וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חולקו מכסות הייבוא: כמה יעלה לנו ק"ג בשר טרי?

28.11.2017 / 11:23

ועדת המכסות של משרד הכלכלה דירגה את היבואנים שהגישו בקשה למכסות יבוא לבשר טרי פטור ממכס לפי המחיר המקסימלי עליו התחייבו. אז אלו רשתות זכו?

עריכה: ליאור נאור

(בווידאו: כך תבחינו בין בשר טרי לבשר מוקפא)

ועדת המכסות של משרד הכלכלה והתעשייה פרסמה היום (שלישי) את שמות הזוכים במכרז ליבוא בשר טרי בפטור ממכס לשנת 2018 ואת מחירי המקסימום לצרכן עליהם התחייבו הזוכים. בשנת 2018 יחולקו הקצאות יבוא פטורות ממכס בהיקף של כ- 13,500 טון בשר. היקף הצריכה השנתי של בשר טרי בשוק נאמד בכ-18-20 אלף טון.

כדי לוודא שההוזלה הנגרמת על ידי הפטור מתשלום המכס תתגלגל לכיסי הצרכן, דירגה ועדת המכסות את הבקשות על פי התחייבות המציע למחיר מקסימום לצרכן של ק"ג בשר טחון טרי, המהווה את נתח השוק הפופולרי ביותר בתחום הבשר הטרי. דירוג הזוכים במכרז נקבע בהתאם לקירבה של מחיר המקסימום לצרכן שהגישו המציעים, למחיר המקסימום לצרכן עליו המליצה הוועדה. כך שככל שהמחיר לק"ג בשר טחון טרי שהגיש המציע היה נמוך יותר וקרוב יותר למחיר המקסימום עליו המליצה הועדה, כך הדירוג של המציע היה גבוה, וכך יכול היה לקבל חלק גדול יותר מן ההקצאה אותה ביקש.

החברות הזוכות הן מעדני גורמה (יוחננוף, מחסני השוק) שהתחייבו למחיר מקסימום של 35 שקל לק"ג, רשת רמי לוי שהתחייבה למחיר של 39 שקל לק"ג, נטו מלינדה (שוק העיר, אושר עד, סטופמרקט) שהתחייבה ל-43 שקל לק"ג, עוף ירושלים (רשת מגה ויינות ביתן) שהתחייבה ל-46 שקל לק"ג ושופרסל שהתחייבה ל-49 שקל לק"ג.

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן אמר כי "אנו פועלים להעמיק את התחרות ולהביא להוזלה נוספת של מחירי הבשר הטרי לצרכנים. השיטה החדשה שהופעלה ע"י ועדת מכסות השנה, מציבה רף עליון למחיר שהקמעונאים והיבואנים יוכלו לגבות מן הצרכן הרוכש בשר טחון טרי. בפועל, אנו צופים שהמחירים של בשר טחון טרי יהיו אף נמוכים יותר מרף זה , בזכות מבצעים שמפעילות הרשתות ולאור התחרות הגוברת בשוק".

עוד באותו נושא

האם פתיחת שוק הבשר לייבוא תתגלגל הפעם לכיסו של הצרכן?

לכתבה המלאה
אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה
היבואנים שיקבלו מכסות יבוא בשר טרי/מערכת וואלה, צילום מסך

יאיר שירן, יו"ר ועדת מכסות ציין כי מאז הופעלו מכסות היבוא הפטורות ממכס לבשר טרי, חלו שינויים משמעותיים בשוק הבשר הטרי: הוזלת מחירים לצרכן בשיעור ממוצע של כ-6%, הגברת התחרות בשוק באמצעות כניסת ספקים חדשים ושחיקת מעמדם של שני הספקים המקומיים הדומיננטיים ששלטו בלמעלה מ-80% מן השוק עד לפני כשנתיים וחצי, וכן גידול של כ-20% בצריכת הבשר הטרי, על חשבון שחיקה משמעותית בצריכת בשר מיושן, בשר קפוא ובשר מעובד.

שירן הוסיף כי ועדת מכסות שומרת בידיה הקצאות נוספות של כ-2,500 טון, אשר יחולקו במחצית שנת 2018. הקצאות אלו יחולקו על בסיס שיעורי הניצול של ההקצאות שניתנו לזוכים עד לסוף מאי 2018, ועל בסיס המחירים בפועל לצרכן של הזוכים במכרז, במהלך המחצית הראשונה של שנת 2018.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully