ומחיר העיסקה משקף שווי הגבוה ב-13% מערך החברה טרם העסקה. החברה נשלטת על ידי איש העסקים ג'ון פרבר, כימאי במקצועו.

פרוטרום מייצרת תמציות חומרי טעם וריח וחומרי גלם אחרים לתעשיית המזון, ונחשבת לאחת החברות הישראליות הבינלאומיות הצומחות ביותר בעשור האחרון. לחברה מרכזי ייצור ופיתוח ב-6 יבשות, היא משווקת יותר מ-70 אלף מוצרים ליותר מ-30 אלף לקוחות ביותר מ-150 מדינות.

פרוטרום מתמקדת בעיקר במוצרים טבעיים, המהווים יותר מ-75% ממחזור המכירות שלה. היקף מכירותיה השנה צפוי להיות כ-1.6 מיליארד דולר ויעד המכירות עומד על 2.25 מיליארד דולר עד לשנת 2020. בחודשים האחרונים ניהלו בעלי השליטה בפרוטרום מגעים עם מספר חברות בניסיון למכור אותה. המכירה תהיה באמצעות מיזוג בין שתי החברות הענק ובעקבות המיזוג תמשיך החברה הממוזגת להיסחר בבורסה.

אורי יהודאי פרוטרום. עדי לם,
נשיא ומנכ"ל פרוטרום, אורי יהודאי/עדי לם

ישמרו נוכחות בישראל

"המיזוג מאחד בין שתי חברות חדשניות מהמובילות בתעשייה, להן בסיס לקוחות, יכולות ופריסה גיאוגרפית משלימים, שיביאו לחשיפה מוגברת לשווקים מהירי צמיחה ופלטפורמה להשגת צמיחה"

נשיא פרוטרום, אורי יהודאי, אמר לאחר ההודעה על העסקה כי "הובלנו מסע מרתק של צמיחה מהירה ורווחית בקצב גבוה משמעותית מקצב צמיחת השווקים בהם אנו פועלים, תוך המשך השקעה בטכנולוגיות ייחודיות ומיקוד במוצרים טבעיים בעולמות הצומחים של הטעם והבריאות. אנחנו נרגשים למזג את פרוטרום עם IFF וליצור יחד מובילות גלובלית בעולמות הטעמים הטבעיים, הבריאות והתזונה. פוטנציאל הצמיחה של החברה הממוזגת הוא משמעותי ובעלי המניות יוכלו להמשיך וליהנות מהשאת ערך זו.

"המהלך עליו אנו מכריזים היום, מהווה מימוש חזון של עשרות שנים ליצירת מובילות שוק בתחומי הטעם והבריאות. פרוטרום ו-IFF תשמרנה נוכחות משמעותית בישראל, ואני מצפה לעבוד בשיתוף פעולה עם אנדריאס וציוותו ולהבטיח שילוב מוצלח של שתי החברות הנהדרות הללו".

בעל השליטה ג'ון פרבר הודיע כי "מיזוג זה מייצג אבן דרך משמעותית לפרוטרום ופותח דלת לאופק חדש של צמיחה והשאת ערך לבעלי מניותינו".

IFF היא חברה אמריקאית הנסחרת בבורסה של ניו יורק על פי שווי של 11.2 מיליארד דולר, ונחשבת לחברה השניה בגודלה בתחום תוספות המזון. החברה מעסיקה כ-7,500 עובדים במפעליה ברחבי העולם.

"עסקה זו מהווה ניצחון ותוצאה נהדרת עבור בעלי המניות, הלקוחות ועובדי שתי החברות", מסר יו"ר ומנכ"ל IFF, אנדריאס פיביג. "לפרוטרום יש סל מוצרים אטרקטיבי, הכולל מומחיות רבה במוצרי טבעיים ובמגוון תחומים נלווים המרחיבים את פעילויות הליבה של IFF בתחום הטעם והריח. בנוסף, בסיס הלקוחות הרחב של פרוטרום מורכב מלקוחות קטנים ובינוניים, הצומחים בקצבים מהירים, ואלה מהווים כר לקוחות משלים ללקוחותינו.

"מיזוג המומחיות העמוקה שלנו במחקר ובפיתוח עם זו של פרוטרום, תאפשר לנו להציע ללקוחותינו מגוון רחב יותר של פתרונות, ולהאיץ את אסטרטגיית הצמיחה שלנו. אנו מאמינים כי השילוב בין החברות יוביל לצמיחה רווחית ומהירה יותר, לגידול בתזרים המזומנים ולהשאת תשואה גבוהה יותר לבעלי המניות".

פיביג הוסיף כי המיזוג עם פרוטרום מאפשר ל-IFF להאיץ את השגת יעדיה האסטרטגיים (Vision 2020), ליצירת מובילה גלובלית בתחום הטעם, הריח והתזונה. "המיזוג מאחד בין שתי חברות חדשניות מהמובילות בתעשייה, להן בסיס לקוחות, יכולות ופריסה גיאוגרפית משלימים, שיביאו לחשיפה מוגברת לשווקים מהירי צמיחה ופלטפורמה להשגת צמיחה".

שווי מכירות צפוי של כ-5.3 מיליארד דולר

IFF ופרוטרום צופות להשיג חסכונות של כ-145 מיליון דולר על בסיס שנתי כתוצאה מסינרגיות וזאת עד לתום השנה השלישית מהשלמת המיזוג

על פי תנאי ההסכם, שאושר פה אחד על ידי הדירקטוריונים של שתי החברות, בעלי מניות פרוטרום יקבלו בתמורה לכל מניית פרוטרום 71.19 דולר במזומן ו-0.249 מניות של IFF, על פי מחיר ממוצע משוקלל של מנייתIFF לתקופה בת 10ימי מסחר שקדמו ליום ה-4 במאי 2018 (כולל) המהווה ערך כולל של 106.25 דולר למניה, המשקף שווי של 386 שקל למניית פרוטרום.

החברה הממוזגת צפויה להגיע כבר השנה למחזור מכירות של כ-5.3 מיליארד דולר. עם השלמת העסקה,IFF צופה להנות מהצמיחה מואצת. IFF ופרוטרום צופות להשיג חסכונות של כ-145 מיליון דולר על בסיס שנתי כתוצאה מסינרגיות וזאת עד לתום השנה השלישית מהשלמת המיזוג, כאשר 25% מחסכונות אלו צפויים להיות מושגים כבר בשנה הראשונה שלאחר השלמת המיזוג. העסקה לא צפויה לשנות את הרווח המתואם למניה במהלך השנה הראשונה למיזוג ולהוביל לצמיחה דו ספרתית ברווח המתואם למניה במהלך השנה השנייה שלאחר המיזוג. החברה הממוזגת צפויה לייצר גידול בתזרים המזומנים שיאפשר לה לעמוד בצרכים התפעוליים הפיננסיים והאסטרטגיים שלה.

בעיקבות העסקה יפרוש נשיא פרוטרום אורי יהודאי מתפקידו וישמש כיועץ אסטרטגי לאנדראס פיביג, יו"ר ומנכ"ל IFF. מטה IFF יישאר בניו יורק, תוך שימור נוכחות בישראל. עם השלמת העסקה מנית IFF תהיה רשומה למסחר בבורסות בניו יורק ובתל אביב.

בנוסף, יקבלו בעלי המניות של פרוטרום דיבידנד מיוחד, כך שעבור כל מניה של פרוטרום ישולם סך המהווה הכפלה של 0.249 בסכום הדיובידנדים למניה שתחלק IFF, שתקופת הזכאות לגביהם חלה מתאריך החתימה ועד לפני השלמת העסקה. בכוונת IFF לממן את תמורת המזומן לעסקה באמצעות שילוב של יתרות מזומנים שבידה, גיוס חוב וגיוס הון חדש בסך של כ-2.2 מיליארד דולר. IFF קיבלה התחייבות למימון ביניים מבנק ההשקעות מורגן סטנלי.

במהלך גיבוש העסקה יוצגה פרוטרום על ידי חברת מריל לינץ'.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully