וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מה קורה אם נפצעים? כל מה שצריך לדעת לפני מסיבת הסיום

ורד כהן ורענן בר-און

14.6.2017 / 8:39

טקסי הסיום לשנת הלימודים בגנים ובבתי הספר הפכו בשנים האחרונות לאירועים מושקעים. בארגון האירועים משתתפים לא אחת ועדי ההורים - שכתוצאה מכך חשופים לתביעות. אז איך אתם יכולים להגן על עצמכם? המדריך השלם

אולם אירועים. ShutterStock
אולם אירועים/ShutterStock

בכל גן ילדים ובכל כתה בבית ספר בישראל פועל ועד הורים. בנוסף לוועדים אלה פועלים גם ועדי הורים מרכזיים של המוסדות החינוכיים. המשותף לכולם - ההורים הנבחרים לשמש כוועד עושים זאת בהתנדבות ומרצונם החופשי בלבד.

פעילות הוועד חולשת לא רק על איסוף כסף לקניית מתנה למחנכת בסוף או בפתיחת השנה או קניית כיבוד לאירוע כיתתי כזה או אחר. ועדי ההורים מטפלים בנושאים נוספים, דוגמת הפקת אירועים כיתתים, ארגון הסעות וארגון מסיבות פתיחת וסוף שנה. במסיבות סוף שנה ובאירועי פתיחת שנת הלימודים כבר נזנחה התבנית הפשוטה של נאומי סיכום או דברי פתיחה, ברכות ותודות, לצד חלוקת מזכרות. במוסדות רבים מופקים אירועים רבי רושם והדר, המחייבים התקשרות עם צדדים שלישיים וארגון מדוקדק ורב פרטים.

קייטנות של חד"ש ובל"ד בטירה יולי 2010. אורי לנץ
הנהלת הבריכה יכולה לתבוע את ועד ההורים על נזק שנגרם לילד בזמן פעילות שארגן/אורי לנץ

מי נושא באחריות אם דבר מה משתבש?

אם האירוע מתרחש במסגרת המוסד החינוכי ובהשתתפות הצוות החינוכי האחריות מוטלת על כתפי מערכת החינוך. הבעיה מתעוררת באירועים ובפעילויות שמארגן ועד ההורים באופן עצמאי, ללא מעורבות הצוות החינוכי, והם מתקיימים שלא במסגרת המוסד החינוכי.

משרד החינוך הסיר מעליו את האחריות ממסיבות מעין אלה ולכן הפקת אירועים על ידי חברי ועד ההורים, הפועלים כאמור בהתנדבות גמורה, עלולה לחשוף אותם לתביעות שונות. יודגש, שתביעות נגד ועד הורים אינה נגד "גוף", שכן "ועד הורים" אינו יישות משפטית נפרדת. כך, כשמדובר ב"תביעה נגד ועד ההורים" - הכוונה היא תביעה אישית נגד כל אחד מחברי ועד ההורים, באופן פרטני.

בעבר כבר נדונו תביעות נגד חברי ועד ההורים. באחד המקרים אירגן ועד הורים עבור ילדי הגן מסיבת סיום ובה מתנפחים. לאחר שאחד הילדים נפצע - תבעו הוריו את המפעילים, והם מצדם תבעו את חברי ועד ההורים שארגנו את האירוע. במקרה אחר, אירגן ועד הורים אירוע סוף שנה של כיתה ו' בבריכה. אחד הילדים קפץ למים ופגע בילדה, תוך גרימת נזק חמור לשיניה. ההורים תבעו את הנהלת הבריכה, וחברת הביטוח שמבטחת את הבריכה הגישה בקשה לצרף לתביעה את נציגי ועד ההורים שארגן את האירוע. בסופו של דבר, הודיעה חברת הביטוח לבית המשפט, כי היא חוזרת מתביעתה נגד נציגי ועד ההורים.

כך גם לגבי מקרים בהם חתם ועד ההורים על הסכם עם צד שלישי לאספקת שירות, כדוגמת שכירת שירותי יועץ או מפיק חיצוני. כאשר התגלעו מחלוקות - מצאו עצמם חברי הועד נתבעים אישית על ידי הספק. לדוגמה, חברי ועד הורים שחתמו על הסכם עם חברה שתספק שירותי הסעות. ההסכם בוטל והענין הובא להכרעת בית המשפט. בית המשפט קבע שההסכם נחתם על ידי יו"ר ועד ההורים, כשלוחם של כל חברי ועד ההורים, שפעלו כשלוחים של כל ההורים שילדיהם הוסעו בהסעות על פי ההסכם. השופטים קבעו שהעובדה שהתובעת לא תבעה את כל ההורים ולא תבעה את כל חברי הועד - אלא רק את חלקם - אינה גורעת מאחריותם של הנתבעים, ביחד ולחוד, לשלם את הסכום לו זכאית חברת ההסעות.

כך, חברי ועד ההורים בהחלט חשופים לתביעות בגין האירועים המאורגנים על ידם, והנזקים שנגרמו, ובכלל כך מסיבות המופקות על ידי ועד ההורים. הורים עלולים למצוא עצמם מממנים שכר טירחה לעורכי דין חיצוניים, לצורך ייצוגם המשפטי, ו"להיגרר" להליכים משפטיים ממושכים ויקרים.

אז מה עושים?

בניסיון להגן על עצמם מפני תביעות, דורשים חברי ועד ההורים במקרים רבים את החתמת יתר ההורים על כתבי ויתור, לפיהם האחריות לשלום הילדים מוטלת על הוריהם בלבד, ואין כל אחריות של הועד המארגן. אולם "כתב ויתור" זה אינו מספק הגנה מוחלטת מפני תביעות.

ראשית - יתכן שבית המשפט יורה על בטלותו של כתב הויתור מטעמים שונים, וחברי הועד יחשפו לתביעות. שנית - האישור כלל אינו חל כלפי צדדים שלישיים שאינם צד לכתב הויתור (למשל: תלמיד נפל מגג במהלך מסיבת סיום, ופצע עובר אורח). חברי ועד ההורים חשופים לתביעות משפטיות הן מהורים אחרים, והן מצדדים שלישיים, בין בדרך של תביעה ישירה נגד חברי הועד ובין כצדדי ג' לנתבעים אחרים שינסו לגלגל אחריות לחברי ועד ההורים בגין אירוע כזה או אחר.

שלישית - בשלל מקרים לא מספק כתב הוויתור הגנה. כך למשל, מקרים בהם לצורך הארגון התקשר ועד ההורים בהסכמים (להזמנת ציוד, קייטרינג, שירותי הסעות, הזמנת מפעיל ועוד), עלול כל אחד מנציגי הועד לשאת באחריות אישית לתשלום במקרה של הפרת ההסכם.

עוד באותו נושא

יוצאים לעבוד בחופש? כך תדאגו שהמעסיקים לא יעבדו עליכם

לכתבה המלאה

אז איך יכולים חברי הוועד להתגונן בכל זאת?

ראשית - חברות הביטוח מציעות פוליסות ביטוח צד ג' שאמורות "לכסות" מקרים מעין אלה. החיסרון הוא בעלותן הגבוהה של הפוליסות, ואף בגובה ההשתתפות העצמית. הפתרון יכול להגיע ממשרד החינוך, אם יעניק לחברי הוועד ביטוח מיוחד, במטרה לספק הגנה משפטית לחברי הוועד הפועלים בהתנדבות.

שנית - ועדי הורים יכולים להתאגד כעמותה - אשר הינה יישות משפטית כשירה לתבוע וכשירה להיתבע. כך, תובענות תוגשנה נגד העמותה ולא נגד חברי העמותה. כמובן, גם להקמת עמותה יש עלויות.

שלישית - במסגרת הסכמים הנחתמים על ידי ועדי הורים, יש להסדיר במפורש את זהות האחראים לנזק, ולדאוג לקבלת יפוי כוח מתאים, מפורט ובכתב, מאת הורי התלמידים בעניין זה.

ההיגיון שבהטלת אחריות אישית על המארגנים הינו טובת הילדים וטובת הכלל. אחרי הכל, אם נאפשר עשייה התנדבותית ללא אחריות, עלול להיווצר מצב בו יהא הארגון רשלני וצופן בחובו סיכונים כבדים, רק משום שאין אחריות בצידו. מאידך, חשוב שהטלת האחריות על המארגנים תהייה סבירה.

חשוב להבהיר כי בניגוד לחברי ועד ההורים, הרי התלמידים עצמם בכל מקרה מבוטחים. הכיסוי הביטוחי של תלמידים במוסדות החינוך במקרה של תאונה - חל על התלמיד בכל ימות השנה, 24 שעות ביממה, ובכל מקום שנמצא בו התלמיד, גם אם לתאונה אין קשר לפעילות המוסד החינוכי שהתלמיד לומד בו.

עורכי הדין ורד כהן ורענן בר-און, ממשרד בר-און, כהן, עורכי - דין, אשר דורג כמשרד מוביל בישראל בעריכת דין, ובכלל כך בתחום הליטיגציה - התדיינות בבית המשפט (מובילים בולטים), דיני משפחה ודיני ביטוח ונזיקין, כולל רשלנות רפואית.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully