וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

יש לכם עסק משפחתי? כך תוכלו לדאוג שיצליח

אורי נחמני

16.9.2018 / 8:00

מרבית בתי העסק מוקמים על ידי בני משפחה או עוברים מדור לדור. איך יכול מייסד העסק לוודא שהוא ימשיך לשגשג גם לאחר שיעבור לילדים או כשיצטרפו שותפים חדשים? מדריך

להב עסק משפחתי. ShutterStock
עסק משפחתי/ShutterStock

צמד המילים "עסקים משפחתיים" מעלה אצל רוב האנשים אסוציאציות של חומוסייה ביתית או מכולת שכונתית. אך עסקים משפחתיים יכולים להיות גם תאגידי ענק עם מאות ואלפי עובדים. כך, למשל, בישראל פועלות המשפחות שטראוס, קרסו, עופר, ויסוצקי, קסטרו ועוד, המחזיקות כל אחת בחברות ענק ומעסיקות אלפי עובדים.

עסקים משפחתיים היו מאז ומתמיד רוב במגזר העסקי. על פי מחקרים שונים כ-80% מהעסקים בעולם הם בבעלות משפחתית בצורה כזו או אחרת. לא כל חברה משפחתית זוכה לאריכות ימים. למעשה, רק כשליש מהעסקים המשפחתיים מועברים מהאב לבן ועוד פחות מאחוז מועברים גם אל הנכדים. אך מהם העקרונות לפיהם מצליחים העסקים המשפחתיים להחזיק מעמד לאורך שנים?

כישורים - לכל אחד מבני המשפחה כישורים שונים ובן אינו בהכרח יכול להחליף את אביו. על ההורה המייסד "לעשות חושבים" ולהתאים את תפקידו של כל ילד לתפקיד המתאים לכישוריו. פעמים רבות, אחד מבני המשפחה אינו מתאים לאופי העסק ואז על המייסד לתת על כך את הדעת. אם ינוצלו הכישורים של כל אחד מבני המשפחה בצורה נכונה יקטן הסיכוי לסכסוך אשר יוביל לפירוק העסק.

בסכסוכים בעסקים משפחתיים יש ניואנסים שאין בסכסוך עסקי רגיל

חתימה על הסכם - בניגוד לסכסוכים עסקיים רגילים הנידונים בבית משפט רגיל, סכסוכים עסקיים משפחתיים נידונים בבית משפט לענייני משפחה. הדבר מקשה על העסק לשרוד משום שבתי המשפט לענייני משפחה אינם מתמחים בעסקים ופעמים רבות שאינם מבינים את הניואנסים הקטנים העלולים לפגוע בעסק. לכן, המייסד צריך להחתים את "יורשיו" על הסכם בו הוא מפרט את אחריותו של כל בן משפחה ובנוסף, עומד על גורל העסק במידה ויפרוץ, חלילה, סכסוך משפחתי.

בני זוג - כאשר אחד מבני המשפחה רוצה לצרף את בן זוגו לעסק, חייב הדבר להתבצע תוך הסכמה מוחלטת של כל מקבלי ההחלטות בקרב בני המשפחה וזאת על מנת שלא יוצר פתח לאיבה ולחוסר אמון. לא פעם נתקלים בעסקים משפחתיים שהכניסו את בן הזוג של אחד השותפים לעסק, והדבר העמיד את העסק כולו בסכנה. חשוב שמייסד העסק, כתנאי לחלוקת המניות או הורשת העסק, יתנה את הדבר בחתימה על הסכם ממון בו ייכתב כי אין לבן הזוג שום זכויות בעסק המשפחתי, על מנת שבמקרה של גירושין, לא ימצאו עצמם בני המשפחה עם שותף חדש ובלתי רצוי.

כלי נוסף ויחסית חדש לעניין זה הוא ייפוי כוח מתמשך - האפשרות של ייפוי כוח מתמשך מאפשרת לאדם לקבוע מיופה כוח אשר יקבל החלטות במקומו במקרה של חוסר כשירות משפטית. כאשר מדובר במייסד עסק הרי שאופציה זו קריטית, ומאפשרת למייסד העסק למנוע סכסוכים במקרה ויאבד כשירות. ייפוי הכוח המתמשך אף מאפשר למייסד לייפות את כוחם של מספר אנשים, שיעבדו בנפרד או במשותף כל אחד בתחום אחר.

עסקים משפחתיים הם מאבני היסוד של הכלכלה הישראלית והעולמית וסביר להניח שימשיכו להיות כך עוד זמן רב. כחלק מניהול העסק יש להקפיד על מספר כללים, בעזרתם ניתן יהיה לשרוד עם העסק המשפחתי שנים רבות ואף להעביר אותו בבטחה לדורות הבאים. כל חתימה על הסכם אצל עורך דין אשר תסדיר בפירוט את אופן ניהול העסק תגדיל את סיכוייו של העסק לשרוד משברים ומריבות משפחתיות ותעניק לעומדים בראשו שקט רב.

עוד באותו נושא

פתחתם עסק קטן? כך תתנהלו נכון מול הבנק

לכתבה המלאה

הכותב הוא עורך דין ומגשר העוסק בדיני משפחה וירושה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully